Спенсер Трејси. Роденден Неговите најдобри книжевни трудови

Спенсер Бонавентура Трејси е роден на ден како денес од 1900 во Милвоки (САД). За историјата на кино остана засекогаш како Спенсер траси, еден од нејзините најдобри актери. Со живот обележан лик исто толку груб, колку и страствен, со малку зборови и алкохоличар, тој го живееше на кинематографски начин како и сите што ги толкуваше. Некои од нив излегоа директно од литература. Y трудови иконски како морнарот Мануел де Бестрашни капетани или докторот Ekекил и господин Хајд тие го носат неговиот најуникатен отпечаток. Двајцата и уште еден пар се мои избор да запамети.

Бестрашни капетани (1937)

Во режија на Виктор Флеминг и според романот на Рудиард Киплинг, се претставија Трејси и Фреди Бартоломеј, чудо од дете за тоа време, како протагонисти на исклучителна екипа што заврши Лионел Баримор, Мики Руни, Мелвин Даглас или он Карадин. Таа беше кандидат за Награди Оскар за најдобра монтажа, за најдобар филм и за најдобро сценарио. И Трејси го освои со најдобар главен актер за нејзиното портретирање на еден од оние ликови што допира до срцата на сите генерации гледачи кои ја гледаат: Manuel, португалскиот рибар од школка што спасува Харви Чејн, одбивното богато момче кое случајно паѓа во морето од бродот каде патува со татко му.

Следните три месеци принудени да ги помине таму со него и остатокот од екипажот, Харви ќе има многу авантури. Исто така ќе ја научат вредноста на напоротво прилог на храброст, храброст што ќе треба да се соочите со најлошите искуства што исто така ќе ги имате.

Чудниот случај на д-р ekекил (1941)

Трејси повтори со Виктор Флеминг во друга адаптација на друга книжевна класика како што е хомонимното дело на Роберт Луис Стивенсон, објавено во 1886 година. Актерот составил А. незаборавен портрет на theубезната и грижлива докторка ekекил, научникот опседнат со наоѓање формула за контрола на злите импулси на човечкото суштество. И требаше само малку шминка и врвна способност да се распадне неговото лице во најлош израз кога ќе стане страшен господар Хајд, гнасно суштество што го тероризира ноќниот Лондон во 1887 година.

Него го придружуваа две актерки со камбани како Ингрид Бергман и Лана Тарнер.

Држава на Унијата (1948)

Врз основа на сценска претстава на Расел Кроус и Хауард Линдзи, кој победи на Пулицерова награда во 1946 година, го режираше друг занаетчија како на пр Франк Капра. И Трејси го имаше својот најдобар партнер како нејзин водечки партнер и во филмот и во реалниот живот: Катарин Хепберн.

Тука Трејси е тајкунот Грант Метјуз кој управуван од влијателниот директор на весник со кого исто така има афера, решава да се претстави како кандидат за претседател на Соединетите држави за Републиканската партија. Но, тоа ќе значи многу непријатни обврски и на политички и на личен план, особено со неговата сопруга (Хепберн) од која е разделен.

Актерската екипа беше завршена Ван Johnонсон и Анџела Ленсбери.

Старецот и морето (1958)

Режија од Johnон штрчи, глуми Трејси, Фелипо Пазос и Хари Белавер. Се засноваше на истоимен краток роман на Ернест Хемингвеј, што излезе во 1952 година. Тоа беше неговото последно големо измислено дело објавено во животот.

Трејси компонираше со нејзиното вообичаено мајсторство до Сантијаго, стар рибар кој целиот свој живот го посвети на морето за да ја практикува професијата по која е толку страствен. Затоа, тој одлучува да ги продолжи своите подвизи и да започне нова авантура. Нема да му пречи да го задеваат од сите, кои исто така го полудуваат затоа што сакал да продолжи да се фрла во море на неговата возраст.

Но, за Сантијаго тоа ќе биде предизвик, можеби последен. Среќата никогаш не била многу добра за него и тој мора да продолжи да се обидува по неколку месеци без да фати ништо. Потоа, еден ден голема риба му ја гризна куката и го влече на море, во патување за кое се покажува дека е полно со спомени и ризични ситуации со кои мора да се соочи пред да се врати на копно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)