Рој Галан

Рој Галан

Извор на фотографија Рој Галан: Еле

Ако постои еден од најпознатите автори, тоа е, без сомнение, Рој Галан. Овој писател, колумнист, инфлуенсер и феминист е многу во тренд. Можеби дури го познавате затоа што сте прочитале нешто за него или сте виделе нешто на социјалните мрежи или дури и на телевизија.

Но, исто така, може да биде случај да не го познавате, и за тоа ќе се обидеме да ви раскажеме кој е Рој Галан, како пишува и какви книги има напишано. Да започнеме?

Кој е Рој Галан

Кој е Рој Галан

Извор: Canarias7

Првото нешто што треба да го знаете за Рој Галан е дека, во реалноста, тој не е неговото вистинско име. На целосното име на овој писател е Рој Фернандез Галан. Сепак, тој го издаде своето прво презиме за да му даде предност на второто. Така, беше претставено како такво.

Роден е на 22 декември 1980 година во Сантијаго де Компостела, но, и покрај тоа што е роден во Галиција, вистината е дека поголемиот дел од неговото детство не поминало таму, туку на Канарските острови. Исто така, неговото семејство не е навистина типично семејство; Потекнува од хомопарентно семејство и многу брзо се соочи со загубата на една од нејзините мајки, Сол, која почина кога имала само 13 години. Така, тој остана само со неговата друга мајка Роза.

Исто така, треба да знаете за овој автор дека тој има сестра близначка, Ноа Галан.

На образовно ниво, Рој Галан студирал право на Универзитетот во Ла Лагуна и дипломирал во 2003 година. 11 години работел во администрацијата на Владата на Мадрид, но во 2013 година грешката во пишувањето го направила својот данок и тој започнал целосно да и се посветува на оваа професија.

Покрај тоа, тој во 2017 година беше на списоците на Íñиго Ерехон на Граѓанското собрание на Подемос, а во 2019 година на списокот „Повеќе Мадрид“ до Градскиот совет на Мадрид со Мануела Кармена.

Почеток на вашата работа

Работа на Рој Галан

Извор: Лавозделсур

Рој Галан не е човек кој се насочил кон книгите. Има многу аспекти. И главната е онаа на писателот. Познато е дека тој бил студент на Канарската школа за литературно творештво во работилници за романи, поезија, раскази, сценарија, кинематографска анализа ... како и курсеви за литературно творештво, ослободување на изразни извори или дури и во писателот „Вадемекум“ .

Толку се истакнуваше на училиште, што дури и самиот предаваше курсеви на различни теми.

Првиот пат кога објави книга беше три години откако се фокусираше на пишувањето, со „Неповторлив“. Сепак, познато е дека, во Канарската школа за книжевно творештво, тој напиша серија приказни во претставата „И така ќе беше засекогаш“, заедно со другите колеги.

Во 2019 година тој ја доби наградата Крампак од Меѓународниот ЛГБТ фестивал Екстремадура.

Тој самиот го дефинира својот начин на пишување како „едноставен“, освен фактот дека за да се постигне овој текст што ќе допре до луѓето за внатрешно покренување сомнежи и конфликти, тој требаше добра обука за да го стори тоа. Тој е исто така еден од писателите што го меша пишувањето со политиката, со оглед на тоа пишувањето е „политички артефакт“.

Покрај работата како писател, тој е и колумнист. Всушност, тој соработува за списанието BodyMente, за дигиталниот весник La gaze common и дури има време да учествува на веб-страницата LaSexta.

Во 2013 година, кога реши да се посвети на пишувањето, Рој Галан создаде веб-страница на Фејсбук. Нејзина работа беше да заврши курс за Менаџер на заедницата и почна да пишува на тоа. Нешто што тој не престана да го прави, не само на Фејсбук, туку и на Твитер и Инстаграм. И, треба да знаете дека сè што пишува е видено и споделено од илјадници луѓе, па оттука тој стана инфлуенсер.

Рој Галан како феминистка

Друга причина зошто Рој Галан е познат е по неговата феминистичка јавна изјава, како и феминистички сојузник. Треба да се има предвид дека во нејзините книги таа зборува за феминизмот, како и во социјалните мрежи и во написите што ги објавува во медиумите.

Всушност, тој учествуваше во книгата напишана од Нуриа Коронадо, „Мажите за еднаквост“ како еден од интервјуираните мажи.

Книгите на Рој Галан

Книгите на Рој Галан

Фокусиран на својот аспект на литературата, Рој Галан има неколку книги на пазарот. Првиот од нив, „Непоправлив“, беше објавен во 2016 година со издавачката куќа „Алфагура“. Сепак, тоа не беше последно од нив, но има многу повеќе.

Комо сопствени книги има:

 • Неповторлив.
 • Нежноста.
 • Никој во тебе.
 • Направете го тоа да не изгледа како loveубов.
 • Радостите.
 • Силен

Огромното мнозинство од нив е напишано со издавачката куќа „Алфагуара“, освен „Нека не изгледа како andубов“ и „Лас алегриас“ што го стори тоа со „Облак од мастило“ и „Континта“ ме имаш мене. Покрај тоа, тие се и единствените што ги објави во истата година, бидејќи тој обично објавува нова книга само еднаш годишно.

Покрај книгите со свое авторство, тој исто така има објавено во соработнички дела, како што се:

 • (ж) 3убов XNUMX jeубомора и вина.
 • (ж) 4 -убов кон себе.

Без да ја заборавам книгата што ја издаде со Школата за литературно творештво на Канарските острови, „И така, ќе беше засекогаш“.

Сега кога го познавате Рој Галан малку повеќе, дали се осмелувате со неговите книги?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.