Умереност

Умереност

Умереност

Умереност (2015) е роман на шпанската авторка Марија Дуењас. Таа се смета за „покоен писател“, бидејќи ја започна својата литературна кариера со повеќе од 40 години. Вашето деби, Времето помеѓу рабовите (2009) продаде милиони примероци и беше преведен на триесетина јазици. Неизбежно, сите негови подоцнежни дела се споредуваат со неговото деби.

За оние писатели чија цел е да развијат долгорочна кариера - повеќе од една книга - ова може да биде проблем. Сепак, добивањето прва книга со најголема продажба претставува многу ценет финансиски мир. Тоа значи „да се може да се живее од пишување“ (и со добар квалитет на живот). Така, вистинскиот предизвик за Дуејас денес е да се надмине себе си.

За авторот: Марија Дуејас

Дуењас е роден во 1964 година во Пуертолано, град во Кастилја-Ла Манча, во централниот регион на Шпанија. Таа е доктор по англиска филозофија, дипломирала на Универзитетот во Мурсија, каде што е редовен професор на Факултетот за писма. Да ја кажам вистината, имало малку време поминато во училницата од неговото влегување во светот на издаваштвото.

Сега, не само што мораше редовно да пишува, тој исто така мора да присуствува и да се појавува на прес-конференции, саеми за книги, да потпишува автограми ... Во 2009 година се појави во продажба Времето помеѓу рабовите, историски роман сместен во времето на Шпанската граѓанска војна. Полн со вистински детали и проза што веднаш ги воодушеви читателите кои зборуваат шпански.

Првите признанија

Дуејас успеа да го зачува недопрениот и нежен стил на повеќе „рустикални“ јазици, како што се германски или англиски. Времето помеѓу рабовите Тоа беше првото признание во нејзиниот засилен рекорд како писател. Во 2010 година му ја донесе наградата Град Картагена за историски роман. Подоцна, тој ја доби наградата за култура на заедницата во Мадрид, во категоријата Книжевност, 2011 година.

Неговиот втор роман исто така ја постави лентата многу висока, Мисија заборави (2012), иако беше уште еден бестселер, ги разочара најголемиот дел од читателите. Само читателите кои не ги знаеле авантурите на Сира Квирога (протагонист на првиот роман) завршиле задоволни од оваа приказна. Будењето што го остави младиот шивач принуден да го напушти Мадрид пред војната е многу силен.

Dерките на капетанот

Марија Дуејас.

Марија Дуејас.

Во 2018 година стигна до книжарниците Dерките на капетанот. За критичарите тоа значеше очигледно конечно помирување за Дуењас со неговиот „фандом“. Процес започнат три години порано со Бура. И двете публикации претставуваат јасен пример за многу iousубопитна ситуација во денешниот свет на писма.

Тоа е еден вид "starвезден систем”, Кој дели големи сличности со Холивуд и неговото кино. Или уште поактуелна, онаа на Нетфликс и неговите серии. Лути и разочарани фанови насекаде, со постојани поплаки на социјалните мрежи (главно Фејсбук) и на веб-форумите.

Приказни за да ги задоволиме следбениците?

Инстант успехот не е изненадувачки кога станува и краткотраен. Ова не е случај со Марија Дуењас. Шпанецот го заслужи своето место меѓу авторите на поджанрот што го крсти одреден сектор како „современ роман“. Затоа, иако Времето помеѓу рабовите продолжува како нејзино водечко дело, таа не е писателка на една книга.

Умереност: Мексико, Хавана, Херез де ла Фронтера

Книгата можете да ја купите тука: Умереност

Три јасно диференцирани моменти. Три региони очигледно не се слични едни на други, но со многу заеднички, освен заеднички јазик. Во првите моменти од романот, на прв поглед се појавуваат опипливи околности: loveубов, предавство, трагедија и алчност. Но, по напредувањето на неколку поглавја во приказната, длабочината на заговорот станува очигледна.

Горенаведеното се случува во голема мера благодарение на конструкцијата што ја изведува Дуејас на нивните карактери: тродимензионални, променливи (и непредвидливо, на крајот). Со неколку слоеви што се ставаат или соблекуваат според околностите, далеку од манихејските размислувања. Сè за да ги сумираме неговите протагонисти во еден збор: луѓето.

Заплет: приказна за надминување ... и надминување

На површината (без никаква пејоративна намера за употреба на овој термин), е приказна за жилав, вреден и амбициозен човек, Мауро Лареа: кој е принуден не само еднаш, туку двапати да ги надмине најлошите неволји. „Interestубовниот интерес“ се манифестира под името Соледад Монталво. Една жена се прилагоди на главниот јунак како „последната на чевелот“.

Таа е во состојба да го диктира секој чекор и да ги предвиди следните потези. Тоа е помеѓу овие два лика - нужно од доминантен карактер - се активира мобилизирачката напнатост на најголемиот дел од приказната. Вредностите како што се решеноста и лојалноста постојано се ставаат на тест. Тврдоста е многу повеќе од обичен референтен концепт.

Анализа и прегледи на работата

„Другите“ ликови

Местата се протагонисти. Пустините рудари од северот на Мексико за време на претседателството со Бенито Хуарез. Хавана, раскошна и несвесно негираше каква било идеја поврзана со барање независност или укинување на ропството. Херез, еден од ретките градови што го преживеа економското крварење што се случи во текот на деветнаесеттиот век во Шпанија поради загубата на скоро сите нејзини американски колонии.

Ова се другите ликови кои завземаат страна во себе Умереност. Марија Дуењас, додека ја развива својата бавна и нежна проза, не се зачувуваат детали за да се опишат овие три региони. Исто така, ги разгледува историските моменти што се случиле во секој од нив.

Сензорното патување на Умереност

Фраза на Марија Дуејас.

Фраза на Марија Дуејас.

Гледачите од прва рака го чувствуваат лошото време и раскошот во кој страдаат или уживаат неговите жители. Покрај визуелната турнеја, возвишената заслуга на Марија Дуењас во Умереност тоа требаше да предизвика во читателот живописен звук, миризливо и вкусно патување.

Умереност, Роман во „бавно движење“?

Умереност тоа е приказна со бавно расплетување на настаните. До тој степен што на некои читатели им станува здодевно и очајно, решени да ја напуштат приказната во текот на првото полувреме. Но, откако неговите ликови запловија на Карибите (прво) повторно да го преминат Атлантикот (подоцна), заплетот добива френетично темпо до крај.

Малку трпеливост не боли да уживате во прозата на Дуејас како што треба. Изграден е за да се мириса мирно. Без моментално самозадоволство промовирано од платформи како Твитер или Инстаграм. Треба да одвоите доволно време за да уживате. На крајот на краиштата, како што рече Хулио Кортазар, „романот секогаш победува со поени“ ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.