Стивен Кинг и Georgeорџ Р.Р. Мартин зборуваат за контрола на оружјето

Мартин и Кинг

Rорџ Р.Р. Мартин, автор на серијата Песна од мраз и оган, објави видео во кое го интервјуира Стивен Кинг, кој издава интензивно барање за поголема контрола на оружјето. Кинг на јавниот настан што се одржа минатата недела во Албукерке сугерираше дека ако човекот што уби 49 лица во бомбашкиот напад во Орландо отишол таму со нож, човекот би можел да биде уапсен пред да прободе повеќе од четири лица.

„Додека секој што има само две тркала на патот може да влезе во продавница и да купи машина за убиство како АР-15 или слично, ова само ќе продолжи. Навистина Од нас зависи"

Georgeорџ Р.Р. Мартин беше интервјуирајќи го Стефинг Кинг за неговиот нов роман „Крај на часовникот“, со што се заклучува приказната за серискиот убиец Брејди Хартсфилд. Опишувајќи го Брејди, кој вози Мерцедес-Бенц во редот на луѓе кои чекаат интервју за работа, Кинг коментира:

„Многу од овие момци не се никој кој го гледа својот пат кон еден вид ardвезда со создавање акт на масовен терор. И, секако, тажната работа во врска со ова е тоа Themе ги паметиме како убијци откако ќе бидат заборавени нивните жртви, и тоа е една од работите што повлекува самостојно продолжувачко дело “

Стивен Кинг го посочи Омар Матеин, кој уби 49 лица во ноќниот клуб Пулс во Орландо на 12 јуни.

„Би рекол дека некој како човекот што ги застрела сите тие луѓе во Орландо можеше да се заколне на верност кон Исис, но пред да биде сопруг насилник и некој со голем гнев".

Романсиерот долго време беше одличен поборник за контрола на оружјето. Во 2013 година напиша есеј наречен „Пиштоли“ во кој повика на забрана за автоматско и полуавтоматско оружје по пукањето на 20 деца и 6 возрасни во основното училиште Сенди Хук.

Во овој есеј, Стивен Кинг го напиша следново:

„Автоматското и полуавтоматското оружје се оружје за масовно уништување. Кога лудаците сакаат да војуваат со оние кои се невооружени и незаштитени, ова се оружјата што тие ги користат."

Минатата година, откако деветмина црнци беа убиени во Чарлстон, Јужна Каролина, авторот го повтори повикот што го упати претходно, овој пат на Твитер.

„Се додека одговорните сопственици на оружје ги поддржуваат законите за контрола на оружјето, невината крв ќе продолжи да тече. Колку пати треба да го гледаме ова?"

 

Продолжија Georgeорџ Р.Р. Мартин и Стивен Кинг дискутираат за природата на злото во фикцијата. Мартин коментира дека во делата на R.Р.Р. Толкин, со кои тој постојано се споредува, „злото е екстернизирано“, но според пишувањето на Стивен Кинг, „вистинските негативци се луѓето“.

„На некој начин, надворешното зло е поутешен концепт. Идејата дека „она што ме натера ѓаволот“ е одговорен пат “, коментира Стивен Кинг. „Она што го прави многу хорор-литература е да ни овозможи да се справиме со надворешното море што го привлекува нашето внимание.

Од своја страна, Georgeорџ Р.Р. Мартин изјави дека отсекогаш го привлекувале сиви карактери.

„Мислам дека битката меѓу доброто и злото е одлична тема за фикција, но според мене, битката се води во рамките на човечкото срце. Сите сме делумно добри и делумно лоши “

Rорџ Р.Р. Мартин го заврши интервјуто со светлосна нота на прашањето од Стивен Кинг: „Како по ѓаволите, можете да напишете толку многу книги толку брзо?"

Rорџ Р.Р. Мартин моментално ја пишува шестата книга од серијата „Песна на мразот и огнот“, во која се појавува серија на ХБО инспирирана од неговите романи, што е пред неговото пишување.

„Мислам:„ Имав навистина добри шест месеци, напишав три поглавја “и за тоа време завршивте три книги. Дали немавте ден каде што седите и е како болест? Што пишуваш реченица и ја мразиш таа реченица? И ја гледате вашата е-пошта и се прашувате дали тој претходно имал талент? “

Стивен Кинг одговори дека работи три или четири часа на ден и има за цел да напише шест прилично уредни страници.

„Значи, ако мојата книга има, да речеме, 360 страници, тоа е во основа два месеци работа.

Но, тој изрази сочувство кон Мартин во врска со притисокот што навивачите постојано му вршат да ја прекине својата сага.

Луѓето кои врескаат и велат „веднаш ја сакаме следната книга“ се како бебиња “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)