Септември. Избор на уреднички вести

Пристигнува Септември пак. Празниците завршуваат или почнуваат, но помалку. Она што не престанувате да го правите е да читате. Со есенскиот изглед веќе близу, септември носи и одлични титули на уреднички вести. Ова е а избор од 6 од нив каде што имиња како на пр Перез-Реверте, Перез ellелида, Доминго Вилар или американскиот Дон ќе победиНа Но, сите тие ветуваат добри приказни и во перспектива. Погледнуваме.

Преведувач - Хозе Гил Ромеро и Горети Ирисари

Септември 1

Напишано со четири раце од Хозе Гил Ромеро, од Канарските Острови и Горети Ирисари, од Галиција, кои речиси триесет години беа креативна двојка и во литературата и во филмот. Сега тие го презентираат овој роман што н takes носи непосредно пред средба во Хендај помеѓу Франко и Адолф ХитлерНа Тогаш се среќаваме Елса Брауман, една млада жена Преведувач на германски книги кој живее во Мадрид во 1940 година се грижи за својата сестра.

Една ноќ ја повикаа од Капетанијата за тајна мисија поврзана со таа средба помеѓу Франко и Хитлер. Во тие денови, Елса почна да станува интимна со капетанот Бернал, шефот на обезбедувањето за операцијата, културен човек и verубител на филмови како неа. Но, тогаш некој и се заканува на Елса да ја вклучи во а контраразузнавачка операција каде што ќе имате три минути да украдете одредени документи од Франко во возот за Хендај.

Некои комплетни приказни - Доминго Вилар

Септември 8

Илустрирано со линократи од Карлос Баонца, Доминго Вилар ги остава настрана, во моментов, неговите романи за инспекторот Лео Калдас и ни го презентира ова избор на приказниНа Имав среќа да слушнам еден од нив на последната средба со Доминго на кој можев да присуствувам и се сеќавам како на сите нас што бевме таму ни беше одлично и ние силно го замоливме да ги објави. Така, писателот Виго ги извади од најличната сфера во која ги имаше и ги спои во ова дело.

Исечоци на кожата - Цезар Перез ellелида

Септември 9

Го продаваат како најдобар роман на Перез ellелида, но во овој момент писателот на Ваladадолид повеќе нема потреба да докажува ништо дека е меѓу најдобрите национални имиња во црниот жанр. Факт е дека сега ни носи а психолошки трилер со приказната за двајца пријатели на деца кои имаат неподмирен долг и се во градот Уруша

неговата Алваро, успешен писател и Матео, руиниран крстограмист, кој завршува заробен во хаотичниот средновековен распоред на градот и под татнеж. Двете се дел од а макабре игра во која одмаздата ќе ги натера да донесат одлуки кои ќе влијаат на нивниот живот доколку некој од нив успее да го заврши денот.

Јаболкницата - Кристијан Беркел

Септември 15

Пристигнува и еден од најважните романи во Германија во поново време и веќе е продадено во повеќе од 350.000 продадени примероци и е преведено на 8 јазици.

Нè носи до 1932 година Берлин и таму се среќаваме Сала и Ото, кои се тринаесет и седумнаесет кога се заубуваат. Тој е од подземјето на работничката класа, а таа е Еврејка и ќерка на ексцентрично интелектуално семејство. Но, нивните патишта ќе се разделат кога во 1938 година Сала треба да ја напушти Германија за да се засолни во Париз, а Ото оди на фронтот како лекар за брза помош.

A Соба Ја осудуваат и ја ставаат во концентрационен логор на Пиринеите, но тогаш ќе имаш среќа да можеш да се скриеш во возот кој се движел за Лајпциг. Додека Ото ќе падне во заробеништво на РуситеНа Откако Сала ќе заврши пристигнување на Буенос Аирес, но, и покрај годините без да се видиме, никогаш нема да се заборават.

Италијанецот - Артуро Перез-Реверте

Септември 21

Денес два тешкаши, Перез-Реверте и Дон Винслоу, се совпаѓаат во премиерата на новите дела. Првиот го претставува овој роман, следниот потоа Огнена линија, сместена во 1942 и 1943 година и инспирирана од вистински настаниНа Раскажува епизода од војна и шпионажа се случи за време на Втората светска војна во Гибралтар и заливот Алгесирас.

Потоа Италијански борбени нуркачи тие тонеа и оштетуваа четиринаесет сојузнички бродови во таа област. Елена Арбуес, дваесет и седумгодишен продавач на книги, најдете едно утро додека шетаме по плажа на еден еден од тие нуркачи, се онесвести помеѓу песокот и водата. Помагајќи му, таа не знае дека оваа акција ќе го промени нејзиниот живот и дека loveубовта што ќе ја почувствува кон овој човек е само почеток на многу поопасна авантура.

Гори град - Дон Винслоу

Септември 21

Новиот наслов на бестселерот во Северна Америка, Дон Винслоу, ќе се натера да почека малку. С still уште го имаме вкусот на Ротос минатата година и сега го претставува ова Гори град, што ветува нов успех.

Ние сме во 1986 година во Промисла, Род Ајленд, и таму работи напорно долгогодишниот Дени РајанНа Тој е и в inубен сопруг, добар пријател и од време на време ги прави мускулите работат на оние на сојузот на ирски криминал кој контролира голем дел од градот. Но, Дени сака да започне од нула далеку од Промисла. Тоа е кога се појавува жена, модерна Елена од Троја, која ќе предизвика а војна меѓу ривалските групи на таа мафија и Дени ќе биде вклучен во неа без да може да го избегне. И ќе мора да се обидете да го заштитите вашето семејство, вашите пријатели и единствениот дом што некогаш сте го знаеле.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.