Сантијаго Дијаз. Интервју со авторот на „Добриот татко“

Фотографија: Сантијаго Диаз, профил на Твитер.

Сантијаго Дијаз има нов роман од последниот ден 14, Добриот татко, што го истакнав во црни новини на почетокот на месецот. Во ова интервјуДека не е прв што ни дава, писателот и сценаристот ни раскажува за тоа и многу повеќе. Го ценам вашето време, внимание и kindубезност.

САНТИАГО ДÍАЗ - ИНТЕРВЈУ

 • ЛИТЕРАТУРА ВЕСТ: Па, ладно, дали се сеќавате на првата прочитана книга? И на првата приказна што ја напишавте?

САНТИАГО ДÍАЗ: Јас сум доцен писател, како и Бев доцна читател. Како дете и во тинејџерските години ме привлекуваа стрипови, сè додека не открив книги. Многу пати сум размислувал за тоа и не можам да се сетам кој беше првиот, но беше еден од оние кои ме воодушевија најмногу Гробишта на животни, на Стивен Кинг. Сигурно имав околу тринаесет години и сè уште се сеќавам на стравот низ кој поминав.

Што се однесува до првото нешто што го напишав со намера да го предавам, тоа беше филмско сценарио на дваесет и два или дваесет и три. Се сеќавам дека беше многу лошо, но ми послужи да ја ставам главата во индустријата, па сè до денес.

 • АЛ: И, која беше таа книга што те погоди и зошто?

СД: Освен оној за кој ти реков, сигурно првиот на мојот брат Хорхе, Броевите на слонот. Бев сценарист скоро дваесет години и никогаш не размислував да напишам роман, но се чинеше толку добро што решив дека и јас сакам да направам нешто такво еден ден.

Покрај тоа, како што претпоставувам дека тоа им се случило на целата моја генерација, тоа исто така многу ми влијаеше Фаќачот во 'ржод Ј.Д.Селингер.

 • АЛ: Сега нè воведуваш Добриот татко и повторно предлагате око за допир на очите како и во претходниот, Талион. Дали е тоа така или има многу повеќе?

СД: Како во ТалионВо Добриот татко Јас зборувам за потреба за правда тоа општество го има. Во првиот случај, тоа беше направено преку „око за око“ применето од новинар кој имаше малку време за живот. Во овој втор роман е татко тоа, верувајќи дека неговиот син е затворен неправедно за убиството на неговата сопруга, тој одлучува да киднапираат на трите лица кои ги смета за одговорни и им се заканува дека ќе ги остави да умрат ако не го пронајдат вистинскиот убиец на неговата снаа: судија, адвокат и студент кој настапи како сведок на судењето.

Освен повторно отворање на тоа убиство, ќе го знаеме животот на киднапираниот, на полицајци, животот во затвор а некои тајни од градот од Мадрид. Јас сум многу горд на Талионсекако, но мислам со Добриот татко Јас направив чекор напред како писател.

 • АЛ: Инспекторката Индира Рамос е задолжена да се грижи за случајот со тој „добар татко“ и таа има посебна фобија од микроби. Можете ли да ни кажете малку повеќе кој е тој и со што ќе треба да се соочи во таа истрага?

СД: Индира Рамос е многу посебна жена. Страда од а опсесивно компулсивно пореметување што ве спречува да водите нормален живот. Јас дури и не се обидувам да направам комедија со тоа, но тоа ме насмеа да се спротивставам на мојата хероина со непријател исто толку невидлив како микроби.

Но, покрај тоа што е чудна жена, таа е исправена и искрена полиција, толку многу што тој нема да се двоуми да ги осуди оние што ги прекршуваат правилата, дури и ако тие се наводно од иста страна. Тоа ќе му отежне да се вклопи, но малку по малку ќе почне да го наоѓа своето место во светот. Таа е инспектор скоро десет години и ова ќе биде вашиот најважен и медиумски случај до денес. Areе треба да започнете да им верувате на другите ако сакате да го решите.

 • АЛ: Во претходното интервју ни рече дека Пол Аустер бил твојот омилен писател, но дека си лут на него. Дали сега можеме да ги знаеме причините и дали американскиот автор ги вратил вашите услуги?

СД: Ха ха, повеќе од лутина што беа пар разочарувања по ред. Претпоставувам дека ќе му дадам уште една шанса во одреден момент затоа што не престанувам да сакам толку брзо, но препознавам дека списокот со обврски почнува да се подобрува во мене.

 • АЛ: И сега има неколку прашања на тапаните. На пример, кој лик од книгата би сакале да го сретнете и да создадете и зошто?

SD: Има многу, во секоја книга што ја читам и ми се допаѓа, има лик што би сакал сам да го создадам. Но, така, наскоро со брод, би го рекла тоа Игнатиј Ј. Рејли, главниот јунак на Соединувањето на сесиите. Ми се чини квинтесенцијален антихерој, некој што ве тера да се смеете и да ве сожалувате.

 • АЛ: Таа манија кога станува збор за пишување или читање што не можете да ги избегнете, што е тоа?

SD: Не можам да оставам ниту еден збор на линија. Јас сум во можност да го препишам целиот пасус за да го избегнам. И најлошото е што знам дека е глупаво, бидејќи подоцна, кога ќе го уредат текстот, тие менуваат сè.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

СД: Иако морам да се прилагодувам на хотели или возови, сакам да пишувам во мојата канцеларија И секој пат кога наоѓам слободен момент, но сум најпродуктивно во доцните попладневни часови. Прочитајте, каде и да е, но моите најдобри моменти се на плажа со тинто де верано во раката. За мене тоа е бесценето.

 • АЛ: Повеќе литературни жанрови што сакате или би сакале да играте како писател?

СД: Навистина ми се допаѓа криминалистичкиот роман, тесно следен од историски роман. За долго време Созревам идеја сместена во друга ера и секој ден можам да изненадам ...

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

СД: Само што завршив Вратата, на Манел Луреиро. Навистина ми се допадна и го препорачувам. Исто така, читам сè што ќе ми падне во рака на одредена тема, но не можам да ти кажам затоа што за тоа ќе зборува мојот следен роман. Ако сè оди добро, тоа ќе биде тојвтора рата на Индира Рамос.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

СД: Би сакал да кажам поинаку, но тоа е многу комплицирано. Освен фактот дека, како што добро велите, има премногу понуда за толку малку читатели, има и хакирање, што ги уништи издавачите, но особено авторите. Мислам дека треба да започнеме со подигање на свеста за да се стави крај на тоа што е можно побрзо. Јас веќе имам морал мојот најблизок круг да одбие секаков вид хакирање. Тоа е нешто што сите треба да го направиме.

Позитивна страна, кажете го тоа читателите се гладни за добри приказниЗначи, ако некој најде таков, сигурен сум дека ќе ја види светлината на денот.

 • АЛ: И, конечно, кој е моментот на криза во кој живееме претпоставувајќи ве? Можете ли да задржите нешто позитивно или корисно за идните романи?

SD: Го чувствувам многу за луѓето околу мене, за кои сум видел дека поминуваат страшно, како стануваат невработени и дека мораат да затвораат деловни активности. Јас сум среќен, бидејќи пред пандемијата веќе работев дома, така што, во таа смисла, мојот живот не се промени многу.

Позитивна страна, да кажам дека, ограничен, Имав многу повеќе време да пишувам. Но, мислам дека не надополнува; приказните се на улица и таму мора да ги пронајдете. Се надевам дека ќе можеме да го надминеме овој кошмар еднаш и засекогаш. Мислам дека почнуваме да ја гледаме светлината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Сакам да запознавам автори кои започнуваат малку доцна во уметноста на пишување, тоа ме тера да чувствувам дека не е прашање на време, туку на момент.
  -Густаво Волтман.