Уреднички вести на неделата (9 - 13 мај)

Боцки на книги

Добро утро на сите. Оваа недела сакам повторно да ви ги претставам уредничките вести од мај кои ќе се појават во книжарниците, вклучувајќи реизданија, книги за размислување за животот и некои научни фантастики и фантазија.

„Менделсон на покривот“ од Јиржи Вајл

Импедимента - 9 - 320 страници

Сместен во Прага во 1942 година, „Менделсон на покривот“ одразува сатиричен поглед на секојдневниот живот во Прага за време на нацистичката окупација. Приказна за злото, болката, моќта, насилството и страдањето што покажува како човечките суштества секогаш наоѓаат нов начин да преживеат.
„Нула К“ од Дон Делило

„Нула К“ од Дон Делило

Секс Барал - 10 - 320 страници

Во оваа приказна постои центар кој се бори против смртта во стилот на научна фантастика: замрзнување на телата сè додека во иднина технологијата не може да ги разбуди. Thereефри патува таму кога неговиот татко оди да се збогува од својата болна сопруга во надеж дека ќе ја најде во иднина. Кога неговиот татко, во совршено здравје, одлучи да влезе во овој центар за да ја придружува неговата сопруга, ffефри се бунтува и ја негира неговата поддршка.

Приказна за тоа што значи да се биде жив и медитација кон смртта.

„Криптономикон“ од Нил Стефенсон

Изданија Б (Нова) - 11 мај - 864 страници

Криптономикон е повторно започнување во еден том на дело на научна фантастика, кое првично беше објавено во три тома и беше продадено во повеќе од сто илјади примероци.

Во ова луксузно издание ја наоѓаме приказната за Ренди Вотерхаус, крипто-хакер кој се здружува со девојка по име Ејми со цел да се обиде да ја спаси потонатата нацистичка подморница каде е клуч за одржување на сонот на криптата. Во оваа авантура, ќе се открие голем заговор, како и неодреден код.

„Господарот на куќата на Кумб“ од Франсис Хоџсон Бурнет

„Господарот на куќата на Кумб“ од Франсис Хоџсон Бурнет

Уредник на Алба - 11 мај - 456 страници

Мрачно и непријателско место во тесна куќа на тесна улица, но во елегантно маало. Девојче во дневна соба, мајка која ја нарекуваат „Плума“ и татко кој само што починал. За нејзино спасување доаѓа енигматски маркиз со репутација на злобен, кој ќе се обиде да воспостави сложена врска помеѓу мајката и ќерката, која е полна со тајни и недоразбирања.

«Седумнаесетмина. Седум Ева »од Нил Стивенсон

Изданија Б (Нова) - 11 мај - 816 страници

Seveneves беше еден од најрелевантните наслови на научна фантастика што беа објавени во САД во текот на изминатата година, 2015 година. Во ова најамбициозно дело, Нил Стивенсон ни го поставува следното прашање: што би се случило кога би дошол крајот на светот? Во ново дело на научна фантастика, тој ни ја покажува Земјата како место кое се приближува до својот неизбежен крај, со решение за барање азил на друга планета, оставајќи неколку преживеани на Земјата.

Пет илјади години подоцна, неговите потомци тргнаа на пат кон една комплетно трансформирана туѓа планета: Земјата.

„Силбер. Третата книга со соништа “од Керстин Гиер

Изданија Б (блок) - 11 мај - 400 страници

Оваа среда третиот и последен дел од трилогијата „Силбер“ од германскиот автор Керстин Гиер се појави во книжарниците. Силбер е младинска фантастична трилогија која ги комбинира фантазијата и хуморот со уникатни и единствени ликови и лесна заговор што го носи читателот во фантастичниот свет на соништата и опасностите што може да ги носи со себе.

Името на светот од Денис Johnонсон

„Името на светот“ на Денис sonонсон

Литература по случајна куќа - 12 мај - 144 страници

Во „Името на светот“ тој ни ја раскажува личната авантура на Мајкл Рид, универзитетски професор кој се обидува да се опорави од смртта на сопругата и ќерката во сообраќајна несреќа. Мајкл Рид, тргнувајќи кон личен пекол, талка низ универзитетот кога ќе се сретне со еден млад студент кој му станува спас.

Следејќи ги другите ликови на авторот, Мајкл Рид се движи на теренот на паранојата и губењето на смислата на животот, раскажан од авторот со увид, но без занемарување на смешен тон во најакаберните теми.

„Богот убиен во служба на мажите“ од Серхио Санчез Моран

Фантазија - 12 мај - 336 Страници

Вероника е паранормална детективска која штотуку го пронашла трупот на грчки бог во багажникот на нејзиниот автомобил. За да го испита ова злосторство што вклучува војна меѓу фракциите, Вероника ќе мора да се справи со Валкири, кентаури, вампири, папараци, фудбалери, духови и ирски гоблини.

 

Дали некој го привлече вашиот интерес?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антонио Julулио Росело. dijo

  Последниот е оној кој најмногу го привлече моето внимание.

  1.    Лидија dijo

   Го привлече и моето внимание, има впечатлив наслов и ветува дека ќе биде забавно четиво.
   Честитка.

 2.   Susana dijo

  Одам за Седумсеа

бул (точно)