Уреднички вести оваа недела (5 - 9 септември)

бродвеј-книжарница7

Добро утро на сите! Од Актуалидад Литература сакаме да ви ги претставиме уредничките вести што ќе пристигнат во книжарниците во Шпанија оваа недела, од понеделник, 5 септември до петок, 9 септември. Се надевам дека некои од нив се од ваш интерес.

„Рондола“ од Софија Реј

Уредничко минотауро - 6 септември - 512 страници

Се наоѓаме во Рондола, која е поделена на три кралства каде што Херева е принцовите наследници на една од нив. Последните пет години Херева ги помина на Вишата шиечка академија за беспрекорни Дамсели. Сепак, за време на матурата, два паладина провалиле за да ја спасат од претпоставениот змеј кој го има својот плен. Од овој момент, тој ќе мора да започне патување со цел да го најде лекот што ќе ги ослободи неговите родители од страшна магија.

„Секој ден му припаѓа на крадецот“ од Теју Кол

Уреднички Акантиладо - 7 септември - 144 страници

Главниот јунак е млад лекар кој се враќа во родното место по петнаесет години поминати во Newујорк, сепак, местото на неговото детство повеќе не постои и тој се наоѓа во град управуван од потрошувачка, презир и глобализација.

„Секој ден му припаѓа на крадецот“ е басна за морална и политичка корупција, потресна приказна за значењето на враќањето дома.

Конечното-империја

„Конечното царство“ на Брендон Сандерсон (реиздание)

Изданија Б - 7 септември - 688 страници

Илјада години скаата беше поробена, лордот владетел владее со апсолутна моќ поради теророт, неговите овластувања и неговата бесмртност. И покрај тоа што е забрането, некои копилиња меѓу скаа и благородници се родени и преживеале, наследувајќи ги аломантичките моќи. Овие гадови се „родени од магла“. Келсиер е единствениот кој успеа да избега и, заедно со Вин, девојка од скаа, двајцата се приклучуваат на бунтот, кој скаа се обидуваше илјада години да го промени светот.

Завршната империја е првиот том на сагата „Роден од магла“. Издавачката куќа Нова одлучи да ја издаде оваа сага повторно, носејќи го првиот број на 7 септември, а вториот „Бунарот на вознесението“ ќе биде објавен на 21 септември. Продолжувањата ќе пристигнат во наредните месеци со овие нови реизданија.

„Добра девојка“ од Мери Рубица

Уреднички HarperCollins - 7 септември - Страници

Миа е дваесет и петгодишно девојче, наставничка, припаѓа на богато семејство и штотуку е киднапирана од човек што го запознала во еден бар, човек кој ја држел заробена во кабина во друга држава. Неочекувано, Миа се врати, но сегашната Миа не личи на Миа што беше киднапирана. Сега таа се нарекува Клои и се чини дека не се сеќава на повеќето од нејзиното искуство или живот пред киднапирањето.

Првиот роман на Мери Кубица има необична структура: зборуваат неколку гласови, сите во сегашно време, скокајќи од порано до потоа. Можеби звучи комплицирано, но не е така. За првиот роман, тој е зачудувачки полиран и професионален.

 „Во мојата соба“ од Гијом Дастан (реиздание)

Книги за уреднички резервоари - 8 септември - 128 страници

Оваа недела оди на продажба реизданието на романот „Во мојата соба“, автобиографија на авторот, Гијом Дастан. Користејќи го овој псевдоним, тој покажува член на француското правосудство, како и хомосексуална личност. Раскажува за неговото време преку дрога, нескротлив секс и жестоките романтични врски што ги имал во животот.

За време на објавувањето во Франција, Во мојата соба веднаш стана култна книга и го наведе нејзиниот автор да биде водечка фигура во хомосексуалната сфера.

„Обичната вистина“ од Дан Гемејнхард

Уреднички Дестино - 8 септември - 288 страници

Марк е прилично нормално момче, момче кое има куче, сака да фотографира и да пишува хаикус и сонува да може да се искачи на планина еден ден. Сепак, има нешто што го разликува Марк од останатите момчиња на негова возраст, а тоа е дека тој е болен. Тој има болест што предизвикува да биде во болници и под континуиран третман, болест од која не може да се излечи, па затоа реши да избега за да стигне до врвот на планината Рајнер.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)