Стилот на Пабло Неруда

Стил на Пабло Неруда

Пабло Неруда, всушност, не беше наречен така. Неговото вистинско име беше Нефтали Рејес Басоалто. Тој е роден во Чиле, конкретно во градот Парал во далечната 1904 година и почина во 1973 година, на 23 септември. Ако мислам на Неруда, ми паѓаат на ум десетици стихови што само тој можеше да ги напише на тој начин ... И Неруда Тој не само што беше награден и пофален за напишаното, туку и за тоа како го стори тоа.

Неговиот личен стил беше виновен за неговиот огромна личност, на комунистичките верувања, решителен и тврдоглав До последните последици, тој цврсто бранеше сè во што веруваше и што му се чинеше фер, според неговите пријатели и неговата вдовица Матилде Урутија, напишале за него. За оние кои го познаваа и споделуваа со него време на мизерија и угнетување, Пабло Неруда уживаше во исклучителната харизма на избраните кои се сметаат за примерни. Неруда всушност беше тотално различно суштество од оној што беше прикажан пред камерите, срамежлив, невидлив и свиткан ...

Резиме на неговиот живот и стилот на неговото литературно творештво

Пабло Неруда и Матилде Урутија

Неруда имаше две мајки. Неговата биолошка која починала непосредно по раѓањето од туберкулоза и Тринидад Камбија Марверде, втората сопруга на неговиот татко Хозе дел Кармен Рејес Моралес. Според самиот Неруда, неговата „втора мајка била слатка, вредна жена, таа имала рурална смисла за хумор и активна и неизморна nessубезност“.

Во 1910 година тој влегол во Лицео, каде што веќе ги направил своите први чекори како писател во Локалниот весник наречен „Ла Мањана“. Неговата прва објавена статија беше „Ентузијазам и упорност“. Се сретна со големото Габриела Мистрал, познат поет, кој му даде неколку книги од Толстој, Достоевски и Чехов, многу важни во неговата рана литературна обука. И иако неговиот татко беше целосно против Неруда по овој книжевен повик, неговите вечни расправии со неговиот син ќе му беа од мала корист. На овој начин започна да го прави кралскиот Нефтали Рејес Басоалтоsar псевдонимот на Пабло Неруда, со единствена и цврста намера на го доведе во заблуда неговиот татко за да не сфати дека сè уште пишува.

Презимето „Неруда“ го најде случајно во едно списание, и curубопитно, Неруда беше уште еден писател со чешко потекло, кој меѓу другото пишуваше и убави балади.

Тој пишуваше до 5 песни на ден, од кои многу завршија во неговата само-објавена книга под наслов „Самрак“. И ние се жалиме денес кога треба да ги најдеме нашите животи за да добиеме објавен роман ... Дали знаете како таа книга може да се само-уредува? Тој заработи пари продавајќи мебел, заложувајќи го часовникот што му го дал татко му и добивајќи помош во последен момент од дарежлив критичар.

И покрај ова, „Крепускуларио“ го остави Неруда незадоволен, а тој се обиде уште повеќе да напише друга нова книга. Ова би било многу повеќе лично, поработено и многу подобро литературно говорење. Беше „Дваесет loveубовни песни и очајна песна“, од кој беше стихот што се сетив кога почнав да ја пишувам оваа статија:

Вечерва можам да ги напишам најтажните стихови.
Напишете, на пример: „Ноќта е starвездена,
а сините starsвезди треперат во далечината “.
Ноќниот ветер се врти на небото и пее ...

Од објавувањето на оваа втора книга, неговата литература станува многу пополитизирана. Покрај тоа, неговиот живот станува нешто потежок поради финансиските околности, бидејќи неговиот татко ја повлече целата материјална помош кога Неруда реши да ги напушти студиите што ги започна како професор по француски јазик во Педагошкиот институт.

Барајќи помош, во 1927 година добил само темна и далечна конзуларна служба во Рангун, Бурма. Таму се сретна Osози блаженство, кој би и станал прв партнер. Двојка која не траеше долго поради нејзината демонизирана jeубомора. Ја остави веднаш штом дозна дека има нова задача во Цејлон. Тој тајно го намести патувањето и не се збогуваше со неа, оставајќи ги и облеката и книгите дома.

Неколку години подоцна, во 1930 година, кога Пабло Неруда се ожени со Марија Антониета Агенар, која исто така ќе стане мајка на неговата ќерка, Малва Марина.

Пабло Неруда

Во Буенос Аирес се сретна со Федерико Гарсија Лорка, кој инсистираше да патува за Шпанија. Еве се сретна со Мигел Хернандез, Луис Чернуда и Висенте Алеиксандре, меѓу другите. Но, неговото време во шпанските земји не траеше долго, бидејќи кога започна граѓанската војна во 1936 година, тој мораше да патува за Париз. Таму, тажен од варварството што се случуваше во Шпанија и од смртта на неговиот пријател Гарсија Лорка, тој ја напиша книгата со песни со наслов „Шпанија во срцето“. Исто така, под оваа причина тој одлучи да го уреди списание „Поетите на светот го бранат шпанскиот народ“.

Во 1946 година тој веќе беше во својата татковина, Чиле, каде се приклучи на Комунистичката партијаи каде беше избран за сенатор на Републиката за провинциите Тарапака и Антофагаста. Во 1946 година тој исто така го доби и Национална награда за литература. Но, неговата среќа во чилеанската земја не траеше долго, бидејќи откако излезе во јавноста на протест на кој го нападна прогонот на синдикатите од страна на претседателот Гонзалес Видела, тој беше осуден на апсење. Благодарение на пријателите, Неруда избегна затвор и успеа да ја напушти земјата.

Додека се криеше, тој објави уште еден свој гениј: „Канто генерал“. Книга што беше објавена во Мексико и би се дистрибуирала тајно во Чиле. Овие години егзил беа ужасно тажни за авторот, кој продолжи да добива награди како што е Меѓународна награда за мир, во 1950 година, заедно со други уметници како на пр Пабло Пикасо и Назим Хикмет. И покрај неговата тага, тој имаше солидно и пријатно друштво со Матилде Урутија, жена која ќе му стане придружник до денот на неговата смрт. Со неа тој мораше да живее тајно додека не може официјално да се раздели од претходната сопруга.

Во 1958 година ќе биде објавена друга книга што самиот Неруда ја дефинира како „негова најинтимна книга“: „Естравагарио“. Подоцна тој ќе напише и други дела како на пр „Сјајот и смртта на Хоакин Муриета“.

Во 1971 година тој беше награден со Нобелова награда за литература, и две години подоцна, во 1973 година, почина на 11 септември. Неколку дена по неговата смрт, тие брутално ги ограбија неговите домови во Валпараисо и Сантијаго, што беше голем бес и изненадување за оние што го обожаваа писателот.

Литературен стил

Пабло Неруда

Стилот на Пабло Неруда беше непогрешлив. Напишал фокусирање на сите сетила: слушаат, мирисаат, гледаат, итн. Со ова тој го бараше опис на сцена или чувство што е можно поприродно да му ја пренесе таа вистина на читателот и да го натера да влезе во својата поема или пишување. Неруда беше прецизен кога го бараше соодветни зборови што ќе го возбудат читателот, особено во неживи работи, оние кои се најтешки за опис.

Јас многу користев метафори и симили за создавање детални и емотивни описи на луѓе, нешта, природа и чувства. Има многу влијанието на надреализмот во неговите описи, бидејќи користел поретки и потешки изрази за да опише навистина едноставни работи, како што се изгубената loveубов, магијата на ноќта итн. Го гледате и персонификација на неживи нешта во неговата поезија кога зборува со наратив како Боливар во „Un Canto para Bolívar“, смрт во „Alturas de Macchu Picchu“ или морето во „Oda al mar“. Оваа персонификација ги зголемува ефектите и универзалноста на неговата поезија затоа што Неруда им даде живот, емоции и здив на сите нешта на светот.

Уникатен стил во кој можете да уживате во безброј дела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво dijo

  Голем поет .... еден од моите омилени ..

 2.   слава dijo

  Пред Матилде беше во брак со Делија дел Карил „малата мравка“ 20 години

 3.   туту dijo

  благодарение

 4.   Марија Алма Агилар Мартинез dijo

  Пабло Неруда е мојот омилен поет: омилен песна 15

  Многу ми се допаѓа затоа што неговите песни стигнуваат до нашите срца и духови.

  Ви честитам за оваа страница и ви благодарам.