Сантијаго Постегијо, добитник на наградата „Планета“ 2018, ја открива заплетата на Јо, iaулија.

Сантијаго Постегијо, добитник на наградата „Планета“ 2018 со историски роман: Јо, Јулија.

Јас, iaулија е историски роман поставени во Римската империја и глуми една жена. На жените им е одбиена основната улога во историјата на ова возбудливо време и предмет на толку многу истражувања и романи, а Сантијаго Постегијо се фокусира на една Јулија, жена тоа ја решило иднината на Римската империја.

Јас, iaулија, на Сантијаго Постегијо, победник на Награда за планета 2018 година ќе биде објавен на 6 ноември со прв отпечаток од 210.000 XNUMX примероци.

Заплетот

Јо, iaулија започнува на годишен 192, кога петмина ја оспоруваат контролата над Римската империја. Улија е сопруга на еден од нив, со свои интереси: дека Римската империја да биде управувана од неговата сопствена династија. Јулија ќе биде фигурата што, од сенките, ја контролира иднината на Римската империја.

Јас, iaулија, не само што ме изненади моќта што ја има една жена во Римското Царство, туку и затоа што има aубовна приказна. Тоа е првиот в imperубен империјален брак, со предностите во неповолност што страста ги претпоставува среде комплициран политички судир со слична големина.

Единственото нешто што iaулија не го контролира е дека ако не победи, ќе изгуби сè. Оваа драматична напнатост се одржува низ целиот роман.

Исклучителен раскажувач за многу посебна приказна

Приказната на iaулија и ја раскажува ниту повеќе ниту помалку од Гален. Тој има нивните сопствени интереси тоа е многу далеку од политиката или кој ја презема контролата над империјата. Единствено што и е важно на Гален е можат да расечат човечки трупови, дело забрането во тоа време во Рим.

Паралелно со тоа, Гален создаде еден вид вакцина која имунизира од труење и iaулија го повикува да го примени овој третман на нејзиниот сопруг. Излегува од своите интереси: да изврши обдукција на човечки трупови. Според Гален се среќава со iaулија, се буди и расте вашиот восхит за неа.

Сантијаго Постегијо, победник на Планетата 2018 со роман во кој глуми жена која ја реши иднината на Римската империја.

Сантијаго Постегијо ни ја раскажува приказната за Јулија, моќна жена која одлучила за иднината на Римското Царство.

Карактер Зошто жена во Римската империја?

Во Шпанија, побарувањата за улогата на жените се поинтензивни отколку во другите земји. Тоа не е причината што Сантијаго Постегијо ја одбра Јулија, жена со огромна сила и фундаментална улога во историјата на Римската империја, за главен јунак на неговиот роман. Постегијо бара многу релевантни и малку измислени историски ликови. Со текот на времето и со бум во историскиот роман кој трае со децении, овие замолчени ликови, кои ја заслужуваат релевантноста на протагонизмот на големите историски романи, тие се жени. Вака пристигнува Постегијо да ја пречека iaулија.

Дека жената ги влече конците во сенка на која и е пуштена, се случува веќе подолго време. Сега да почнеме да им даваме глас на овие големи историски личности чија релевантност е неправедно замолчена бидејќи биле жени.

Во кој било роман сместен во Римското Царство, Рим добива важност што ги надминува ликовите. Сепак, силата на iaулија е толку огромна што, како што напредува романот, читателот заборава на Рим и размислува само за тоа што ќе се случи со Јулија.

Кога некое лице е моќно не може да се мери според нивните пријателства затоа што луѓето им пристапуваат од интерес. Аристотел веќе рече дека формата на мерка овие луѓе се од неговите непријатели. Непријателите на Јулија ја рефлектираат важноста на историскиот лик што таа била: 5 римски императори биле нејзините главни непријатели.

Моќни жени и мајчинство.

Iaулија има две деца. Мајчинството за неа е многу интересно бидејќи тоа е начинот на зачувување на династијата.

Ова го покренува прашањето каков е тој аспект од вашиот живот. Но

„Дали е фер да се праша дали Julулија беше добра мајка? Ни вели Постегијо. „Дали некој се прашува дали Наполеон или Јулиј Цезар биле добри родители? Наполеон го напушти својот син во Виена, израсна во тажен човек, мразеше што беше син на човек што тешко го познаваше “.

Дали Julулија е добра или лоша мајка не влијае на развојот на оваа приказна, Исто како што оној вид на татко кој бил Наполеон не влијае кога зборува за Француската империја.

Авторот.

Сантијаго Постегијо има диплома по англиска филологија и историски романсиер. Неговата страст е Римската империја, времето кога ги поставува своите романи. Да не биде историчар предизвикува паника да изврши историски грешки и тоа го тера да се документира многу темелно за секој роман. Самиот автор ни кажува дека како историски романсиер има предност што историчарите не уживаат: може сочинуваат непознати парчиња од историјата за да ги вклопат во историските настани. Парчиња со голема веројатност да бидат вистинити, но тоа историчарите не можат да се бранат затоа што не се научно докажани.

Со нетрпение очекуваме да ја знаеме оваа приказна која ветува дека ќе нè забавува и открива историски лик, кој дури знаеше само темнина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)