Што треба да знам ако сакам да ја објавам мојата книга на Амазон?

објавете ја мојата книга на Амазон

Релативно неодамна, Амазон започна да го дава можност за почетниците да ја објават својата книга самостојно на нивната веб-страница. Имаше многумина кои скокнаа од радост кога ја слушнаа оваа вест и има многу други кои сеуште се воздржани и неодлучни кога станува збор за тоа или не.

Поради оваа причина, денес ви го донесов овој напис: Што треба да знам ако сакам да ја објавам мојата книга на Амазон? Да се ​​расчистат сомнежите, да се знае како другите го сториле тоа и затоа што ниту еден страв не треба да ги парализира вашите соништа ... Ако некој од вашите соништа е да објавите книга и Амазон ја нуди таа можност, не дозволувајте незнаењето да ве спречи.

Често поставувани и не толку чести прашања

Објавете ја мојата книга на Амазон 2

Ова се некои од честите и не толку чести прашања што ги поставува новиот писател или писател кога објавува книга на веб-страницата на Амазон. И, се разбира, ние исто така ви ги донесуваме одговорите:

 • Дали делото мора да биде регистрирано во интелектуалната сопственост пред да се објави на Амазон? Секако! Повеќе од сè за вашиот душевен мир да избегнете кражба или плагијат, но не само да го објавите на Амазон, туку и кога ќе го испратите до кој било издавач Но како услов, не е потребно. Треба да биде доволно за да го регистрирате во Safe Creative и подоцна да го објавите на Amazon.
 • Какви книги можам да објавам на Амазон? Од секаков вид: фантастика, роман, раскази, поезија, прирачници, стрипови и сл ... На Амазон има место за сè.
 • Дали чини нешто да се објави на Амазон? Не во теорија, туку Амазон наплатува такса за испорака (такса за испорака) од 0,15 УСД за секоја од нив мегабајт со големина на датотека кога се продава. Затоа, имајте на ум две работи во овој дел: форматот со кој ја поставувате книгата и крајната цена што ја ставате на вашата книга.
 • Каков профит добива Амазон од продажбата на мојата книга? Оваа точка зависи само од цената што ја ставате на вашата книга. Ако ставиш а цена помеѓу 0,89 и 2,99 €, Амазон ќе остане 70% од приходите на таа книга. Ако поставите а цена помеѓу 2,99 и 9,99 €, тој ќе биде толку сам 30%.
 • Дали треба да имам сопствен ISBN код? Ако само ќе го објавите на Амазон, тоа не е потребно, бидејќи ви е доделен код наречен КАКО ВО што е еквивалентно на вообичаената ISBN. Но, ако сакате да ја имате датотеката во физички формат или да ја продавате на други начини, потребно е да ја имате. Запомнете дека овој код на ISBN чини 45 евра.
 • ¿Кога ќе добијам исплата за мојата продажба? Амазон ќе ти плати два месеца по истекот на секој месец. Тоа е, приходот добиен од продажба на вашата книга во месец април ќе ви биде исплатен на крајот на јуни.
 • Кое е ограничувањето на страницата поставено од Амазон за да може да објавува? Нема граници! Можете да објавувате кратки или долги книги ... Како и за другите работи, квантитетот не е важен, туку квалитетот.
 • Дали е задолжително да се објавува на Амазон со име и презиме? Не! Може да објавувате под псевдоним ако тоа е она што го сакате. Уште повеќе, можете да користите најмногу неколку псевдоними.
 • Што ќе ве натера да ја продадете вашата книга повеќе на Амазон? Како и со секое само-објавување, збор од уста, прегледи на читатели, оценки и оценки тоа е она што ќе ја натера вашата книга да продава повеќе или помалку. Исто така, што се движите на вашите социјални мрежи и бројот на контакти што ги имате заинтересирани да ја купат вашата книга.
 • Што друго треба да знам за да бидам успешен на Амазон со продажбата на мојата книга? Дека е добро да се има различна и привлечна обвивка што привлекува погледи и дека синописот или резимето на книгата е скоро исто толку важно или повеќе од нејзината содржина, бидејќи на крајот на краиштата тоа е првото нешто што потенцијалните купувачи ќе го прочитаат за вашата работа. И, ако не сакате тоа да биде првото, а исто така и последното што го читаат, прилагодете го вашиот синопсис на содржината на книгата, но исто така создадете некакво очекување, така што читателите сакаат да знаат повеќе за неа.

Се надеваме дека ви помогнавме со овие прашања во врска со објавувањето или не објавувањето на Амазон и доколку имате други консултации и можеме да ви помогнеме, со задоволство ќе го сториме тоа. Оставете го вашиот коментар со неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)