Те мразам како што никогаш не сум сакал никого

Објавено во 2015 година, Те мразам како што никогаш не сум сакал никого Тоа е прва книга поезија на Луис Рамиро, шпански композитор и пејач. Иако мадридскиот кантавтор го посвети својот живот на музиката, како писател успеа да најде збирка песни за перипетиите на убовта. На овој начин, тој и презентира на јавноста лирско дело надвор од музичката сцена, поблиску до стиховите.

Во оваа смисла - иако авторот подоцна објави и други книги, последната во 2018 година - ова поетско деби имаше најдобар прием. Затоа, овој напис претставува пристап кон литературниот предлог на Луис Рамиро и на тој начин знае што ги плени неговите читатели. На последното, многу од неговите песни собираат што повеќето луѓе го доживуваат на полето на убовта.

За авторот, Луис Рамиро

Lifeивот и музика

Луис Висенте Рамиро е првото име на овој композитор роден во Мадрид, Шпанија, на 23 април 1976 година. Од рана возраст тој покажа уметнички интерес, успевајќи покрај свирењето бас, да компонира и формално на 23-годишна возраст. Во сојузност, Неговата истрајност се исплати во 2007 година, кога потпиша со Сони МБГ за производство на неговиот прв албум со наслов Казнет во рајот.

Оттогаш, тој веќе објави 7 албуми, од кои некои добија важни награди и признанија. Исто така, на неговите концерти тој имал брилијантни соработки како што се меѓу Луис Едуардо Ауте или Педро Гуера. На ист начин, пејачот посочи на Хоакин Сабина, Боб Дилан или Битлси, меѓу неговите најголеми влијанија.

Литература

Од првото книжевно објавување во 2015 година, Рамиро потпиша уште пет наслови. Од друга страна, стилот на мадридскиот уметник покажува дека тој ги избришал границите помеѓу музиката и поезијата. За да го стори тоа, тој го искористи фактот што првиот го придружуваше од мали нозе и сега ги претвори неговите текстови во напишани песни, кои се карактеризираат со прилично интимен пристап.

Слично на тоа, шпанскиот кантавтор тргна по литературен пат по кој генерирачката слика на неговата поезија е неговиот loveубовен живот. Така, неговите песни обраќаат една од најголемите теми на човештвото, loveубовта, но со неговиот биографски печат. Со други зборови, Рамиро нема комплекс во ставањето на сопствениот живот како суровина за уметничко творештво.

Презентираат

Денес, Луис Рамиро е многу активен лик на социјалните мрежи, каде ги споделува своите поезија и неговата музика. Покрај тоа, тој го понуди своето пеење на дигитални платформи и одржува значително присуство во уметничката област. Затоа, со посета на неговиот профил на Фејсбук, на пример, јавноста може да дознае за неговите музички и литературни проекти.

Анализа на Те мразам како што никогаш не сум сакал никого

Стил

Во оваа поетска книга, читателот ќе најде стилска мешавина што преминува од микро-песни до сонети. Понатаму, постои лирска цел што се разликува со испреплетени стихови што изгледаат како кратка сметка за лично искуство со директна порака. Следствено, поезијата на Луис Рамиро не е монолитна, напротив, таа е многу разноврсен, па дури и експериментален стил.

Сега, се чини дека литературниот пристап на шпанскиот јазик се фокусира на поетската содржина, но вистината е тоа форми и јазик се одлучувачки. Бидејќи за иберискиот поет експресивните варијанти на чувството му дозволуваат да се обиде да постигне различни ефекти врз читателот. Од овие причини, мешаниот поетски стил е својствена карактеристика на оваа стихозбирка.

Тематска

Те мразам како што никогаш не сум сакал никого опфаќа голема динамика на loveубов и кршење на срцето пристапено од различни гледишта. Од една страна, опишувајќи ја loveубовта како виталност и фаталност, конфигурацијата на книгата добива простор на одредена експресивна потреба. Од друга страна, може да се разбере дека најболните стихови, на пример, прогласуваат еден вид незавршена потрага.

Нетрадиционално расположение

За аргументите презентирани во претходниот став, не е во согласност да се потврди дека начинот на кој Рамиро ја истражува loveубовта и недостатокот на loveубов е токму традиционален. Во реалноста, неговите текстови се покана да навлезат во неизбежно човечко искуство што не ја осудува особено другата личност.

Затоа, (очигледна) цел на авторот е да пристапи кон трактатот за loveубовта и нејзините несреќи од неговите искуства. Секако, во никој случај нема намера да ги реши своите мисли како апсолутна вистина, бидејќи минливоста на loveубовта е исто така многу чест факт.

структура

Структурата г.збирката песни вклучува повеќе од сто песни; некои од нив станаа популарни и се широко прифатени. Една од нив е поемата „Кога сè ќе се вклопи", Конструиран со фрази како:" Лудите жени како тебе ме прават разумен / предизвикуваш цунами во колковите ". „И тогаш кога битката ќе заврши, / јас ја набудувам твојата вистина без шминка, / и тогаш loveубовта е кога ќе експлодира.

Меѓу најистакнатите песни, вреди да се напомене „ofената од моите соништа“: „Таа никогаш не беше жена од моите соништа. / Тоа беше нешто подобро: / Theената на моите будења “. Во овој случај, забележете го пресвртот што идејата го зема во првиот стих при читање на вториот, и исходот од последниот. Следствено, тоа се случува со кондензирана сила на емоција што поетот сака да ја осетува и да се изјасни во она во што верува.

Поезијата како песна

На поетскиот облог на Луис Висенте Рамиро, Постои еден аспект што го направи прилично посебен и привлечен за јавноста. Станува збор за таа двојна интерпретативна можност на неговите песни, бидејќи авторот претвори дел од нив во музика (со многу добри резултати). Всушност, Рамиро успева да ја расплети книжевната работа во музичко дело со неверојатна природност, достојна за пофалба.

Последново, освен вклучување на декламацијата од поетот, му дава на литературниот производ навистина интересен повеќенаменски карактер. Веројатно, не е целата публика или критичари навикнати на овој вид перформанси поетика. Но, без сомнение, нејзината автентичност ја пренесува таа суштинска свежина за да се разликува меѓу другите лирски композитори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.