Стивен Кинг, господар на теророт

Фотографија на Стивен Кинг

Стивен Кинг - АП - ПАТ ВЕЛЕНБАХ

Книги раскази, долги романи, кратки романи. Стивен Кинг го стори сето тоа. Тој е многу плоден писател, објавувајќи околу 62 романи, 7 под псевдонимот Ричард Бахман.

Роден во Мејн на 21 септември, Стивен Кинг е одличен писател на научна фантастика, натприродна фантастика, фантастична литература, но Тој е најпознат по своите романи со хорор и мистерии. Тој има продадено повеќе од 350 милиони примероци од неговите романи ширум светот.

Стивен Кинг влијае

Меѓу неговите најочигледни влијанија е HP Lovecraft. Врските помеѓу местата или времињата што ги користел Кинг во неговите книги се типични за Хауард Филипс.

Едгар Алан По го има и во книгите на Кинг, специјално во Сјајот, каде што не само што се споменува Црвената смрт, ако не дека во неговата адаптација кон кино има симболика за тоа во литри крв што излегуваат од лифтовите.

Во овој роман го гледате иДопелгонгер>, оние злобни двојници присутни во „Црвената смрт“ и „Сјајот“ и кои водат кон смртта.

Кинг во филмот и телевизијата

Поради јадицата на неговите романи и раскази, многу од неговите публикации се адаптирани за малото и големото платно. Минисерии и серии се емитувани на Нетфликс и на кабел, а тој исто така пишуваше како гостин-писател во посебни поглавја на познати серии.

Но, филмовите го добија најдоброто од тоа. Хитови како Мизерија со актерката Кети Бејтс и актерот Jamesејмс Каан или Кери, од кои се направени 3 адаптации, 2 за филм и една за телевизија.

Фотографија од Jackек Николсон.

Jackек Николсон во неговиот настап во < >>

Блескањето го направи филмот одличниот режисер Стенли Кјубрик. Но, и покрај тоа што е една од најдобрите адаптации направени на еден од неговите романи, овие генијалци не можеа да се согласат, па писателот смета дека е одвратно и не го разбира неговиот успех.

Стивен Кинг и теророт во него

Не е важно дали Стивен се смета за комерцијален, неговото влијание врз светот на книжевноста е непобитен и треба да го земе предвид секој што ужива во жанрот или размислува за кариера во него. Умот на Кинг, рече сам, е полн со духови и демони, па оттаму доаѓа теророт на неговото пенкало.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.