Роден е Роберт Луис Стивенсон. 4 избрани песни

Роберт Луис Стивенсон

Роберт Луис Стивенсон Роден сум на ден како денес од 1850 en Единбург. Беше романсиер, есеист и поет, а некои дела станаа класици на литературата не само дете и млади, туку и за сите возрасти. Автор на универзални авантуристички наслови како на пр Остров на богатството, Црната стрела, Господарот на Балантри o Д-р kyекил и г-дин Хајд, тој навистина живееше подеднакво авантуристички живот. Денес, сепак, сакам да го паметам во неговиот најнепознат лирски аспект со 4 песни избран од неговата работа.

Роберт Луис Стивенсон

Син на инженер, исто така студирал оваа професија и право подоцна во Единбург. Но, отсекогаш се чувствуваше привлечени од литературата и реши да се посвети на тоа. Тој го стори тоа толку добро што за неколку години стана еден од најважните писатели во своето време.

Неговата популарност се засноваше пред се на возбудливите заплети на неговите романи со фантазија и авантури. Но, тој негувал и поезија за деца (Градина со стихови за деца) и возрасните. Ова се 4 песни избрани од неговото лирско творештво.

4 песни

Замавувањето

Дали навистина сакате да можете да се лулате
и се искачи, слезе ...?
Тоа е една од највозбудливите работи
што детето може да го стори!

Давајќи си интензитет, јас доминирам во градината
и гледам таму во далечината
реки и планини, говеда и, конечно,
што има за тие градови.

Слегувам потоа и кога ќе се спуштам гледам
тревата на земјата,
Поминувам низ воздухот, повторно се туркам
И јас одам нагоре, и јас се спуштам и летам!

Некогаш се сакаме

Помеѓу грмушките бобинки и островите трска, како низ светот што беше само небо, о превртен свод, бродот на нашата убов се лизна. Светли како денот беа твоите очи, потокот течеше зрачен и огромното и вечно небо беше озрачено.

Кога славата умре во златниот самрак, сјајната Месечина се вознесе, и полни со цвеќиња се вративме дома. Облечени беа твоите очи таа вечер, ние живеевме, myубов моја, сакавме.

Сега мразот ја обвива нашата река, со својата белина снегот го покрива нашиот остров, а покрај зимскиот оган anоан и Дарби дремнуваат и сонуваат. Сепак, во сонот, реката тече и бродот на loveубовта сè уште лизга.

Слушајте го звукот на веслото што ги сече нејзините води. И во зимски пладне кога фантазијата сонува во крцкањето на огништето, во ушите на старите loversубовници реката на нивната убов пее во трска.

О, loveубов моја, да го сакаме минатото затоа што еден ден бевме среќни, а еден ден се сакаме.

***

Моето тело е мојата зандана

Моето тело, кое е моја зандана,
тоа се моите паркови и палати:
Тие се толку одлични што јас сум секогаш таму,
цел ден, од една на друга страна, полека;
и кога ноќта ќе почне да паѓа
на мојот кревет, поспан,
додека целата зграда зуи во нејзина будност,
како диво дете,
во самрак, тој ќе ја доведе во заблуда од нејзиниот пат,
(скитајќи, еден летен ден
покрај падините на планината, и се искачи)
тој сè уште спие на својата планина;
Таа е толку висока, толку витка, толку комплетна,
дека таму, во вечните полиња на воздухот,
мојата фантазија се издигнува како змејот.

***

Без сочувство влегуваме во ноќта

Без сочувство влегуваме во ноќта
напуштање на бучниот банкет, напуштање при заминување
тремор во меморијата на мажите,
лесна, слатка, кревка како музика.
Карактеристики на лицето, тоновите на гласот,
допир на саканата рака, сè, едно по друго,
тие ќе пропаднат и ќе исчезнат на земјата:
додека, во салата, толпата навива за новиот преведувач.
Но, на некого може да му треба малку повеќе време за да замине
и, насмеани се, во твоето старо срце запомни
на оние одамна заборавени.
И утре, тој исто така, ќе се повлече на другата страна на завесата.
И така, времето, кое ќе биде ново за другите, нè заборава и продолжува.

***


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.