Стиг Ларсон

Цитат на Штиг Ларсон.

Цитат на Штиг Ларсон.

Стиг Ларсон беше шведски автор, признат во сите ширини на светот за будење, во интимноста на ноќната сенка, голем литературен талент. Тоа беше призната чудо и, во исто време, уреднички и кинематографски феномен. Таа изгради огромна репутација како воен новинар, убеден феминист, пушач во синџир и aубител на криминалистички романи.

Секако, неуморната борба против злоупотребата и насилството е исто така дел од неговото наследство. Сите овие квалитети го направија Ларсон легендарна фигура. Затоа, неговите легии на читатели не изненадуваат, како и неговата почитувана позиција во литературната сфера. Тоа е повеќе, неговата фигура се здоби со мистичен воздух благодарение - во најголем дел - на неговото најозлогласено дело, Милениум, објавено постмортална.

Биографија

Раѓање и детство

Карл Стиг-Ерланд Ларсон е роден во Вестерботен, Шведска, на 15 август 1954 година. Тоа беше плод на заедницата на една млада и скромна двојка, која подоцна не можеше да ја поддржи поради своите ограничени финансиски средства. Следствено, писателот пораснал со неговите баби и дедовци во Норшјо, рурална област на периферијата на Востерботен.

Подоцна, во 1962 година, неговиот дедо, кој беше негов столб и ментор во областа на политичките и човековите права, почина. Larsson, со само 8 години, тој беше многу погоден. Оваа неочекувана вест го принуди да се врати кај неговите биолошки родители, ситуација што му предизвика непријатност на момчето, бидејќи тој никогаш не успеа да се прилагоди.

Адолесценција

Во текот на 1964 година, еден млад 1-ви година Штиг уживаше да препишува дење и ноќе на бучна машина за пишување. што го добил како подарок. Сепак, среќата траеше кратко. Недоразбирањето на неговото семејство од звукот на артефактот, заедно со проблемите со некомпатибилноста во новата средина, тие го натерале авторот да го напушти домот на 16-годишна возраст.

Новинар и социјален активист

Во XNUMX-тите, Штиг се шеташе во политиката. Тој и служеше на својата земја две години во задолжителниот воен рок; подоцна, тој се запишува во Комунистичката работничка лига. Иако тој никогаш немал универзитетска диплома како таков во новинарството, тој се здобил со позиција како воен репортер за неговата воена практика.

Помеѓу 1977 и 1999 година работел како графички дизајнер и новинар во агенција наречена Тиднинарнас телеграмбра (ТТ). На во 1995 година ја промовираше Фондацијата Експо, институција задолжена за проучување на апогејот на расизам во шведската земја. Покрај тоа, стана уредник на списанието на оваа фондација, каде што го тврди своето знаење за екстремно десните групи во Шведска.

Вашиот безусловен партнер

Паралелно со неговата работа како воен репортер, тој исто така промовираше протести против Виетнамската војна во Шведска. Во а од овие протести знаеше loveубов, лицето кое би било негов безусловен партнер до остатокот од неговите денови. Стануваше збор за убава шведска архитектка и политичка активистка по име Ева Габриелсон.

Габриелсон и Ларсон никогаш не донеле одлука за официјален брак за да не го загрозат нејзиниот живот. И тоа беше логично, бидејќи на Штиг постојано му се закануваше смрт со политички движења на десницата. Така, Никогаш не потрошиле и не оставиле никаков документ за правна унија меѓу нив. Сепак, тие живееле заедно 30 години, сè до смртта на Ларсон.

Мажи кои не сакаат жени.

Мажи кои не сакаат жени.

Книгата можете да ја купите тука: Мажи кои не сакале жени

Страст разгорена во неговото „слободно време“

Со тоа што животот е скриен од јавната контрола, Швеѓанецот се засолни во два фасцинантни жанрови за него: наратив и научна фантастика. Неговата страст кон литературата го охрабруваше да пишува во попладневните часови и ноќите, откако ги исполни другите формални занимања. Дури и во долги денови на долги ноќи.

Неговите дела, мислења

Неговите дела беа предмет на полемики за некои личности во литературата. Од една страна, има многу позитивни мислења во кои Штиг Ларсон е опишан како литературен гениј. Всушност, во многу книжевни кругови тој се смета за еден од најголемите писатели на XNUMX век.

Од друга страна, писатели како Марио Варгас losоса го визуелизира стилот на Ларсон како:

„... гранка на пеколот, каде судиите преовладуваат, психијатри мачат, полицајци и шпиони прават злосторства, лажат политичари, бизнисмени лажат и институции воопшто изгледаат плен на корупциска пандемија од размери Фуџимори.

Трилогија Милениум

Помеѓу 2001 и 2005 година, Штиг се посвети на пишувањето на повеќе од 2.200 страници на неговата сага наречена Милениум, име што му го даде фиктивното списание за неговите романи. Тоа е серија од три криминалистички романи сместени во Шведска, кои имаат два главни лика: Лисбет Саландер и Микаел Бломквист.

Главниот јунак дејствува како а квалификуван асоцијален хакер 20-годишна девојка со фотографска меморија, а нејзиниот партнер е новинар. Заедно тие секогаш се вклучени во низа настани што ги прават виновни за кривични пријави. Значи, за да ги негираат обвинувањата, тие мора да ги откријат вистинските виновници.

Мажи кои не сакале жени (2005)

Ова е првото литературно дело од трилогијата, и беше објавено во родната земја на писателот месеци по неговата смрт. Токму овој последен фатален детал го катапултираше и забрзано ја рашири славата на романот низ целиот свет. Во неа, Хариет Вангер, жена од богато семејство, исчезнува на остров во Шведска.

По триесет и шест години неизвесност за тоа каде се наоѓа, истрагата продолжува со многу прашања. Мистеријата го наведува Хенрик Вангер (чичкото на исчезнатото лице) да открие каква била судбината на жената. За да го стори тоа, тој го ангажира Микаел Бломквист, кој, пак, наоѓа поддршка во Лисбет Саландер за решавање на случајот.

Девојчето кое сонуваше натпревар и лименка бензин (2006)

Девојчето кое сонуваше натпревар и лименка бензин.

Девојчето кое сонуваше натпревар и лименка бензин.

Познат во Латинска Америка како Девојчето кое играше со оган е втор том од авантурите на Микаел Бломквист и Лисбет Саландер. Во оваа втора рата, писателот и дава многу поголема важност на Саландер, бидејќи полицијата ја истражува под обвинение за убиство.

Новинар и неговата девојка се убиени, поради напис за трговија со жени од источна Европа. Предметниот документ требаше да биде објавен во списанието Милениум, но злосторството скрати сè. Доказите ја посочуваат Салендер како првоосомничена, затоа Бломквист треба да докаже дека е невина.

Кралицата во палатата на нацрти (2007)

Оваа трета рата се продаде во повеќе од 200.000 примероци за само еден ден. Неговиот заговор се фокусира на нов случај за пар истражувачи. Саландер бара да ја исполни правдата самостојно, па тргнува по човекот што се обидел против неговиот живот и јавните институции што ги поништиле сите докази за ова злосторство.

Ненадејна смрт и наследство

Волјата на Ларсон беше да направи 10 криминалистички романи, но неговата ненадејна смрт не му дозволи да го продолжи своето литературно дело. Сепак, неговото семејство му ги додели правата за објавување на Дејвид Лагеркранц, кој одлучи да продолжи со другите дела. Очигледно, стратегијата има огромен успех.

Стиг Ларсон почина во Стокхолм на 9 ноември 2004 година, од срцев удар.. Зад неговото постојано и посветено литературно дело, живееше човек со претеран вкус на тутун, кафе и нездрава храна. Покрај ова, тој постојано страдаше од несоница и замор. За жал, сите овие елементи резултираа во опасна комбинација што му стави крај на животот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)