Топ 10 негативци на Бетмен

Бетмен негативци

Многумина се ликовите што се соочија со Бетмен за нешто повеќе од 75 години тоа нè тера да го знаеме алтер егото на Брус Вејн, но некои имаа поголема важност од другите и пред се некои имаат повеќе харизма од другите, затоа некои го прогонуваа нашиот суперхерој многу години, додека други пропаѓаа скоро веднаш.

Еве ние ви донесеме Десетте непријатели на Бетмен, по никаков редослед на претпочитање над азбучниот, што навивачите најмногу им се допаѓаат од една или друга причина, десет негативци кои носеа голема тежина со децении и кои ќе продолжиме да ги читаме за нив уште многу години.

Многу други негативци биле важни, па ако сметате дека некој друг заслужува да биде меѓу најдобрите, ве покануваме да го посочите во коментарите, со што ќе ја отворите дебатата.

Бан

Бан

Бан

Вистинско име: -Странец-

Прво привидување: „Бетмен: Одмазда од Бан бр. 1“ (јануари 1993 година)

Креатори: Чак Диксон и Греам Нолан

Бане е еден од релативно неодамнешните негативци на Бетмен, бидејќи се бори против мрачниот витез нешто повеќе од две децении, нешто што е во контраст со другите непријатели на лилјакот што го демнат практично од неговите почетоци.

Тој е еден од најсилните и најпаметните непријатели на Бетмен и беше избран од IGN како 34-ти најголем негативец на сите времиња. На сите им е познат по тоа што е чудовиште што му го скрши грбот на Бетмен, е еден од ретките кој успеа да го победи маскираниот херој, што се случи во заговорната линија на „Витез пад“, раскажана помеѓу 1993 и 1994 година.

Бане е роден во затворот Пења Дура во измислената карипска Република Санта Приска, осуден на издржување на казната на неговиот татко Едмунд Доранс, револуционер. Во овој затвор, Бане научил од разни господари и станал најстрашниот во тоа место. Откако избега во зрелоста, тој заминува во Готам, место што го гледа слично на Пења Дура, бидејќи обајцата управуваат од страв, тој сака да стави крај на Бетмен, максималниот израз на тој страв и заради тоа ги руши wallsидовите на азилот Аркам сојузник со голем број негативци кои самиот Бетмен ги заклучил.

Во два наврати, ликот се појави на големото платно, првиот во срамната адаптација на elоел Шумахер „Бетмен и Робин“ во 1997 година во која практично не се знае Jeип Свенсон му даде живот и вториот во одличниот филм од 2012 година „Темниот витез се крева“ („Темниот витез се крева“) на Кристофер Нолан, во кој го играше тогашната risingвезда во подем Том Харди.

Жената-мачка

Жената-мачка

Жената-мачка

Вистинско име: Селина Кајл

Прво привидување: „Бетмен број 1“ (пролет 1940)

Креатори: Боб Кејн и Бил Фингер

Catена-мачка / Селина Кајл е еден од најсложените ликови околу Бетмен / Брус Вејн, бил и суперхерој и негативец, како и романтичен интерес на Бетмен. Според IGN и нивната популарна листа на најголемите негативци на сите времиња, Catена-мачка е 11-та најдобра негативец во историјата.

Селина Кајл првично била вешта краделка на накит и како негативец имала свој морален код на пример, забранувајќи му да изврши убиство. На своите почетоци била позната како Ла Гата, иако во тоа време крадела накит маскиран како стара жена и без да има некоја карактеристична црта на мачките.

Непосредно по првото појавување, неговото потекло беше разјаснето во „Тајната на животот на мачката“ есента 1940 година. Селина Кајл била стјуардеса на авијацијата која доживеала летна несреќа што и предизвикала амнезијаПосле тоа, тој станува опседнат со единствената меморија за продавницата за миленичиња на неговиот татко и особено со мачките, со кои станува опседнат.

Три актерки играле мачка во кино, Мишел Фајфер Тој го стори тоа во 1992 година во филмот на Тим Бартон „Бетмен се враќа“ („Бетмен се враќа“), во 2004 година ликот имаше свој филм наречен, секако, „Catена-мачка“ и Хали Бери го играше ликот во овој неславен филм што и ја донесе наградата Раци за најлоша актерка во таа година и на крајот Anne Hathaway ја играше Селина Кајл во „The Dark Knight Rises“ („Темниот витез се крева“) во 2012 година. Julули Newумар и Еарта Кит беа мачка во серијата од 60 и Камрен Бикондова го игра ликот на телевизијата „Готам“.

Две лица

Две лица

Две лица

Вистинско име: Харви Дент

Прво привидување: „Детективски стрип бр.66“ (август 1942 година)

Креатори: Боб Кејн и Бил Фингер

Првично Харви Дент беше сојузник на Бетмен во неговата борба против криминалот како што беше тој Окружниот адвокат на градот Готам но, откако ја изгуби левата половина од лицето за да биде испрскана киселина за време на проба, станува негативец кој одлучувајте помеѓу доброто и злото со превртување на паричка и дека тој ги извршува своите злосторства инспирирани од бројот 2. Како што тоа го дефинираа други автори како Френк Милер, очигледно неговото нарушување на личноста беше нагласено со инцидентот што ги обезличи, но тоа веќе беше очигледно кај него претходно. Тој е 12-ти најголем негативец на сите времиња според популарната листа на IGN.

Били Ди Вилијамс беше Харви Дент во „Бетмен“ од 1989, Томи Ли onesонс беше две лица во „Бетмен засекогаш“ во 1995 година и Арон Екхарт беше Харви Дент во „Темниот витез“ („Темниот витез“) во 2008 година да стане дво лицеТемниот витез се издигнува' во 2012 година. На малиот екран Николас Д’Агосто како Харви Дент на телевизиската серија „Готам“.

Енигма

Енигма

Ридлер

Вистинско име: Едвард нигма

Прво привидување: „Детективски стрип бр. 140“ (октомври 1948)

Креатори: Бил Фингер и Дик Спранг

Енигма е 59-тиот најголем негативец на сите времиња според IGN и е познат по зелениот костум за прашалници и гатанки со кои сака да ги збуни и полицијата и самиот Бетмен.

Едвард Нигма, кој е вистинското име на овој негативец, иако го познаваме и како Едвард Наштон, тој беше успешен пронаоѓач во технолошка компанија Но, на крајот му здодеа работата и реши да се посвети на криминал. Битието прилично несмасен негативец во борбата Тој не се двоумеше да сојузува со други негативци или да ги манипулира за да се обиде да го заврши Бетмен.

Хистрионскиот актер Jimим Кери му даде живот на овој лик во филмот „Бетмен засекогаш“ од 1997 година од elоел Шумахер. Франк Горшин беше Енигма во 60-тите телевизиски фантастики, додека Кори Мајкл Смит го игра Едвард Нигма во „Готам“.

Плашилото

Плашилото

Страшило

Вистинско име: Jonонатан Крејн

Прво привидување: „Најдобриот стрип во светот бр. 3“ (есен 1941)

Креатори: Боб Кејн и Бил Фингер

Како и многу други негативци на Готам, Плашилото не било отсекогаш опасност за мирот во градот, Atонатан Крејн беше професор по психологија дека бил отпуштен откако спровел психолошки експеримент со свои ученици во кој испукал празни места на час. Откако бил принуден да ја напушти својата професија, тој се свртел кон злото користејќи ја својата познавање и на психологијата и на биохемијата да се создадат лекови кои предизвикуваат страв.

Овој негативец кој им дава токсин на своите жртви за да ги видат нивните најголеми стравови и фобии оставајќи ги ранливи на неговите напади се смета за 58-тиот најголем негативец на сите времиња според IGN.

Карактерот на Jonонатан Крејн / Плашилото го играше Силијан Марфи во трилогијата „Темниот витез“ на Кристофер Нолан и Чарли Тахан го игра Jonонатан Крејн во „Готам“.

Харли Квин

Харли Квин

Харли Квин

Вистинско име: Харлин квинзел

Прво привидување: „Favorокеровиот фаворит“ епизода број 22 на телевизиската серија „Бетмен: Анимираната серија“ („Бетмен: Анимираната серија“) (11. 1992)

Креатори: Пол Дини и Брус Тим

Харли Квин има неколку куриозитети, од една страна е еден од најмодерните негативци кои се соочија со Бетмен, бидејќи тој е лик што се појави во 90-тите години како Бане и за друг тоа не е творештво на стрип светот бидејќи неговото прво појавување беше во анимираната серија „Бетмен: Анимираната серија“ („Бетмен: Анимираната серија“) во поглавје со наслов „Фаворит на okerокер“ што би можеле да го преведеме како „Фаворит де okerокер“.

Овој криминалец облечен како арлекин е партнер на она што е веројатно најпознатиот негативец кој се соочи со лилјакот, Џокерот. Харлин Квинзел, како што всушност се нарекува овој негативец, беше лекар доделен од психијатриската болница Аркам на Jокер, откако се за inуби во него му помогна да избега и оттогаш го следи во неговите зли планови. IGN му го додели 45-то место на овој лик на листата на најголеми негативци на сите времиња.

набргу Маргот Роби ќе ја игра Харли Квин за прв пат на големото платно во „Одредот за самоубиства“ на Дејвид Ајер.

Отров бршлен

Отров бршлен

Отровен бршлен

Вистинско име: Памела Лилијан Исли

Прво привидување: „Бетмен број 181“ (јуни 1966 година)

Креатори: Роберт Канигер и Шелдон Молдоф

Во 60-тите години од минатиот век, Пјусон Ајви пристигна да го направи животот на нашиот суперхерој мизерен. Станува збор за сензуална негативец кој користи растителни отрови за да ги изврши своите злосторства, иако не исклучува заведување за да успее во нејзините планови, нешто што ја води 64-та позиција на списокот на IGN со најголемите негативци на сите времиња, одлична позиција, иако последниот од десетте карактери за кои сметаме дека се најдобрите со кои се соочил Бетмен.

Главната цел на Poison Ivy е уништување на човечката раса, така што растенијата можат да го заземат светот и тоа е дека Памела Лилијан Исли, како што навистина се нарекува оваа црвенокоса облечена во лисја, бил ботанички лекар од Сиетл со големо знаење за на растенија, пред научникот asonејсон Вудру, ака Човекот Флороник ќе експериментира со неа со инјектирање токсини во нејзината крв за да ја направи имуна на секаков вид отрови, вируси и бактерии, кои ја оставиле стерилни, па затоа ги третира своите растенија како да се нејзини деца.

Poison Ivy има одлична врска со друг негативец, Харли КвинВеројатно единствената врска меѓу непријателите на Бетмен се темели на пријателство, бидејќи Поисон Ајви се обидува да ја спаси Харли Квин од опасната врска со Jокер.

Ума Турман го играше ликот во катастрофалниот филм на elоел Шумахер од 1997 година „Бетмен и Робин“ („Бетмен и Робин“).

Џокер

Џокер

Џокер

Вистинско име: -Странец-

Прво привидување: „Бетмен број 1“ (мај 1940 година)

Креатори: Jerери Робинсон, Бил Фингер и Боб Кејн

Без сомнение, okerокер е најпознатиот негативец од оние кои се соочиле со Бетмен во целата историја, IGN го рангира како 2-ри најдобар негативец на сите времиња, само зад Магнето, нешто што може да доведе до долга дебата.

Кога Бетмен започна да глуми во неговиот сопствен стрип во 1940 година, откако постигна голема популарност во „Детектив стрип“, мораше да му дадеш ривал за натпревар, па Okerокер веќе се појави во првиот број на стрипот „Бетмен“Еден од најкомплетните негативци, без никакви суперсили, овој негативец со изглед на див картон е еден од најопасните поради неговата голема интелигенција и искуството со оружје и експлозив.

Во 1988 во стрипот „Бетмен: Убиствената шега“ беше презентирано неговото можно потекло, бидејќи бил вработен во фабрика за хемиски производи, тој е измамен од криминалци да им помогне да ограбат место во непосредна близина на наведената фабрика, кога полицијата ќе ги открие, тој паѓа во езерце со токсичен отпад и кога кожата ќе му излезе од неа, таа стана бела и нејзината коса зелена.

Како куриозитет, мора да се каже дека улогата на големото платно ја извршија тројца оскаровци. Во „Бетмен“ во 1989 година Jackек Николсон, добитник во тоа време на два Оскари и кој подоцна ќе освои трет, тој се стави во чевлите на овој негативецВо 2008 Тоа беше Хит Леџер кој го играше okerокер во „Темниот витез“ („Темниот витез“), што му ја донесе статуетката постхумно и добитникот на Оскар Aredаред Лето само го играше овој славен лик во филмот „Одреди за самоубиства“ и дури може да се појави и во „Бетмен против Супермен: Зора на правдата“, иако тоа останува да се види. Сезар Ромеро го играше okerокер во серијата 60-ти и се шпекулира дека ликот изведен од Камерон Монаган во серијата „Готам“ конечно може да биде okerокер.

Пингвин

Пингвин

Пингвин

Вистинско име: Освалд Честерфилд Каблопот

Прво привидување: „Детективски стрип # 58“ (декември 1941)

Креатори: Боб Кејн и Бил Фингер

Вооружени со различни смртоносни чадори, Пингвинот се обидува да шири терор во градот Готам како еден од најголемите криминалци. Тој е еден од првите големи негативци кои се соочија со Бетмен, веројатно и вториот што пристигна по okerокер. Врската помеѓу Освалд Честерфилд Коблпот и лилјакот е нај curубопитна, оттогаш неговите злосторства понекогаш се дозволени од Бетмен во замена тој да биде негов информатор. Исто така, мора да имате во предвид дека тој е еден од ретките негативци кој е на целосни ментални способности за да знае што прави зло.

IGN го смета Пингвинот за 51. најголем негативец на сите времиња.

Бургис Мередит играше Пингвин во ТВ-серијата „Бетмен“ во 60-тите, додека улогата во серијата „Готам“ му паѓа на Робин Лорд Тејлор, иако најпознатиот Пингвин во аудиовизуелниот свет е оној што го спроведе Дени Девито во „Бетмен се враќа“ од Тим Бартон.

Ра е ал Гул

Ра е ал Гул

Ра е ал Гул

Вистинско име: -Странец-

Прво привидување: „Бетмен број 232“ (јуни 1971 година)

Креатори: Денис О'Нил

Иако не е еден од најстарите непријатели, бидејќи не бил создаден сè до 70-тите години на минатиот век, бил Ra's al Ghul IGN го смета за 7-ми најголем негативец на сите времиња, што значи на истата листа втор од оние кои се соочиле со Бетмен, само зад okerокер, нешто што кажува многу за овој лик кој е и татко на уште еден од најопасните негативци со кој се соочил алтер егото на Брус Вејн, Талија ал Гул, сметан за 42. негативец на списокот на ИГН.

Познат како Ра 'ал Гул, што значи "Главата на демонот", овој лик потекнува од времето на крстоносните војни и зад него е долга приказна за одмазда Што значи дека откако видел како е убиена неговата сопруга и го обвинуваат него, тој одлучил да го искористи своето медицинско знаење, скоро магично, за да стави крај не само на убиецот, туку и на целата своја култура.

Целта на Ра ал Гул е искорени деведесет проценти од човечката раса, што тој го смета за рак за Земјата, за да создаде нов Еден, што, очигледно, Бетмен сака да го избегне.

Во трилогијата на Кристофер Нолан за „Темниот витез“ Лиам Нисон ја играше оваа улога, Иако Кен Ватанабе исто така се нарече себе си во првата рата, нешто што секој што го гледал филмот ќе го разбере.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Гонзало Белосо dijo

    Се колнам дека името на Бане е Диего Доранс

бул (точно)