Сесилија Меирелес. Годишнина од неговото раѓање

Сесилија Меирелес е роден на ден како денес во 1901 година во Рио де Жанеиро. Била учителка и новинарка и се смета за една од најдобрите јужноамерикански поети на XNUMX век. Припаѓаше на Бразилскиот модернизам а исто така имаше големо влијание на романтизмот. Првата стихозбирка ја објавил на 18 години и добил повеќе награди и признанија. Дали беше основач на Првата детска библиотека во Рио де Жанеиро. Ова е а избор на песни од неговата работа за паметење.

Сесилија Меирелес - Избор песни

Портрет

Денеска го немав ова лице,
толку мирен, толку тажен, толку слаб,
ниту овие очи толку празни,
ниту оваа горчлива усна.

Ги немав овие раце без сила,
така запрена и студена и мртва;
го немав ова срце
тоа не е ни прикажано.

Не ја забележав оваа промена,
толку едноставно, толку вистинито, толку лесно:
Во кое огледало се изгуби
мојата слика?

Resurrección

Не пеј, не пеј, зашто беганиците доаѓаат од далеку,
доаѓаат затворениците, еднооките, монасите, ораторите,
бомбаши самоубијци.
Вратите доаѓаат, повторно, и студот на камењата,
на скалите,
и со црна облека, тие две древни раце.
И мобилен пламен од свеќа што тлее. И книгите. И
Светото писмо.
Не пеј, не Затоа што тоа беше твојата музика
го изговори она што се слушна. Сè уште сум неодамна починат
со солзи.
Некој отсутно ми плукна по трепките.
Така видов дека веќе е доцна.

И дозволувам сонцето да ми стои на нозе и мувите да одат.
И бавна плунка ми капеше од забите.
Не пеј, затоа што си ја плетев косата, сега,
и јас сум пред огледало, и добро знам дека сум во бегство.

Детство

Ги зедоа решетките на балконите
од каде била забележана куќата.
Сребрените шипки.

Тие ја зедоа сенката на лимоните
каде се тркалаа лакови од музика
и црвеникави мравки.

Ја одзеле куќата со зелен покрив
со своите пештери од школки
и неговите витражи од извалкани цвеќиња.

Ја зедоа старата пијано дама
кој играше, играше, играше
бледата соната.

Ги одзедоа очните капаци на старите соништа,
и го оставија само споменот
и сегашните солзи.

Предлог

Сè што се случува вака
спокоен, слободен, верен.
Цвет кој е исполнет, без прашање.
Бран кој е насилен, поради рамнодушното вежбање.
Месечина што ги обвива невестата и младоженецот прегрнати и
на веќе студените војници.
Исто така како овој ноќен воздух: шепотење на
тишини, полни со раѓања и
ливчиња.
Еднакво на запрениот камен, зачувувајќи ја својата задоцнета судбина.
И облакот
светлина и убава, живеејќи од никогаш да не станеш.

Цикадата гори во својата музика, камилата што џвака
неговата долга осаменост,
На птицата што го бара крајот на светот, на волот што оди
со невиност кон планината.
Се случува вака, сè спокојно, слободно, верно.
Не како останатите мажи.

Есенска песна

Прости ми, сув лист,
Не можам да се грижам за тебе
Дојдов да сакам во овој свет
па дури и љубовта што ја изгубив.
Која беше употребата на ткаење цвеќиња
во песокот на земјата
да има луѓе што спијат
на сопственото срце?

И не можев да го подигнам!
Плачам за она што не го направив
и за оваа слабост
е тоа што сум тажен и несреќен.
Прости ми, сув лист!
Моите очи се без сила
гледајќи и молејќи се за тие
нема да се издигнат.

Вие сте есенски лист
што лета низ градината.
Ти ја оставам мојата носталгија
-Најдобриот дел од мене.
И јас одам вака
сигурно колку е сè бескорисно.
Дека сè е помалку од ветрот,
помалку од листовите на земја.

Причина

Јас пеам затоа што моментот постои
И мојот живот е завршен
Не сум среќен ниту тажен:
Јас сум поет.

Брат на неостварливите работи,
Не чувствувам ниту радост, ниту мачење.
Поминувам низ ноќи и денови
на ветрот.

Ако пропаднам или ако изградам,
ако останам или отповикам,
-Не знам, не знам. Не знам дали ќе останам
или чекор.

Знам дека пеам. И песната е сè.
Римуваното крило има вечна крв.
И еден ден знам дека ќе бидам глупав:
-Ништо повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.