Степски волк

Степски волк

Степски волк

Степски волк е психолошки роман на швајцарско-германскиот прозаист, есеист и поет Херман Хесе. Објавен во 1927 година (конечната верзија се појави една година подоцна), Der steppenwolf - Оригинално име на германски - беше книга која беше многу пофалена во Европа и со забележителен успех во издаваштвото. Сепак, авторот на тевтоничарот постојано се жалел дека бил погрешно протолкуван.

Во врска со ова, литературните критичари истакнуваат дека приказната за волкот потекнува од длабоката духовна криза што ја претрпе Хесе на почетокот на 20-тите. Во секој случај, тоа е една од најголемите германски книжевни класици на XNUMX век. Не е изненадувачки што овој наслов се смета за ремек-дело на писател чија кариера беше признаена со Нобеловата награда за литература во 1946 година.

Анализа на Степски волк

Контекст на делото

Der steppenwolf Тоа беше предмет на безброј тези и академски студии; повеќето од нив се совпаѓаат во укажувањето на автобиографската природа на книгата. Секако, Постојат сличности помеѓу психата на главниот јунак на приказната и животот на Хесе. Всушност, помеѓу 1916 и 1917 година тој бил пациент на д-р Josephозеф Б. Ланг, одделение на познатиот д-р Карл Густав Јунг, кого авторот подоцна го запознал.

Психотерапијата беше неопходна поради егзистенцијалната криза на писателот предизвикана од смртта на неговиот татко плус тешката болест на неговиот син Мартин. Покрај тоа, неговата прва сопруга претрпела шизофрени епизоди (бракот никогаш не го надминал тој транс). По разводот во 1923 година, Хесе помина низ друг период на изолација и депресија, и двете се евидентни во историјата на волкот.

Теми

Аргументот на текстот ја одразува непријателството на тевтонскиот писател кон буржоаското општество од неговото време. Исто така, Хесе ја користи фигурата на животното како метафора со цел да спореди два начина на живот: човекот и волкот. Од една страна, човекот се грижи за цивилизирано однесување, позитивни идеи, благородни чувства и концепција за убавината на нештата.

Наместо тоа, кучето е фигура чие мислење за неговата околина и за оние околу него постојано дестилира потсмев и иронија. Несомнено, ноќниот месојад е непријател на човештвото и на општествено прифатените обичаи да ја содржат вистинската дива природа на човекот. А) Да, приказната се врти околу непрестаната морална дебата во главата на главниот лик.

Елементи на аналитичка психологија

Заплетот сам по себе е психолошка анализа на Хари Халер, главниот јунак, брилијантен писател и поет, ментално нарушен и осиромашен. Иако од самиот почеток ова Тој е чист и учтив, нередот во вашата соба е првиот знак за вашите внатрешни нарушувања. Како што се одвиваат настаните, границите помеѓу реалноста и соништата стануваат нејасни.

Во Халер, длабоко чувство на вина коегзистираат со очигледни заблуди на величие. На ист начин, тој поседува возвишен интелект што му овозможува да ја цени уметноста и чувствително да ја сфати суштината на елементите околу него. Сепак, истата таа интелигенција го наведува да се изгуби во неговите засенчени ментални лавиринти среде неговите филозофски размислувања.

Резиме на Степски волк

Вовед

Првиот раскажувач (тој се претставува како „уредник“ на ракописот на Хари) е тинејџерски внук на сопственикот на пензијата каде што престојува главниот јунак. Овој известувач од време на време го искажува своето мислење за Халер, кого го опишува како маж интелигентен и внимателен, но сепак духовно вознемирен.

Писанија на Халер

Главниот лик тој се опишува себеси како странец, мислител, lубител на Моцарт и поезија. Тој исто така е крстен како „степски волк“, суштество исклучително неразбран и осамен. Една вечер тој одлучи да излезе надвор, и се постигнува со врата кон „Волшебниот театар“, но не успева да го помине. Блиску до таму, налета на трговец, кој, по краток разговор, му подава мала книга.

По враќањето во неговата соба, Хари открива дека книгата е за него. Делото содржи низа филозофски медитации за доблестите, проблемите и недостатоците на самонаречените степски волци. Сепак, текстот предвидува самоубиство на главниот јунак, нешто со што тој се согласува, затоа што се чувствува прилично разочаран од својот живот.

Ноќното животно

По долга прошетка, Хари влегува во барот „Црниот орел“, каде се среќава со Хермине, привлечна млада жена која лиже мажи. Потоа, Халер станува своевиден нејзин следбеник и се согласува да ги почитува сите нејзини наредби (вклучително и убиството). За возврат, на главниот јунак му се нуди „да научи да ужива во животните задоволства“.

Подоцна, Хари го запознава Пабло, хедонистички музичар и домаќин на Магичниот театар. Исто така, Хермин ја запознава со Марија, која станува lубовник на Халер. На крајот, главниот лик се осмелува да танцува и да им се смее на волкот и човекот. Следно, пасусите се преполни со смеа, дрога и чудни мигови меѓу реалноста и фикцијата во магичниот театар.

Резолуцијата

Во апсурдните простори на театарот, Хари доживува ситуации типични за кошмар; Тој дури оди дотаму што дискутира за филозофија и егзистенцијализам со модерна и бурлеска верзија на Моцарт. Близу до крајот, Халер ја заспа Хермин гола покрај Пабло, дека размислете како а сигнал за исполнување на волјата на ексцентричната девојка.

Конечно, протагонистот ја убива Хермине со убод. Следствено, тој е осуден да живее засекогаш. Како дел од казната, тој мора да издржи на силното смеење на членовите на судот дванаесет часа. Во затворањето, Халер одлучи да го сврти животот наопаку и тргнува да научи да се смее на неговата судбина.

За авторот, Херман Хесе

Раѓање и детство

Херман Карл Хесе Роден е во малиот град Кавл, Виртемберг, Германија, на 2 јули 1877 година. Неговиот татко, Јоханес Хесе, беше мајчин естонски лекар, по потекло од христијански проповедници; неговата мајка беше Мари Гундерт по потекло од Индија. За време на неговото детство, малиот Херман студирал латински јазик во Гепинген помеѓу 1886 и 1891 година.

Од 1891 година идниот писател Доживеа силни расправии со неговите родители и помина низ тешки депресивни кризи (што тој го изјави неколку пати подоцна). Покрај тоа, тој избега од евангелистичка семинарија и ретко минуваше шест месеци во истиот образовен објект. Во 1892 година, неговите родители го извршија во санаториум во Стетен им Ремстал, заради неговите самоубиствени списи.

Први работни места

Последните училишта во кои присуствуваше беа специјална институција во Базел и гимназијата во близина на Штутгарт. Во 1893 година завршил основно училиште и го напуштил училиштето. Последователно, тој работел како асистент во продавница за часовници, а подоцна и како книжар во Тибинген. Таму тој започна да чита митологија, теолошки текстови и филозофија од автори како Гете, Лесинг и Шилер, меѓу другите.

Неговото прво издание се појави во едно виенско списание во 1986 година, поемата Мадона. Подоцна, Хесе објави Romantische liede (1898) y Ајн Штундер е Митернахт (1899). Во двете колекции, Хесе го одразуваше влијанието на реномирани германски романтичари (главно Брентано, фон Ајхендорф и Новалис).

Литературно осветување и бракови

Успехот на романот Питер камензинд (1904) му дозволи на Херман Хесе да живее од пишување до крајот на својот живот. Во тоа време германскиот писател веќе се интересираше за духовноста (особено хинду) и беше отфрлен за воена служба. Од друга страна, Германскиот автор помина низ некои тешкотии во својот loveубовен живот (тој беше во брак три пати).

Сопружници

 • Марија Бернули, помеѓу 1904 и 1923 година
 • Рут Вегнер, од 1927 до 1927 година
 • Нинон Долбин, од 1931 година до смртта на Хесе во 1962 година од крварење во мозокот.

Најпознати дела

 • Гертруда (1910)
 • Демиан (1919)
 • Сидарта (1922)
 • Степски волк (1927)
 • играта на абаловите (1943).

Наследство

Работата на Херман Хесе вклучува повеќе од 40 публикации, вклучувајќи романи, раскази, песни и рефлексии, заедно со повеќе од 3000 прегледи и уредувања. Затоа, не е изненадувачки што е продаден во повеќе од 30 милиони примероци ширум светот, преведени на повеќе од 40 јазици. Дополнително, германскиот писател има богата епистоларна книга (повеќе од 35.000 XNUMX писма) и бил извонреден сликар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)