Роберто Сегура. Биографија и познати луѓе

Роберто Сегура беше еден од најголемите карикатуристи на златно доба на стрипови во Шпанија. Јас веќе го спомнав во друг напис, но денес ова ви го посветувам исклучиво на вас. Создател на Ригоберто Пикапорте, голем ерген o Господарите на Алкоркон и мрзливиот Пепон, за негова заслуга, тој има многу повеќе ликови отколку што имаме возраст на која со задоволство се сеќаваме. Оди прегледот.

Роберто Сегура

Овој каталонски карикатурист е една од моите слабости заедно со Ибњез, Ескобар, РАФПурита КампосНа Роден во Бадалона На 14 февруари 1927 година, тој беше сценарист и карикатурист и припаѓа на брилијантната генерација од 57 карикатуристи кои ја имаа митската издавачка куќа БругуераНа Тоа е во таа година кога ги црта своите први корици во боја и се специјализира за серии со традиционални ликови и теми, кои прикажуваат додека го сатиризираат шпанското општество од 60 -тите и 70 -тите години. И, исто така, достигна 80 -тите години со На Мучамарха, најновата временска интерпретација на неговите вообичаени банди пријатели што започна со Веселата банда o Бандата.

Од рана вокација, на 14 -годишна возраст тој веќе се запишал на Школа за уметност и занаети во БарселонаНа И оттаму, по одредена соработка во печатот, тој влезе во студијата Мациан, кои беа посветени на производство на цртани серии. Беше неопходно празно за да стигнете до Бругуера, каде што ја разви својата брилијантна кариера како карикатурист заедно со најдобрите и најголемите имиња на шпанските стрипови.

Она што с still уште ми се допаѓа најмногу де Сегура е, за разлика од удар толку динамичен и експресивен во неговите цртежи, големиот способност за прикажување тие секојдневни ситуации. На пример, во семејствата на неговите стрипови постоеше веќе блиска врска, одраз на тоа општество што веќе ќе се отвори во многу блиска демократија.

Ликови и серии

 • Ригоберто Пикапорте, голем ерген

Es можеби неговиот нај запаметен ликНа Го создаде во 1957, каде што се појави во списанието ПалецНа Со ризик да падне во лесниот стереотип поради состојбата на неговиот протагонист, Сегура ги обдари и ликовите и ситуациите со многу иронија. И иако е вечен губитник, секој пат кога читаме стрип Ригоберто мислиме дека овој пат ќе излезе добро за него. Неговиот портрет, оној на средовечен ерген, веќе позрел отколку млад и непривлечен, е трогнат од неговата истрајност да се ожени со неговиот прометида, Warbler Cencérrez, кој секогаш носеше карабина Дона Абеларда, неговата мајка. И така, се разбира, немаше начин.

Но, Сегура, како и целата таа генерација карикатуристи, мораше да се посвети на разни серии во исто време да заработат за живот со малку повеќе мир на умот. Напорот им обезбеди и а неспоредливо совладување на занаетотНа И тоа на ниво на големите европски училишта, но без воопшто да се постигне истото меѓународно признание и престиж.

 • Господарите на Алкоркон и мрзливиот Пепон

Се појави во 1959 en Чичко жив и тие се исто така многу запаметени. Може да се каже дека тие се уште се во мода, затоа што кој нема или не познава шура Пепон? А, Пепон е кошмар на Артуро Алкоркон, канцелариски работник со социјални и професионални амбиции, кој треба да се справи со него, мрзлив хобо кој, за да го надополни Артуро, ја има заштитата на неговата сестра, која го разгалува и го заштитува.

 • Весела банда - Панда - Лос Мучамарха

За помладите читатели, имаше овие банди на пријатели и нивните детски и младешки лудории во кои се развива Сегура со текот на годините и социјалните околности.

 • Пилука, модерна девојка (1959) - Лили (1970)

Можеби моите омилени, тие беа негови креации насочени кон женската публика која чита списанија како Лили. Ги раскажуваше авантурите и погрешните авантури на две девојки со сличен карактер и траекторија.

 • Исто така, беа и други ликовиКапетанот Серафан и неговото момче од кабината Диаболин o Пепе Барена или Лаурита Бомбон, секретар за насока.

Сегура почина во Премие де Мар, во декември 2008.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.