Уреднички вести оваа недела (4 - 8 јули)

Уреднички вести

Уредувачките вести не се објавуваат долго време, бидејќи со доаѓањето на летото, има помалку вести што издавачите ни ги ставаат на располагање. Во јули нема да најдеме премногу, сепак успеав да соберам неколку што можете да ги најдете во текот на оваа недела.

 „Алкатраз против злите библиотекари“ од Брендон Сандерсон

Изданија Б (Блок) - 6 јули - 320 страници - Алкатраз # 1

Сметајќи ја оваа година како „година на Сандерсон“ според „Едиентис Б“, тие одлучија да објават едно од делата на овој автор наменето за младата публика. Како автор кој привлекол такви следбеници со возрасна публика, оваа книга има за цел да допре до поширока публика.

Во оваа прва рата од серијата Алкатраз глуми сирак кој доби подарок вреќа со песок како роденденски подарок, наследен од неговите исчезнати родители. Оваа торба е украдена и Алкатраз и неговите пријатели мораат да ја бараат, бидејќи со тоа Злобните библиотекари можеле да ги контролираат слободните кралства.

„Методот 15/33“ на Шенон Кирк

Изданија Б - 6 јули - 368 страници - Автоконклузуво

Ранливо, бремено шеснаесетгодишно девојче кое е киднапирано. Девојка која со решителност се фокусира на спасување на детето што го носи и на одмазда. Во оваа книга авторот игра со волјата и генијалноста на тинејџерка која е подготвена да побегне и да се одмазди.

Методот 15/33 веќе ги продаде филмските права и ќе биде преведен на повеќе од петнаесет јазици.

„Ерес“ од CJSansom

Изданија Б - 6 јули - 672 страници - Автоконклузуво

Авторот на „Зимата во Мадрид“ и „Каменот на срцето“ се враќа со ново историско дело.

Лоцирани сме во 1546 година, во тоа време кралот Хенри VII умира и неговите советници, католици и протестанти, влегуваат во борба за моќ. Кој и да победи, ќе добие контрола над владата. Во оваа приказна, Шардлејк ќе стане судски детектив кој, на барање на кралицата, се обидува да пронајде опасен ракопис за кој самата кралица би можела да биде осудена на смрт.

„Книга на Ана“ од Кармен Булоса

Сируела - 6 јули - 190 страници - Автоконклусиво

„Прекрасната, убава Ана Каренина, никогаш поубава, е полноќно сонце“

Приказната се случува во 1905 година, неколку години по смртта на Ана Каренина, во Санкт Петербург, во кое време ќе се одржат работнички демонстрации предводени од отец Гапон и анархисти за некои напади што беа неизвесни. Овој пат тоа е синот на Ана Каренина, Серхио, тие имаат намера да му дадат на царот портрет на неговата мајка, меѓутоа, кога го бара, Клаудија, сопругата на Серхио, наоѓа ракопис напишан од самата Карнина.

„Гласникот на невозможните соништа“ од Нивес Гарсија Баутиста

Збир на букви - 7 јули - 552 страници - Автоматско заклучување

Гласникот на невозможните соништа е книга што некогаш беше објавувана дигитално, а сега има форма на физичка книга.

Главниот јунак е Мари, која работи како гласник во Мадрид и замислува дека е емисар на тајни и соништа со секој пакет што ќе го достави, мислејќи дека тие може да бидат пораки за loveубов, специјални подароци, писмо за помирување или нешто слично.

Мари по потекло беше од град во Франција, но го остави своето семејство зад себе за да дојде во Мадрид за некоја цел. Со помош на вашата работа, ќе откриете многу луѓе кои на крајот ќе бидат дел од вашиот живот. Сите имаат нешто заедничко: сите имаат сон и Мари е повеќе од подготвена да им помогне да го постигнат.

„Како во Оз никаде“ од Даниел Пејџ

Уреднички рок - 7 јули - 152 страници - Дороти мора да умре # 0

Во септември книгата „Дороти мора да умре“ ќе биде објавена и издавачката куќа „Рока“ одлучи да го објави преквелот „Како во Оз никаде“, во дигитален формат, за да можеме да навлеземе подлабоко во приказната.

Дороти е новата злобна вештерка која живее во Оз. Овој преквел е „многу роман“ реинтерпретација на класиката што постигна милиони читатели ширум светот. Во оригиналната приказна, Дороти тропна три пати и се врати во Канзас. Тоа беше крајот, но прашува авторот, дали навистина заврши таму?

Дороти се најде среќно да живее со својата тетка, но кога ќе добие мистериозен подарок што ќе и се појави на прагот за нејзиниот роденден, открива дека ќе може да се врати во градот што ја направи aвезда. Таа е возбудена од можноста повторно да се обедини со своите пријатели, но наскоро ќе сфати дека Оз се променил, а исто така и таа.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)