Тематски периоди во Гарсија Лорка

Фотографија на Лорка

Како и кај секој писател кој се почитува себеси, во Гарсија Лорка, вашите грижи и грижи тие се рефлектираа во неговите дела со извесно повторување. Во следната статија ќе откриеме некои од нив:

Loveубов и секс Тие беа двајца од главните мотори на работата на Лорка. Првиот од нив е еден вид валидација или оправдување на вториот што често се крие под елаборирани симболи кои честопати ни овозможуваат да ја разгледаме фрустрацијата на авторот од репресијата на околината против хомосексуалноста.

La Muerte Тоа беше друга опсесија на Федерико, која сепак во неа виде мистерија што предизвикува одредена привлечност. Смртта честопати е поврзана со угнетувањето на loveубовта или еротските чувства, како што е случајот со Адела, младата протагонистка на „Куќата на Бернарда Алба“, која завршува со самоубиство откако ја виде својата врска со нејзината мајка фрустрирана од преовладувачката моќ на неа Пепе Ел Романо.

на Социјални неправди. Во овој случај не само што се однесуваат на сексуалните опции или слободата на loveубовта, туку и на политичките или идеолошките. Визијата на Лорка во врска со ова е реална и затоа е песимистичка, бидејќи тој сфаќа како безгрижните секогаш губат, особено кога нивните идеи или чувства се судираат со моќните

Повеќе информации - Биографија на Гарсија Лорка

Фото - ABC

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.