Алфред Тенисон и Пол Верлејн. Фрази и песни за паметење.

Англичанецот Алфред Тенисон и Французинот Пол Верлејн.

Половина од Август. Половина свет на празници а другата половина е мрзлива и во неговата дневна рутина. Топлина, мрзеливост, смиреност, природа, море, сонце, планини, долги вечери, изгреви на сонцето ... Околина погодна за малку поезија. Од доброто, од доброто. Само за да ја почувствувам таа бубачка и да барам повеќе. Па, зошто да не се прибегне кон двајца од најголемите поети на XNUMX век. Англичанец и Французин. Господи Алфред Тенисон и Пол Верлејн. Ајде да прочитаме малку и да се потсетиме на некои од неговите фрази и фрагменти од неговите песни.

Алфред Тенисон

Овој англиски поет роден во Сомерсби во 1809 се смета за еден од најголемите во литературата и несомнено беше најважен од ерата на Викторија.

Неговиот татко, кој бил потомок на англискиот крал Едвард III, го воспитувал на најстрогиот и најкласичен начин. Учам во Троица колеџ, од Кембриџ, каде се приклучи на книжевната група позната како Апостолите. Тоа беше почетокот на неговата книжевна кариера. Првите песни ги напишал во 1830 година, но подоцна биле негови најфалени дела како Дамата на Шалот, Смртта на Артур y Одисеј. И пред се тука е неговата елегија Во меморијам (1850), посветен на неговиот најдобар пријател, Артур Халам, и на неговите славни Обвинението на лесната бригада (1855) Умре во 1892 година.

 • Иако многу е преземено, многу останува; и иако сега не сме таа сила што во старите денови ги движеше земјата и небото, она што сме, ние сме. Рамномерен темперамент на херојски срца, ослабен од времето и судбината, но силен по волја, да се стреми, да бара, да најде и да не попушти.
 • Подобро е да сте сакале и изгубиле отколку никогаш да не сте сакале.
 • Соништата се вистинити додека траат, но што е живо, освен сонување?
 • Никогаш нема да биде доцна да се бара подобар и понов свет, ако во напорите вложиме храброст и надеж
 • Лагата што е скоро вистинита е полоша од сите лаги.
 • Среќата не се состои во реализација на нашите идеали, туку во идеализирање на она што го работиме.

Обвинението на лесната бригада

„Напред, лесна бригада!
„Полнете ги пиштолите!“, Рече тој.
Во долината на смртта
шестотини возеа.

„Напред, лесна бригада!
Некој се онесвестил?
Не, дури и ако војниците знаеја
Тоа беше глупост.
Тие не беа таму за да одговорат.
Тие не беа таму за да размислуваат.
Тие беа само за да победат или да умрат.
Во долината на смртта
шестотини возеа.

Дамата на Шалот

На брегот на реката, спиејќи,
големи полиња јачмен и 'рж
тие облекуваат ридови и го исполнуваат небото;
Преку полето, патеката маршира
кон илјада кули на Камелот;
И горе и долу, доаѓаат луѓето
гледајќи каде цветаат лилјаните,
на островот што се појавува низводно:
Тоа е островот Шалот.

Тополата трепери, врбата станува бледа,
сиви ветрови го тресат воздухот
и бранот, кој засекогаш го исполнува каналот,
крај реката и од далечниот остров
течејќи тече, до Камелот.
Четири сиви wallsидови: неговите сиви кули
тие доминираат во просторот помеѓу цвеќињата,
и во тишината на островот се крие
дамата на Шалот.

Пол Верлен

Роден е во Мец во 1844 и студирал на Ликеј Бонапарта во Париз. Инспирирана од Бодлер, стана познат со неговите први книги песни, Сатурни песни, од 1866 година, Галантни забави, од 1869 година и Добрата песна, 1870. Но, растурен живот, неговите проблеми со алкохол и тоа е многу бурна врска сакајќи со него и поет Артур Рембо го однеле кај затвор. Откако беше ослободен, тој објави Мудрост, збирка религиозни песни. Во 1894 година бил избран во Париз како Принц на поетите. Умре таму во 1896 година.

 • Прво музика, секогаш музика!
 • И толку длабока е мојата вера и вие сте толку многу за мене, што во сè што верувам живеам само за вас.
 • Солзи паѓаат на срцето како дожд во селото.
 • Плачете без причина во ова срце што е разочарано Што! Без предавство? Овој дуел е без причина.
 • Отворете ја душата и увото пред звукот на мојата мандолина: за вас ја направив, за вас, оваа сурова и ласкава песна.
 • Најдлабоките липања од есенската виолина се како рана во душата на чудна мака без крај.

Должина

Прекрасна моја, биди слатка, слатка ...
малку смири се, огнена, твоја страсна треска;
theубовникот, понекогаш, мора да има чист час
и сакајте се со нежна братска наклонетост.

Бидете мрзливи, галете се со својата lovingубовна рака;
Повеќе сакам грч на насилниот час
воздишката и наивниот прозрачен поглед
и уста што знае да ме бакне дури и ако ме лаже. (…)

Те сонував вечерва

Те сонував вечерва
Се онесвестивте на илјада начини
И ти мрмореше толку многу работи ...

И јас, исто како што вкусуваш овошје
Те бакнав со сета уста
Малку насекаде, планина, долина, рамнина.

Имаше еластичност,
Од навистина восхитувачка пролет:
Боже ... каков здив и каков струк! (…)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.