Вака го славиме Денот на писателите

Ден на писатели

Во последно време имам слушнато многу кажани таму, дека имаме денови за сè, дури и за нај апсурдните работи ... Можеби е, но она за што сум 100% сигурен е дека фактот дека постои ден за писателите тоа во никој случај не е најмалку апсурдно. Зошто? Поради количината на препреки и тешкотии кои не само жените писатели морале да ги поминат низ историјата, туку и оние кои продолжуваат да ги минуваат ... Затоа што иако денес има две имиња на списокот на најплатените писатели во светот Како жена, сè уште е бездна разлика со машките писатели (двајца наспроти осум) ...

Дали знаеше…?

Читајќи вести и различни написи во врска со денес, открив низа факти за кои не бев потполно свесен и што ми изгледаа илустративно зошто денес, Денот на писателите е сè уште неопходен:

 • Дали знаевте тоа Емилија Пардо Базан, се обиде 3 пати да влезе во Кралската академија за шпански јазик, и тие му дадоа како одговор „Дамите не можат да бидат дел од овој институт“?
 • Дали знаевте дека славниот Хозе Зорила Му кажав Гертрудис Гомез де Авеланеда „Womanената што пишува е грешка на природата“?

Откако ќе слушнеме такви ретроградни и мачо фрази како овие, чудното би било ако продолжиме без да ја тврдиме позицијата што ја заслужуваат жените, вклучително и во овој случај, онаа на писателките.

Препорачани книги напишани од жени

И, што подобар начин да се слави Ден на писатели на жени кој ги препорача вашите величествени книги? Направив список од десет од нив (би можел да препорачам многу повеќе). Сите ги имам читано во различни периоди од мојот живот и навистина ми се допаднаа сите. Ги има за сите вкусови (класичен и модерен, неизвесност и фикција, романса и адолесценција, итн.).

 1. Wuthering Heights de Емили Бранте.
 2. „Како вода за чоколадо“ de Лора Ескивел.
 3. „Соба моја“ de Вирџинија Вулф.
 4. „Картонски замоци“ de Алмудена Грандес.
 5. „Историја на про transparentирниот крал“ de Роза Монтеро.
 6. „Убиство на Ориент Експрес“ de Кристи Агата.
 7. „Антихрист“ de Амели Нотомб.
 8. „Ништо“ de Кармен Лафорет.
 9. „Градот на beверовите“ de Изабел Аleенде.
 10. Сага «Чевли на Валерија» de Елисабет Бенавент. 

А ти, кои 10 книги напишани од жени би ги препорачале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе dijo

  „Никој нема да ме види како плачам“ од Кристина Ривера Гарза
  „Приказни повторно обединети“ од Ампаро Давила
  „Гостинот“ од Гвадалупе Нетел
  „Цикатриз“ од Сара Меса
  „Длабок сон“ од Банана Јошимото
  „Дрво на Дијана“ од Алехандра Пизарник
  „Драг мој живот“ од Алис Мунро
  „Theверот на срцето“ од Херта Милер
  „Војната нема лице на жена“ од Светлана Алексиевич
  „Градина на земните задоволства“ од oyојс Керол Оутс

 2.   Чувствувајте се уметничко dijo

  Сентир Артистико со сето срце сака да се приклучи на оваа почит затоа што еден од нашите активни соработници е Алма Лабиур. Препорачуваме некои од неговите книги ...
  Лисја на душата, на малцинствата и земјата на вратите.

 3.   Graciela S. Sparrow dijo

  1) Добро утро тага - Франсоас Саган
  2) Корнелија пред огледалото - Силвина Окампо
  3) Утре кажувам доволно - Силвина Булрич
  4) своја соба - Вирџинија Вулф
  5) Гостинот - Симоне де Бовоар
  6) Кажи ми која сум - Julулија Наваро
  7) Времето помеѓу рабовите - Марија Дуејас
  8) Читање за жени - Габриела Мистрал
  9) Јапонската overубовница - Изабел Аleенде
  10 Што не е кажано - Вивиана Риверо

 4.   graciela dijo

  1) Гостинот - Симоне де Бовоар
  2) Добро утро тага - Франсоас Саган
  3) Корнелија пред огледалото - Силвина Окампо
  4) Утре кажувам доволно - Силвина Булрич
  5) Една своја соба - Вирџинија Вулф
  6) Тие беа 10 индициета - Агата Кристи
  7) Кажи ми кој сум - Julулија Наваро
  8) Читање за жени - Габриела Мистрал
  9) Дрвото на Дијана - Алехандра Пизарник
  10 Што не е кажано - Вивиана Риверо

 5.   graciela dijo

  Многу посебен ден за сите нас кои уживаме да пишуваме и читаме !!!. !!!