Уреднички вести оваа недела (30 - 3)

уреднички-вести

Добро утро на сите! Денес, понеделник, сакам да ви презентирам некои од уредничките новини што оваа недела ќе ги преплават книжарниците во нашата земја. Како и секогаш, се обидов да соберам романи за сите видови луѓе, меѓу нив може да најдете трилер, малолетнички роман и приказна за оние кои сакаат да размислуваат за последиците и смислата на животот.

„Вдовицата“ од Фиона Бартон

Планета - 31 мај - 528 страници

Сопругот на Jeanан Тејлор беше обвинет и ослободен за страшно злосторство пред повеќе години. Кога ненадејно умира, Jeanан станува единствената личност што ја знае вистината. Сега, кога нејзиниот сопруг го нема, Jeanан може да биде самата, што ја тера да има три опции: замолчи, лаже или постапува?

Вдовицата е деби на Фиона Бартон, трилер дефиниран како „интензивен и апсорбирачки“ од страна на „Вашингтон пост“ и како „фасцинантна загатка“ на „Newујорк тајмс“.

„Лејди полноќ“ од Касандра Клер

Дестинација деца и млади - 31 мај - 688 страници

Касандра Клер се враќа во светот на ловците на сенки во новата серија наречена „Преродба“ со тоа што Лејди Миднајт е прва книга. Поставена пет години по завршувањето на „Град на небесниот оган“, Ема Кастарес станува главна личност, ќерка на убијците на сенки, Ема е во потрага по виновникот. За да го стори тоа, тој ќе има помош од улијан. Заедно тие ќе влезат во демонска авантура што се протега од Лос Анџелес до плажите на Санта Моника.

„Правилното име на среќата“ од Марија unенет

Планета - 31 мај - 368 страници

Нико е стар писател кој, додека се обидуваше да ги поправи животите на луѓето околу него, гледа како неговиот живот почнува да опаѓа: тој не пишува, туку само се преселил во прашлив таван и работи во метро во Париз за да добие дополнителни пари .

Со доаѓањето на нови пријатели и напуштениот цртеж во метрото, Нико решава да престане да се грижи за другите за да се обидат да ја постигнат сопствената среќа.

„Соодветното име на среќата е современа бајка со искрен, невин и оптимистички протагонист што ќе го обожавате од првата страница“

„Бог во урнатини“ од Кејт Аткинсон

Лумен - 2 јуни - 592 страници

Во овој роман, Кејт Аткинсон обновува еден од најсаканите ликови во својот роман „Еднаш и повторно“, малиот Тиди Тод, правејќи нè да размислиме за минувањето на неговиот живот, за неговата загуба на невиност и за да ја видиме неговата болка.

Во „Бог во урнатини“, авторот ја набудува војната и ги истражува нејзините последици не само од перспектива на луѓето што ја живеат, туку и на следните генерации. Од рацете на Теди Тод, човек кој се соочува со војна, ни покажува страв од соочување со иднина што не се очекуваше.

„Големиот британски автор нуди прекрасен портрет на некои од најрепрезентативните епизоди на XNUMX век; кои се суптилно испреплетени со семејните интриги и малите приказни на нивните протагонисти “.

Последен лет на Поксл Вест - Даниел Тордеј

Литература за случајна куќа - 2 јуни - 304 страници

За младиот Илија Голдстајн, едвај петнаесет години, чичко Поксл Вест, херој на Втората светска војна, претставува храброст и идол што секогаш го почитувал. По објавувањето на мемоарите на чичко Поксл, кои ги вклучуваат најдобрите епизоди во неговата историја, Елија се чувствува многу горд. Сепак, како минуваат месеците, автобиографијата достигнува врвни продавачи и Покс станува славна личност. Thenе биде оттогаш кога Илија ќе започне да glирнува во она што се крие зад сликата на непобедлив суперхерој: човек со крв и месо.

„Последниот лет на Поксл Вест“ е приказна која го истражува значењето да се биде херој, што ни раскажува за вистините што си ги кажуваме себеси и оние што им ги кажуваме на остатокот од светот, за потребата да се најдат херои.

 

Овие беа некои од новостите што успеав да ги соберам, иако не се сомневам дека ќе има прекрасни дела што не се наведени овде. Дали некој од нив го привлече вашето внимание?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)