Ридот Тони. Интервју со авторот на Темното збогум на Тереза ​​Ланза

Фотографирање. Фејсбук на Тони Хил.

Ридот Тони има нов роман, Темното збогум на Тереза ​​Ланза, кој излезе минатиот месец. Авторот на Барселона кој потпишува наслови како на пр Кристални тигри, ледени ангели и трилогијата на инспекторот Салгадо ми го додели ова интервју каде што ни раскажува за ова ново дело и за многу други теми. Многу благодарам за theубезноста и посветеното време.

Ридот Тони. Интервју

ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ТОНИ ХИЛ: Првиот сигурно бил приказна или стрип и не можам да кажам што беше тоа. Се сеќавам на првиот што ме погоди како возрасен по адолесценцијата во кој читав многу помалку. Беше Светот според Гарп, на Johnон Ирвинг и ми откри цел свет на задоволство од „возрасните“. Се чувствував како книгите да имаат сè што да ми кажат по неколку години не обрнувајќи толку внимание на нив.

Се сеќавам на првата напишана приказна: тоа беше А. приказна за курс за пишување Во тоа време работев и беше доста популарно. 

 • АЛ: И тој омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ТХ: Многу. Од Ирвинг, кого го цитирав претходно, до класици како Толстој или сестрите Бронте, Ана Марија Маут, Мерце Родореда или понови автори како Филип Рот, Коети или atонатан Францен... имам лајкови многу разновиден и тој не би бил во можност да избере единствена книга или автор. 

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

Т.Х: Би сакал да напишам А. Роман во стилот на Ана Каренина или создале атмосфера безвременска и лична како онаа што се појавува во работата на Кафка. Но, да именувам помалку класичен автор, би сакал да пишувам Мистик реката (Денис Лехане) и да им даде литературен живот на сите негови ликови.

 • АЛ: Некоја манија или навика кога станува збор за пишување или читање?

ТХ: Всушност, не. Спокој и тишинаПретпоставувам, иако можам читање во авиони, подземна железница или барови без премногу проблеми. Сакам да го правам тоа во playa или во базен.

до пишувај да ми треба малку повеќе од еколошка смиреност, но тоа го направив и на јавни места. Доаѓа време кога ќе успеам да се изолирам и не знам што се случува околу мене.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ТХ: Зашто пишувај потребни станува релативно почетокот и направете го тоа во текот на утрото. На Доцна во ноќта Сметам дека е посоодветен за читање.

 • АЛ: Вашиот нов роман е Темното збогум на Тереза ​​Ланза. Што наоѓаме во него?

ТХ: Секогаш е тешко да се одговори на ова концизно затоа што роман е збир на многу работи, но, обидувајќи се да синтетизирам, би рекол дека ќе најдеш а прогонувачка интрига, со многу психолошки дефинирани карактери, што е истовремено и портрет на два света (онаа на богата класа и онаа на имигранти со потекло од Латинска Америка). А. многу актуелна историја што, освен заведување преку мистерија, може не натера да размислиме за некои противречности кои влијаат на сите нас.

 • АЛ: Повеќе литературни жанрови што ви се допаѓаат?

ТХ: Секој. Не разликувам жанрови, туку меѓу гласовите и погледите што ме интересираат и оние што не ме интересираат. Сметам дека епската фантазија е потешка иако бев обожавател Песна од мраз и оган а поезијата од мене бара поголема концентрација отколку што обично имам. Навистина ми се допаѓа книги со приказни, и во последниве години прочитав одлични раскажувачи како што се Маријана Енрикез o Сара Меса.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

Т.Х: Читам книга наречена Темнина, од Пол Кавчак, што Дестино штотуку го објави и уште еден роман што сè уште не е објавен: Theаволот зад градината (Претексти) на Inинес Кутилјас, што ќе го претставам на крајот на март. И двајцата се препорачува.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ТХ: Па, ние всушност имаме солиден и широк уреднички пејзаж, па затоа би рекол дека е полесно за објавување сега отколку пред години (и не зборувам за само-публикации, иако тие се исто така валидна опција). Во исто време тие се многу оние кои сакаат да објавуваат, а тоа ги комплицира работите.

Знам дека може да биде очаен да не најде дом за тој ракопис еден има напишано жртвување часови на спиење или социјален живот, но конкуренцијата е тешка а можностите за нови автори се ограничени. Од друга страна, тоа е нешто што секогаш се случувало.

 • АЛ: Кој е моментот на криза што го доживуваме претпоставувајќи дека сте? Можете ли да задржите нешто позитивно или корисно за идните романи?

ТХ: Не барам позитивни фактори за трагедиите. Не мислам дека нешто како пандемија го има донесено или ќе го покаже најдоброто кај секого, но секако е позадина што може да се користи во фикцијата во иднина.

Во моментов, тоа не ме привлекува особено, но можно е, со малку повеќе растојание, Размислував да поставам приказна во тие месеци на немир и пустош. Искрено се сомневам во тоа, иако имагинацијата понекогаш завршува по патиштата по кои никогаш не сме размислувале да патуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.