Роберт Барнс. 222 години без најпознатиот шкотски поет. 4 песни

Денес има и друга важна годишнина, онаа на смрт, Пред 222 години денес, од најпознатиот шкотски поет, Роберт Барнс. Сигурно сите сме слушнале (и се обидовме да пееме) универзална мелодија со која саксонските народи се збогуваат со годината, нивниот Аулд Ланг Сајн. Но, има безброј песни и песни. Разгледувам малку неговиот живот и некои од нив да се сеќавам на овој великан на поезијата.

Роберт Барнс

Роберт Барнс е роден во Шкотска во 1759 година и само живееше 37 години. Но, и покрај краткото постоење, тој остави огромно наследство од поезијата и песните што ја имаа и сè уште ја задржуваат моќта да изненадат, забавуваат и да се преселат во сржта. Тој е сигурно најпознат и највлијателен шкотски поет.

Семејство на скромни земјоделциТој беше најголем од седум браќа и сестри, а неговиот татко сакаше покрај тоа што работеа на нива, неговите деца да се образуваат и да учат да читаат и пишуваат. Со 27 години Роберт ја доби славата со објавување на вашата прва збирка поезија, Песни првенствено во шкотскиот дијалект, што влијаеше врз интелектуалната елита во Единбург.

Тоа беше а жесток шкотски јазик и секогаш ја зачувуваше својата loveубов кон своето селско потекло. Неговите дела честопати се занимаваа со проблемите што ги засегаа пониските слоеви и тој сакаше да ги потенцира социјална еднаквост.

Песни и песни

Тие обично се класифицираат во три главни категории: филозофска, романтична и смешна, но исто така се комбинирани во повеќе од една песна. Меѓу нив се: Loveубов и слобода, Там о Шантер, Хајленд Мери, Двете кучиња, Kissубовен бакнеж, на Мери во рајот o Доаѓајќи низ 'рж.

Аулд Ланг Сајн

(За старите времиња)

Дали треба да се заборават старите пријатели
и никогаш не се сеќавам?
Дали треба да се заборават старите пријатели
и старите денови?

За старите денови пријателе

за старите времиња:

ќе имаме чаша срдечност

за старите времиња.

И двајцата трчавме по падините
и ги зеде убавите маргаритки,
но многу грешевме со болки во стапалата
уште од старите денови.

За старите добри времиња, мојот пријател ...

Двајцата го поминавме потокот
од пладне до вечера,
но шират мориња меѓу нас
уште од старите денови.

За старите добри времиња, мојот пријател ...

И еве една рака, мој верен пријател,
и дај ни една од твоите раце,
и ајде да пиеме обилен пиво
за старите времиња!

***

Солзата

Моето срце е мака и солзите паѓаат од моите очи;
радоста ми беше чудна долго, долго време:
заборавени и без пријатели издржувам илјада планини,
без сладок глас да ми ingвони во ушите.

Те сакам е мое задоволство и длабоко го повредува вашиот шарм;
да те сакам е мојата мизерија и оваа тага ја покажа;
но ранетото срце што сега крвари во моите гради
се чувствува како немилосрден проток што наскоро ќе се врати.

ох, да бев - ако можев да ја галам среќата, можев -
долу во младиот поток, во уморен зелен замок;
затоа што таму тој талка меѓу постојаните мелодии
таа сува солза од твоите очи.

***

Црвена, црвена роза

О, loveубов моја е како црвена роза
кој цвета во јуни.
Мојата убов е како мелодија
слатко толкувано.

Па, дали си моја слатка сакана
толку длабока е мојата убов
дека ќе продолжам да те сакам
Додека не пресушат морињата

Сè додека морињата не пресушат мојата убов
и камењата се топат со сонцето
Јас ќе продолжам да те сакам, myубов моја,
сè додека животот продолжува да постои.

И јас се збогувам со тебе, мојата единствена loveубов,
Се збогувам со тебе некое време
но ќе се вратам, myубов моја
иако е илјадници милји далеку

***

Вошка

Ох! Каде одиш, ползи суштество?
 [...]
Како се осмелувате да ја поставите ногата вака
за таква елегантна дама!
Одете, најдете ја вечерата на друго место
на некое сиромашно тело.
Одете во храбар скитник храм.
Таму може да ползиш, да лажеш и да се тркалаш
со своите ближни, напаѓајте го добитокот,
во мноштво и нации;
каде што нема чешел за рог или коска
до нејзините густи насади.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.