Уреднички вести оваа недела (29 - 2.)

библиотечни книги

Добро утро на сите! Август донесе многу малку литературни вести во Шпанија, сепак има некои што останаа на крајот на месецот, кои се оние што ќе ви ги покажам подолу, иако некои од почетокот на септември исто така се провлекоа.

„Моето име е Луси Бартон“ од Елизабет Струт

Уреднички Дуому - 29 август - 224 страници

Две жени се во болничка соба и разговараат пет дена и пет ноќи. Две жени кои не се виделе многу години, но чиј разговор се чини дека е способен да запре време. Во оваа соба и во ова време, двете жени се нешто старо, опасно и интензивно: мајка и ќерка кои се сеќаваат колку многу се сакаат.

„Шест врани“ од Леи Бардуго

Уредничка Хидра - 29 август - 544 страници

Леи Бардуго се враќа со роман за млади возрасни, сместен во светот на Гриша. Во овој случај, серија ликови се обединети како главен Каз Брекер, криминален гениј кој мора да собере група од шест лица кои ги имаат потребните вештини за да можат да влезат и да излезат од Ледениот суд, тврдина што има тајна што може разнесете рамнотежа на силите во светот.

Читања на заложници Јоко Огава

„Читања на заложниците“ од Јоко Огава

Уредувачка фунабулиста - 30 август - 256 страници

Во оваа приказна, терористичка група зема заложници група јапонски туристи кои се наоѓаат во странска земја. Како одминува времето, преговорите почнуваат да се комплицираат, а вниманието на печатот и јавното мислење опаѓа, дозволувајќи им на сите да ги заборават киднапираните туристи. Со текот на годините, откриени се некои снимки кои прикажуваат приказни што ги напишал секој заложник, а потоа им ги читал на другите гласно.

„Во рамките на оваа потресна приказна, тој оживува преку гласовите на суштества над кои виси сенката на смртта, низа приказни, некои спомени, кои претставуваат наследство на животот и надежта.

„Компас“ од Матијас Енард

Литература по случајна куќа - 31 август - 480 страници

Во неговиот стан во Виена, музикологот Франц Ритер почнува да го предизвикува она што го живеел и научил додека сите негови мисли минуваат низ Истанбул, Алепо, Палмира, Дамаск и Техеран, места што означуваат пред и после во неговиот живот. Меѓу сите негови спомени се издвојува Сара, жена во која се за loveуби пред 20 години и во која сподели многу од неговите одлични моменти.

„Енард им оддава почит на сите оние кои, заминувајќи за Левант или Запад, паднаа во мрежите на разлики до тој степен да се потопат во јазиците, културите или музиката што ги откриваат, понекогаш дури и да се изгубат себеси во телото и душата“

„Девојките“ од Ема Клин

Уредничка анаграма - 31 август - 344 страници

Покажано е летото 1969 година во Калифорнија, е прикажана Еви, несигурна и осамена тинејџерка која треба да влезе во светот на возрасните. Еви налетува на група девојки во парк, девојки кои се облекуваат невешто, боси и изгледаат среќно и безгрижно. Неколку дена подоцна има состанок на кој една од девојките ја поканува да ги придружува. Ова е начинот на кој Еви влегува во светот на психоделични лекови и бесплатна loveубов, ментална и сексуална манипулација што ќе предизвика губење контакт со нејзиното семејство и надворешниот свет.

Три дена и живот од Пјер Ламаитре

„Три дена и живот“ од Пјер Ламаитре

Уредничка Саламандра - 1 септември - 224 страници

Три дена и еден живот е приказна поделена на три моменти поделени во времето: 1999, 2011 и 2015 година. Во овие времиња, читателот е поканет да го придружува Антони Кортин, човек кој бил жртва на сопствената вина.

Оваа приказна започнува во мал и тивок град каде што злобните коментари, злобата и подмолноста се собираат зад добрите намери, елементи што ќе бидат одлучувачки за гестацијата и исходот на приказната на Антоние.

«Совршена конјугација помеѓу литературниот Лематер и детективот Лемаир, Три дена и животот комбинира неизвесна приказна, каде напнатоста не стивнува во ниту еден момент, со богатството на проза што нè втурнува во светот на скриените емоции и нè повикува да размисли за најтемното лице на човечката состојба “.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)