Семјуел Бекет

Ирски пејзаж.

Ирски пејзаж.

Самуел Баркли Бекет (1906-1989) беше познат ирски писател. Тој се истакна во различни книжевни жанрови, како што се поезија, романи и драматургија. Во неговиот настап во оваа последна гранка, неговата работа Чекајќи го Годо имаше огромен успех, а денес е репер во рамките на театарот на апсурдот. Извонредниот напор во неговата долга кариера - различен по оригиналноста и длабочината на неговите текстови - му ја донесе Нобеловата награда за литература во 1969 година.

Бекет се карактеризира со прикажување на груб, мрачен и концизен начин на реалноста на човекот, нагласувајќи ја неразумноста на нивното постоење. Затоа, многу критичари го вратија во рамките на нихилизмот. Иако неговите текстови беа кратки, авторот успеа да даде огромна длабочина преку употреба на разни литературни ресурси, каде што сликите се истакнаа пред с else. Можеби неговиот најзначаен придонес во литературата беше кршењето на многуте прописи утврдени до неговото доаѓање.

Биографски податоци за авторот, Семјуел Бекет

Самуел Баркли Бекет е роден во петокот на 13 април 1906 година во даблинското предградие Фоксрок, ИрскаНа Тој беше второ дете од бракот помеѓу Вилијам Бекет и Меј Ро - геодет и медицинска сестра, соодветно. Од неговата мајка, авторот секогаш се сеќаваше на посветеноста на својата професија и неговата значајна верска посветеност.

Детство и студии

Од своето детство, Бекет богатствуваше неколку пријатни искуства. И тоа е, спротивно на неговиот брат Френк, писателот беше многу слаб и се користи за да се разболи постојаноНа Во врска со тоа време, тој еднаш рече: „Имав мал талент за среќа“.

Додека посетувал почетно образование, тој имал краток пристап со музичка обука. Неговата основна настава се одржа во училиштето Ерлсфорд Хаус до 13 -годишна возраст; подоцна бил запишан во Кралското училиште ПортораНа На оваа страница се запозна со Френк, неговиот постар брат. До денес, ова последно училиште ужива многу престиж, бидејќи познатиот Оскар Вајлд, исто така, виде часови во своите училници.

Бекет, полиматот

Следната фаза во формирањето на Бекет беше на колеџот Тринити, Даблин. Таму, се појавија неговите многубројни аспекти, неговата страст за јазиците беше една од нив. Во врска со ова хоби, неопходно е да се потенцира дека авторот бил обучен на англиски, француски и италијански јазикНа Тој го стори тоа конкретно помеѓу 1923 и 1927 година, а подоцна дипломираше на модерна филологија.

Двајца од неговите учители по јазик беа АА Лус и Томас Б. Рудмос-Браун; Вториот беше тој што му ги отвори вратите на француската литература и исто така го запозна со делото на Данте Алигиери. И двајцата наставници го изразија своето воодушевување од извонредноста на Бекет на час, и теоретски и практично.

Во овој кампус на студии, неговите спортски подароци исто така беа силно забележани, бидејќи Бекет се истакна во шах, рагби, тенис и - многу, многу - во крикет.На Неговиот настап во спортот на лилјак и топка беше таков што неговото име се појавува на Алманак Висден Крикетерс.

Покрај гореспоменатото, писателот исто така не бил туѓ за уметноста и културата воопштоНа Во врска со ова, во делата на Jamesејмс Ноулсон - еден од најпознатите биографи на авторот - полиматија на Самуил е силно разоткриена. И, мултидисциплинарноста на Бекет беше озлогласена, особено за извонредниот начин на кој тој се справуваше во секој занает што го практикуваше.

Бекет, театарот и неговата тесна врска со Jamesејмс oyојс

На колеџот Тринити, Даблин, се случи нешто што беше одлучувачко во животот на Бекет: неговата средба со театарските дела на Луиџи ПиранделоНа Овој автор Тоа беше клучно дело во подоцнежниот развој на Самоил како драмски писател.

Подоцна, Бекет го оствари својот прв контакт со Jamesејмс oyојс. Тоа се случи за време на еден од многуте боемски собири во градот, благодарение на посредувањето на Томас МекГриви - Пријателот на Самуил - кој ги претстави. Хемијата меѓу нив беше непосредна, и тоа беше нормално, бидејќи и двајцата беа loversубители на работата на Данте и страсни филолози.

Средбата со oyојс беше клучна за работата и животот на Бекет. Авторот стана асистент на наградуваниот писател и личност блиска до неговото семејство. Како резултат на врската, Самуел дури имаше одреден тип на врска со Лусија oyојс - ќерката на ameејм.да - но тоа не заврши многу добро - всушност, таа заврши страда од шизофренија.

Веднаш, како резултат на тој „недостаток на loveубов“, дојде до отуѓување помеѓу двата автори; сепак, по една година ги направија додавањата. За ова пријателство, озлогласено беше меѓусебното ценење и ласкање што го направи oyојс. во врска со интелектуалната изведба на Бекет.

Бекет и пишување

Данте ... Бруно. Вико… oyојс беше првиот формално објавен текст од БекетНа Излезе на виделина во 1929 година и тоа беше критички есеј на авторот што ќе стане дел од линиите на книгата Нашето преиспитување го заокружи неговото докажување за инкаминација на работата во тек - Текст за проучување на работата на Jamesејмс oyојс. Други истакнати автори, исто така, го напишаа тој наслов, вклучувајќи ги и Томас МекГриви и Вилијам Карлос Вилијамс.

Во средината на истата година, излезе на виделина Првиот расказ на Бекет: УспениеНа Списание транзиција беше платформата што беше домаќин на текстотНа Овој авангарден литературен простор беше одлучувачки во развојот и консолидацијата на делото на Ирецот.

Во 1930 година ја објави песната Короскоп, овој мал текст му донесе локално признаниеНа Следната година се вратил на колеџот Тринити, но сега како професор. Искуството за настава беше краткотрајно, бидејќи тој се откажа од годината и се посвети на турнеја низ Европа. Како резултат на таа пауза, тој ја напиша песната Gnome, која беше формално објавена три години подоцна во Списание ДаблинНа Следната година беше објавен првиот роман, Сонувам за жени кои ниту фу ниту фа (1932).

Смртта на неговиот татко

Во 1933 година се случи настан што го потресе постоењето на Бекет: смртта на неговиот татко. Авторот не знаел како добро да се справи со инцидентот и морал да посети психолог - д -р Вилфред Бион.На Познати се и некои есеи напишани од авторот од тој период. Меѓу овие, постои посебно што се издвојува: Хуманистички смиреност (1934), во чии редови направи критичка анализа на стихозбирката од Томас МекГриви.

Судењето „Синклер против Гогарти“ и самопрогонството на Бекет

Овој настан значеше огромна промена во животот на авторот, бидејќи го доведе до еден вид самоизгонување. Тоа беше полемика помеѓу Хенри Синклер - чичко на Самуил - и Оливер Сент Johnон ГогартиНа Првиот го наклевети вториот, обвинувајќи го за лихвар, а Бекет беше сведок на судењето ... груба грешка.

Адвокатот на Гогарти користеше многу силна стратегија против писателот за да го дискредитира и да го уништи неговото тврдење. Меѓу штетите што беа разоткриени, се истакнува атеизмот на Бекет и неговата сексуална разврат. Оваа акција имаше огромно влијание врз социјалниот и личниот живот на авторот, па затоа тој одлучи да замине во Париз., речиси дефинитивно.

Париз: диви романси, контакт со смрт и средба со loveубов

Ајфеловата кула

Ајфеловата кула

Нешто што го карактеризира Бекет кога зачекори во своите триесетти години, покрај огромниот литературен производ, беше и неговата промискуитет. За него, Париз беше совршено место за ослободување на неговиот шарм со жениНа Една од најпознатите анегдоти во овој поглед се појави помеѓу крајот на 1937 и почетокот на 1938 година, среде прославите пред и по крајот на годината.

Од тој период е познато дека Бекет имал истовремени loveубовни врски со три жени. Од нив, посебно се издвојува, бидејќи, покрај тоа што беше verубовник, таа беше покровител на авторот: Пеги Гугенхајм.

Уште еден квази-трагичен настан што се случи кога бев новодојденец во Париз бил жртва на прободување (1938). Раната беше длабока и лесно го допре срцето на Бекет, кој беше чудесно спасен. Напаѓачот беше човек по име Прудент, локален макро, кој подоцна на суд - и со кој се соочи писателот - тврди дека не знае што се случило со него во тој момент и дека му е многу жал.

Бекет беше спасен благодарение на брзата акција на Jamesејмс oyојс. Наградуваниот писател ги премести своите влијанија и веднаш обезбеди соба за неговиот пријател во приватна болница. Таму, Самоил постепено се опорави.

Сузан Декево-Думеснил - Препознаен музичар и спортист - знаеше што се случиТака, за кратко време, инцидентот стана познат во речиси целиот Париз. Таа направи приближување до Бекет тоа би било дефинитивно, тогаш никогаш повеќе не се разделија.

Две години подоцна, во 1940 година, Бекет се состана за последен пат -не знаејќи- со човекот кој и го спаси животот, нејзиниот драг пријател и ментор Jamesејмс oyојсНа Наградуваниот ирски писател почина набргу потоа, во почетокот на 1941 година.

Бекет и Втората светска војна

Бекет не беше непознат за овој воен конфликт. Штом Германците ја окупираа Франција во 1940 година, писателот се приклучи на Отпорот. Неговата улога беше основна: да го носи курирот; Сепак, и покрај тоа што беше едноставна работа, сепак беше опасноНа Всушност, додека ја извршувал оваа работа, Самоил признал дека бил на работ да биде фатен од Гестапо во повеќе наврати.

Откако е изложена единицата на која беше прикачена, писателот сигурно брзо избегал со Сузана. Отидоа на југ, поточно во вилата де Русилон. Беше лето 1942 година.

Во следните две години, и двајцата - Бекет и Дешево - се преправаа дека се жители на заедницата. Сепак, на многу притаен начин тие се посветија на криење оружје за да ја одржат својата соработка со Отпорот; Понатаму, Самуил им помогна на герилците во други активности.

Неговата храбра акција не помина залудно во очите на француската влада, па затоа Бекет Подоцна беше награден со Кроа де Гуер 1939-1945 и Медајл де ла отпорНа И покрај фактот дека од неговите 80 придружници само 30 останаа живи, и во неколку наврати беа во животна опасност, Бекет не се сметаше за достоен за такви признанија.На Тој самиот ги опиша своите постапки како „работи на извидник".

Цитат од Семјуел Бекет

Цитат од Семјуел Бекет

Во овој период - помеѓу 1941-1945 година - напиша Бекет Ват, роман објавен 8 години подоцна (1953 година). Подоцна накратко се врати во Даблин, каде што - помеѓу неговата работа со Црвениот крст и обединувањето со роднините- напиша уште едно од неговите озлогласени дела, театарската драма Последната лента на КрапНа Многу експерти велат дека станува збор за автобиографски текст.

40 -тите и 50 -тите години и литературната ефекција на Бекет

Ако нешто го карактеризираше литературното дело на Ирците во XNUMX -тите и XNUMX -тите години соодветно, тоа беше нивната продуктивност. Објави значителен број текстови во различни жанрови - приказни, романи, есеи, драми. Од ова време, за да именуваме неколку парчиња, издвојте ја неговата приказна „Апартман“, романот Мерсиер и Камиер, и претставата Чекајќи го Годо.

Објавувањето на Чекајќи го Годо

Ова парче доаѓа две децении откако започна неговото „книжевно будење“ во списанието транзиција. Чекајќи го Годо (1952) - Една од основните референци на апсурдниот театар и која го означи пред и потоа во неговата кариера -, напишана е под значајно влијание на перипетиите во војната, се уште тешката загуба на неговиот татко и другите несогласувања во самиот живот.

Бекет: грешниот човек

Очигледно, сите генијалци се обележани со ексцеси и однесувања што ги надминуваат воспоставените норми. Бекет не го избегна ова. Неговиот алкохолизам и промискуитет беа познати. Всушност, тиедна од неговите најпознати романтични врски беше la дека чувана кај Барбара БрејНа Во тоа време таа работеше за Би -Би -Си во Лондон. Таа беше прекрасна жена со писма посветена на уредување и превод.

Може да се каже, поради ставовите на двајцата, дека нивната привлечност беше моментална и незапирлива. Во врска со оваа врска, Jamesејмс Ноулсон напиша: „Се чини дека Бекет веднаш го привлече, исто како и таа за него. Нивната средба беше многу значајна за двајцата, бидејќи беше почеток на врска паралелно со онаа на Сузана, која ќе трае цел живот “.

И навистина, и покрај постоењето на Сузана, Бекет и Бреј секогаш одржуваа врскаНа Сепак, важноста на Сузана во животот на Бекет не беше незабележителна - истиот писател го изјави во повеќе од една прилика -; Дури и кратко потоа, во 1961 година, двојката се венча. Нивниот сојуз беше скоро до последен здив три децении подоцна.

„Сето тоа и го должам на Сузана“, може да се најде во нејзината биографија; Оваа силна фраза беше кажана кога неговата смрт беше близу.

Семјуел Бекет и Сузан Дешево

Семјуел Бекет и Сузан Дешево

Нобелова награда, патување, признавање и заминување

Преостанатото време од животот на Бекет по неговиот брак помина помеѓу патување и признавање. Меѓу целата негова обемна работа, како што е наведено,Во потрага по Годо беше оној го претставуваше најголемиот дел од сите негови признанија, вклучувајќи ја и Нобеловата награда за литература во 1969 годинаНа Нешто не толку чудно во личноста на авторот беше неговата реакција откако дозна дека освои толку голема награда: се оддели од светот и не им дозволи да знаат ништо за него. Да речеме дека Бекет не беше во чекор со таквите конвенции.

По 28 години брак, се исполни претпоставката пред која тие се согласија да се приклучат на брак: „Додека не се разделите со смртта“. Сузан таа беше првата што умре. Смртта настанала почина во понеделник, 17 јули 1989 година. Бекет, во меѓувреме, тој замина на крајот од гистата година, Петок, 22 декемвриНа Авторот имал 83 години.

Остатоците од парот почиваат на гробиштата Монпарнас во Париз.

Коментари за работата на Бекет

 • „Бекет уништи многу од конвенциите на кои се темели современата фикција и театар; беше посветен, меѓу другото, да го дискредитира зборот како средство за уметничко изразување и создаде поетика на слики, и сценско и наративно “Антонија Родригез-Гаго.
 • „Сите дела на Бекет ја прикажуваат трагикомедијата на човечката состојба во свет без Бог, без закон и без значење. Автентичноста на вашата визија, трезвениот сјај на нивниот јазик (на француски и англиски) влијаеше врз младите писатели ширум светот" Енциклопедија за светска литература во 20 век.
 • „Бекет го отфрли принципот oyојкес дека знаењето повеќе е метод за креативно разбирање и контрола на светот. Од таму па натаму Неговата работа напредуваше по патот на основното, неуспехот, прогонство и загуба; на неукиот и одвоен човек “, Jamesејмс Ноулсон.
 • Во врска со Чекајќи го Годо: „Тој спроведе теоретска невозможност: драма во која ништо не се случува, што сепак го држи гледачот залепен за столот. Уште повеќе, бидејќи вториот чин практично не е ништо повеќе од имитација на првиот, Бекет напиша драма во која, двапати, ништо не се случува “, Вивијан Мерсиер.

Дела на Семјуел Бекет

Театро

 • Елеутерија (напишано во 1947 година; објавено во 1995 година)
 • Чекајќи го Годо (1952)
 • Дејствувајте без зборови (1956)
 • Крај на играта (1957)
 • Последната лента (1958)
 • Груб за театар I (крајот на 50 -тите години)
 • Грубо за Театар II (крајот на 50 -тите години)
 • Среќни денови (1960)
 • Игра (1963)
 • Дојди и оди (1965)
 • Здив (објавено во 1969 година)
 • Не јас (1972)
 • Тоа време (1975)
 • Стапала (1975)
 • Парче монолог (1980)
 • Рокаби (1981)
 • Охајо Импромпту (1981)
 • катастрофа (1982)
 • Што каде (1983)

Novelas

 • Сон за фер за жени од средна возраст (1932; објавено 1992)
 • Марфи (1938)
 • вати (1945)
 • Мерсиер и Камиер (1946)
 • Молој (1951)
 • Мелоун умира (1951)
 • Безимениот (1953)
 • Како е (1961)

Краток роман

 • Прогонетите (1946)
 • Смирувачкиот (1946)
 • Крајот (1946)
 • Изгубените (1971)
 • компанијата (1979)
 • Лошо видено лошо кажано (1981)
 • Најлошото Хо (1984)

Приказни

 • Повеќе удари отколку клоци (1934)
 • Приказни и текстови за ништо (1954)
 • Прва љубов (1973)
 • Грчеви (1976)
 • Уште возбудувања (1988)

Поезија

 • Короскоп (1930)
 • Коски на Ехо и други врнежи (1935)
 • Собрани песни на англиски јазик (1961)
 • Собрани песни на англиски и француски јазик (1977)
 • Што е зборот (1989)

Есеи, колоквиуми

 • Пруст (1931)
 • Три дијалози (1958)
 • Отфрлање (1983)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.