Уреднички вести оваа недела (16-20 мај)

големи книги

Добро утро на сите! Се враќам со неделниот дел за да ви соопштам кои се уредничките вести што ќе ги преплават книжарниците во нашата земја оваа недела. Во овој случај, ви прикажувам неколку забавни и лесни приказни идеални за летото што се ближи. Можете исто така да најдете неколку фантастични книги, како и повеќе детективски и истражувачки стил, без да сметате на неколку редакции што може да ве интересираат.

„Лукав човек“ од Робертсон Дејвис

Книги за астероиди - 16 мај - 472 страници

Д-р atонатан Хула е наречен „Лукавиот човек“ поради неговите неортодоксни методи. Кога отец Хобс мистериозно умира на олтарот за време на прославата на Велики петок, atонатан одлучува да открие зошто.

Приказна во која авторот го користи главниот јунак за да покаже дека религијата, науката, поезијата и медицината се различните патишта по кои човечките суштества треба да тргнат за да ја откријат мистеријата на постоењето.

„Приказната за Кулерво“ од R.Р.Р. Толкин

Минотаур - 17 - 176 Страници

Кулерво Бедниот е сирак без среќа, со натприродни моќи и обележан со трагична судбина. Одгледуван на фарма, Кулерво е продаден во ропство и вети одмазда, но кога сака да ја одмазди, сфаќа дека не може да избега од најсуровата судбина.

Толкин рече дека „Приказната за Кулерво“ е „микроб на моите обиди да напишам свои легенди“ и дека тоа претставува „една од главните теми во легендите за првото доба“

„Отпорот е бескорисен“ од enени Т. Колган
„Отпорот е бескорисен“ од enени Т. Колган

Тимунмас - 17 - 368 страници

Кони е друга девојка: познат математичар во машкиот свет, како и црвенокоса. Кони се најде регрутиран во еден тајно проект заедно со Лук, човек кој ги надминува сопствените чудаци. Двајцата мора да дешифрираат порака од вселената шифрирана во различни и нелогични броеви.

„Отпорот е бескорисен“ се нарекува крст помеѓу Бриџит onesонс и Денот на независноста, опишувајќи се како curубопитен и забавен роман со смешен допир.

„Geek girl 3. Genius and photogenic“ од Холи Смајл

Дестинација деца и млади - 17 мај - 360 страници

* Newујорк е најнаселен град во САД.
* Луѓето таму го нарекуваат „големото јаболко“.
* 27% од Американците се сомневаат во доаѓањето на човекот на Месечината.

Младата, откачена и забавна манекенка Хариет Манер се враќа во третиот дел од својата сага. Во овој случај, несмасната и перфекционистка Хариет Манер е пренесена во Америка со своето семејство, каде ја чекаат големи авантури поради нејзината исцрпувачка работа како модел, одговорноста да го чува семејството и сето тоа без да ја занемари чудната романса што ја брка протагонист.

Девојчето „Гик“ е младинска сага полна со хумор и curубопитни факти што го следи нејзиниот протагонист, Хариет Манер, во серија авантури, секоја почудна, луда и позабавна.

Ана Каренина

 „Ана Каренина“ од Лев Толстој

Класици на пингвин - 19 мај - 1040 страници

Приказната за Ана Каренина е онаа за најпознатата преulуба во литературата. Во него ја наоѓаме заatубеноста на главниот јунак, оженет со висок службеник, за воен човек и романсата што се случува. Ана Каренина не е само приказна за пре adуба, туку е и портрет на едно време и на едно место, во примерокот на општеството во кое среќата на едните постои и со сиромаштијата на другите.

Во ова ново издание ќе најдете вовед од Georgeорџ Гибијан, професор и научник за словенска литература. По овој вовед е делото со преводот направен од Ајрин и Лора Андреско.

„Куќата на огледалото“ од Ванеса Таит

Уреднички Рока - 19 - 272 страници

Во 1862 година во Оксфорд ја запознавме Мери Прикет, гувернанта на сестрите Лидел, сиромашна и скромна жена која не сака деца, особено малата Алисија Лидел. Еден ден, пречесниот Чарлс Доџсон (сè уште не е познат како Луис Керол) ја раскажува приказната за авантурите на Алиса во земјата на чудата, но Мери сака да ја замени Алиса како муза на писателот и ќе се потруди да ја исполни нејзината желба.

Во „Куќата на огледалото“ тој ја раскажува приказната за Алиса пред таа да го следи Белиот зајак и да влезе во земјата на чудата.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)