Умберто Еко Годишнина од неговата смрт. Избрани фрази

На ден како денеска почина Умберто Еко

Умберто Еко почина на ден како денес на 2016 во Милано. Бил семиолог и професор на Универзитетот во Болоња како и еден од најпознатите италијански писатели. Неговиот најзвучен и никогаш нерамен успех беше Името на розата. За да се запамети тоа оди таму избор на фрази и фрагменти Од неговата работа.

Умберто Еко

Докторирал во филозофија од Универзитетот во Торино, неговата теза беше на тема Естетскиот проблем во Свети Тома, а тоа беше негов интерес за мислата на Тома Аквински и средновековната култура која исто така ја отслика во неговото творештво, покажувајќи ја целосно во Името на розата. Во него, покрај тогашната поставка или употребата на латински во некои делови, вклучуваше и повеќе од растворувач историска реконструкција и полициски допир што го доведе да постигне светски успех и кој никогаш не го повтори.

Осум години подоцна извади Нишалото на Фуко, кој исто така сакаше да лансира со иста сила низ целиот свет и беше преведен на неколку јазици. Но, тој ја немаше истата среќа, ниту кај критичарите, ниту кај читателите. Ниту тие не успеаја Островот на претходниот ден, веќе објавен во 90-тите, ниту неговите следни романи.

Тој беше награден со Награди Принцот од Астурија во 2000 година.

Умберто Еко — Избор на фрази и фрагменти

Трактат за општа семиотика

 • Семиотиката во принцип е дисциплина која проучува сè што може да се користи за да се лаже. Ако има нешто што не може да се користи за да се каже лага, напротив не може да се користи за да се каже вистината: всушност не може да се користи за да се „каже“ ништо.

Уметноста и убавината во средновековната естетика

 • Соочени со расиплива убавина, единствената гаранција е во внатрешната убавина, која не изумира.

Островот на претходниот ден

 • Но, целта на приказната е да научи и да угодува, а она што не учи е како да ги препознаеме замките на светот.

Нишалото на Фуко

 • Постојат четири типа на луѓе на овој свет: кретени, будали, морони и лудаци. Кретинците не ни зборуваат; се лигават и се сопнуваат. Будалите се многу барани, особено во социјални прилики. Ги срамат сите, но даваат материјал за разговор. Будалите не тврдат дека мачките лаат, туку зборуваат за мачки кога сите други зборуваат за кучиња. Ги навредуваат сите правила на разговор, а кога навистина навредуваат, тие се величествени. Идиотите никогаш не ги прават работите погрешно. Вашите причини зошто ги правите се погрешни. Како типот што вели дека бидејќи сите кучиња се домашни миленици и сите кучиња лаат и мачките се домашни миленици, така и мачките лаат.
 • Секој факт станува важен кога е поврзан со друг.
 • Верувам дека целиот грев, љубов, слава е ова: кога ќе се лизнеш по заврзаните чаршафи, бегајќи од штабот на Гестапо, а таа те прегрнува, суспендирана таму, и ти шепоти дека отсекогаш сонувала за тебе. Останатото е само секс, копулација, овековечување на гнасниот вид.

Името на розата

 • Можеби задачата на оној што ги сака мажите е да ги насмее на вистината, да ја насмее вистината, бидејќи единствената вистина се состои во учењето да се ослободиме од лудата страст за вистината.
 • Љубовта има многу различни ефекти; прво ја омекнува душата, па ја разболува... Но подоцна го чувствува вистинскиот оган на божествената љубов, и вреска и жали, и е како камен што се калцинира во рерната, и се топи и крцка лижено од пламенот.
 • Книгите не се направени за да веруваме во тоа што го кажуваат, туку за да ги анализираме. Кога земаме книга, не треба да се запрашаме што пишува, туку што значи.
 • Нема ништо што го окупира и врзува срцето повеќе од љубовта. Поради оваа причина, кога нема оружје да управува со себе, душата тоне, поради љубов, во најдлабоките урнатини.
 • Ѓаволот не е принцот на материјата, ѓаволот е ароганцијата на духот, вера без насмевка, вистината никогаш допрена од сомнеж.
 • Има само едно нешто што ги возбудува животните повеќе од задоволството, а тоа е болката. Под тортура сте како да сте под доминација на тие билки кои произведуваат визии.

Баудолино

 • Што е животот ако не сенка на минлив сон?
 • Внимавај, не барам од тебе да сведочиш за тоа што го сметаш за лажно, што би било грев, туку лажно да сведочиш за тоа што веруваш дека е вистина.
 • Нема ништо подобро од замислувањето на други светови за да заборавиме колку е болен светот во кој живееме.
 • Реториката е уметност да се каже добро она што не е сигурен дека е вистина, а поетите имаат должност да измислуваат убави лаги.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.