Роберт Луис Стивенсон. Годишнина од неговата смрт. Неговите бесмртни книги

 

Сега се исполнети 123 години по смртта на Шкотскиот писател Роберт Луис Стивенсон на островот Самоа. Туберкулозата го однесе на 44-годишна возраст, но тој ги живееше интензивно и со исто толку авантури, колку што раскажуваше во неговите романи. Тоа е и ќе остане еден од најпопуларните и восхитувани автори светот.

Остров на богатството, Црната стрела, Чудниот случај на д-р ekекил и г-дин Хајд, или една од моите слабости што е Господарот на Балантра… Наслови што сите сме ги прочитале или виделе во филмските адаптации, нивните приказни и приказни се веќе бесмртни. Некои од нив ги разгледувам како скромна почит кон можеби најиконскиот писател на авантури во англосаксонскиот свет.

Островот на богатството

Објавено во Лондон во 1883 година. Лонг Silverон Силвер, Jimим Хокинс, Капетан Флинт, Били Боунс, Црно куче, Бен Ган, Најт Трелавни, Капетан Смолет од Хиспаниола… Имиња фиксирани засекогаш во нашата меморија за читање. Едно од моите први спомени за овој роман се истакнува кога прочитав еден од неговите фрагменти, дијалог со Бен Ган, во тест за разбирање на читање за некои психолошки тестови што ни беа дадени на училиште.

Подоцна, многу повеќе ми се придружуваат од читањето детски, возрасни, англиски изданија и го виделе во многу адаптации или цртани филмови. Мојот најблизок пристап кон неговото поставување, четирите недели што ги поминав во Бристол едно лето, обидувајќи се да претпоставам каде би можело да се наоѓа гостилницата. Адмирал Бенбоу o Спијглас, Таверната Johnон Силвер. Вечна авантуристичка приказна.

Шкотски приказни

Пет приказни сместени во Шкотска се собрани во овој том.

 • Крадецот на телото се фокусира на деновите на развојот на Анатомијата како наука, кога на училниците им беа потребни трупови, а бескрупулозните криминалци ограбуваа гробишта.
 • Крив џенет Тоа е приказна за вештерство и поседување и раскажува за малтретирањето на кое е подложен тежок парохиски свештеник од еден шкотски град, закотвен во старите суеверија.
 • En Блажените мажи акцијата е поставена на северниот брег на Шкотска и ни кажува потрага по богатството на уништениот шпански галеон.
 • Подрум за чума Нè носи во подрум каде живее зло од непозната природа.
 • Павилјон на врските каде трговец бркан од Италијанецот Карбонари кој бара голема сума од него се засолнува во замок во кој е опсаден.

Човекот во црно

Овој расказ се смета за едно од неговите ремек-дела, но малку е позната поради тешкотијата да се преведе затоа што е напишана на шкотски дијалект. Многу е темно со она рурално опкружување што Стивенсон го знаеше толку добро и каде се направени тие грозни испитувања на вештерки.

Црната стрела

Првично беше објавено како билтен во текот на 1883. Поставено во Средновековна Англија се одвива за време на Војна на двете рози кој ги постави куќите на Ланкастер и Јорк за круната на земјата. Ја раскажува приказната за Дик Шелтон, кој откако избега од убијците на неговиот татко, наоѓа засолниште меѓу одметниците на друштвото на црната стрела, кој ќе му помогне во одмаздата.

Чудниот случај на д-р ekекил и г-дин Хајд

Оваа краток роман е уште едно од неговите големи дела и каде Стивенсон се занимаваше со тема што го преокупираше во текот на целиот живот: двојството на човечката природа. Тој ја смести во срцето на Викторијански Лондон и тоа е серија сведоштва од разни сведоци чија цел е да откријат мистерија. Ekекил и Хајд се раздвоени ентитети во два. Хајд е монструозната личност на ekекил и го симболизира злото што го потиснува самостојно, и откако ќе се ослободи, тој не може да го контролира. И за мене ekекил и Хајд секогаш ќе го имаат лицето на тој монструм од киното што беше Спенсер траси.

Ilаволот во шишето и други приказни

Оваа компилација на пет приказни исто така вклучува Телото грабнувачи; Маркхајм, дека тоа е психолошка студија за борбата помеѓу доброто и злото; Олала Тоа е романтична приказна со темата ликантропија во позадина; Плажа Фалеса Тоа е авантуристичка приказна со интроспективен изглед и Theаволот во шишето пресоздава алегорична басна во Јужните мориња.

Господарот на Балантра

Уште една од најсветлите книги. Почнал да го пишува во 1887 година во град на границата меѓу САД и Канада, а го завршил две години подоцна во Ваикики, сончевиот остров во Јужните мориња. Романот, под влијание на патувачкиот живот на Стивенсон, опфаќа разни поставки, пејзажи, години и земји.

Приказната за двајцата синови на лордот Дурисдир, на оние кои се соочуваат со судбина, политика и loveубов, им беше најпознатата филмска адаптација во филмот од 1953 година во главната улога е Ерол Флин, уште еден мит за најдобрите авантури на големото платно.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.