Уреднички вести оваа недела (12 - 16 септември)

Книги

Добро утро на сите! Од Актуалидад Литература сакаме да ви претставиме некои од уредничките вести што ќе пристигнат во книжарниците во Шпанија оваа недела, од понеделник, 12 септември до петок, 16 септември. Се надевам дека некои од нив ќе го привлечат вашето внимание.

„Кукли на магијата“ од Ирија Г.Паренте и Селена М.Паскуал

Уредничка Ноктурна - 12 септември - страници

Сместен во Марабилија, истиот свет како и соништата од камен, „Кукли на магијата“ има протагонист кој веќе се појавил во претходната книга, Хазан, меѓутоа овде тој порасна и студира некроманија во кулата на Идил. Хазан се сретна со надворешниот свет и почнува да се заморува од животот што го има. Од друга страна, Кларенс отсекогаш живеела таму и ја сака нејзината смиреност. Меѓутоа, кога ќе започнат да се тргуваат со смртоносни отрови, обајцата мора да го напуштат мирот за да најдат противотров, иако цената што треба да ја плати е сам.

Кукли на магијата е вториот дел од Суеос де пиедра, иако, бидејќи има различни протагонисти и друга приказна, може да се чита целосно независно.

„Обично собрание“ на Хулио Фајардо Хереро

Книги за астероиди - 12 септември - 220 страници

Обичното собрание ја покажува околноста во која се наоѓаат неколку карактери како резултат на невработеноста, ефектите од невработеноста и влошувањето на условите за работа, начинот на живот на луѓето кои биле сериозно прободени од кризата.

Овие промени влијаат подлабоко отколку што многумина може да мислат, го менува начинот на кој се однесуваме кон нив и перцепцијата што ја имаме за нас самите, предизвикувајќи реакции што во други околности не би се случиле.

„Обичното собрание е роман за влијанието на економската криза врз тековното шпанско општество, но, како и сите автентично литературни дела, исто така е приказна за животот и за тоа како ќе одлучиме да го живееме“.

„2666“ од Роберто Болањо (реиздание)

Алфагуара - 15 септември - 1240 страници

Во 2666 година, Роберто Болањо раскажува приказни кои се вртат околу Бено Арчимболди, ликот на оваа приказна, писател кој, и покрај тоа што бил кандидат за Нобелова награда, никој не знае и, од друга страна, приказната се фокусира и на низа убиства. на жени во мексиканскиот град Санта Тереза.

Пет дела се наоѓаат во оваа книга, онаа на критичарите, онаа на Амалфитано, онаа на судбината на злосторствата и на Арчимболдо и секој од нив раскажува по еден дел од приказната што е испреплетена и сите глумат со ликови што се чини дека секогаш биди на работ на егзистенцијална бездна.

„Лицата на битието. Твое духовно патување до надминување “од Ави Хеј

Изданија Б - 14 септември - 268 страници

Ави Хеј е позната по своите водичи за медитација и терапија. Во оваа книга тој им ја соопштува на читателите потребата да експериментираат за да бидат свесни како вид, со одговорност, мир, изобилство и благосостојба. Книга со цел „да ги залечи раните на душата, да ја исполниме нашата програма за постоење и да го надминеме Суштеството што е човечко“.

„Лицата на битието е извонредна книга, специјално замислена за„ старите души “кои копнеат да го разберат животот како патување кон ослободувањето. Но, тоа е исто така одлична врата за почетниците читатели во науката и духовноста, бидејќи ги врзува јажињата на NoDuality со науката и компјутерската наука, на духовните традиции со самосвеста и ја расчистува, во едноставни и достапни термини, мистеријата на завесата помеѓу животот во овој свет и на „Другата страна“. “

„Ледена крв“ од Јан Мекгваер

Уреднички Рока - 15 септември - 320 страници

Хенри Дракс е главниот харпун на бродот кој оди од Јоркшир до водите на Арктичкиот круг. На бродот е Патрик Самер, граѓанин и поранешен припадник на армијата, кој неминовно тргнува на насилно патување. Самер веруваше дека го доживеала најлошото за време на нејзиниот војник, но она што не го знае е дека крвав убиец се крие на бродот со кој се подготвуваат да го преминат Арктикот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)