Роберто Лапид. Интервју со авторот на Pasión imperfecta

Фотографија: Роберто Лапид, Твитер профил.

Роберто Лапид Тој е Аргентинец од Кордоба и моментално живее меѓу неговата земја и Шпанија. Веќе има напишано и други романи, особено историски базирани на реални случаи, како на пр Дизна: Порака од минатото или Енигмата на Вајс. И последниот е Несовршена страстсо многу посебен протагонист: актерката Хеди Ламар. Во ова интервју ни кажува за оваа работа и многу повеќе и Ви благодарам многу време и љубезност да ми го даде.

Роберто Лапид - интервју

 • ЛИТЕРАТУРА ТЕКОВНА: Насловот на вашата последна книга е Несовршена страстНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

РОБЕРТО ЛАПИД: Ембрионот на оваа приказна е роден помеѓу некои планини западно од градот Кордоба во Аргентина. Таму има неколку чудни градби и една од нив ми го привлече вниманието: замокот Мандл. Во соседниот град се споменуваа разновидни, контрадикторни и заплеткани приказни за кој бил негов сопственик, Фриц Мандл: Шпион за сојузниците за време на војната Нацистички криминалец?

Истрагата откри дека Фриц бил а моќен и милионерски производител на оружје. Егзотично, чудно и загадочно, а многумина го мразат и почитуваат. Негови клиенти биле никој друг туку Хитлер, Мусолини и Франко, меѓу другите, а меѓу неговите пријатели биле генералот Перон, Хемингвеј, Труман Капоти и Орсон Велс.

Фриц го гледа филмот во микрокиното на неговата палата во Виена Екстазикаде Хеди Кислер го доживеа првиот гола и првиот оргазам видена на екранот на 16-годишна возраст. Овој млад надарени, кој студира театар и инженерство и течно зборува неколку јазици, се омажи за Фриц. Двајцата живеат во нивниот замок во Салцбург и Хеди беше идеална домаќинка да прими секакви ликови. Помеѓу двете а страста колку што е нескротлива, толку и деструктивна. Потоа Хеди Кислер бега и пристигнува во Холивуд за да стане Хеди Ламар, најубавата жена во киното. Но, покрај тоа, патентира пронајдоци, вклучително и комуникациски систем што го роди она што е денес wifi, GPS и bluetooth.

Е вистинска приказна, со заплет каде ликовите беа протагонисти на неколку важни настани од XNUMX век.  

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша?

РЛ: Помеѓу моите први читања во детството, се сеќавам на сагата за Сандокан, малезискиот тигарод Емилио Салгари. Мојата прва приказна Напишано е на 14 години, акуенто за натпревар од Едиторијал Капелуз. Освојувањето на џекпот го подигна мојот ентузијазам. Така почнав да пишувам за училишниот весник. Подоцна, кога тој станал повозрасен, белешки, хроники и приказни кои биле објавени во некои весници. Мојот прв роман мораше да почека додека 2010 да ја види светлината.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

РЛ: Имам прочитано многу: Еј еј Кронин, Хауард Фаст, Џон Ле Каре, Кен Фолет, Вилбур Смит, Кармен Лафорт, Пол школка, Јули Верн, Сервантес, Хомер, Волтер Скот, Херман Хесе

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

РЛ: Би сакал да се сретнам Роберт Лангдон, ѕвезда од книгите на Ден Браун, веќе неколку карактери на приказните за Ноа Гордон.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

РЛ: Пред да направи приказна Јас сум страстен за истражување: пристап до датотеки, интервјуирајте сведоци, шетајте низ простори. Прашај, разоткриј го скриеното, пренесуваат она што малку е познато, но што е важно.  

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

РЛ: Генерално, попладневните часови ги посветувам на литературата, кога не сликам. Порано менував просториМожеби поради фактот што патував и неколку години живеев помеѓу Барселона и Аргентина. За пишување избирам простори со многу светлина, тишина и осаменост.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

РЛ: За да прочитате, листата е разновидна: авантури, енигми, страсти. Да пишува, историски романи врз основа на вистински случаи. Во моментов само тоа.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

РЛ: Читам Бруклин глупости, на Пол Аустер јехЗавршив со пишување а роман чија иднина се одвива во Брегот на Валенсија. Експлозивен случај од 1969 година кој вклучува малку познати настани од поновата шпанска историја каде што се појавуваат предавства, шпионажа e интриги скриени. Оваа книга е веќе во издавачот, подготвена за издавање.

Сега работам во а Историја што се случува за време на Студена војна во Поделен Берлин покрај познатиот ѕид. И двата романи се засновани на вистински случаи кои довеле до фасцинантно истражување.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

РЛ: Издавачкиот свет е тежок, а пандемијата го влоши пазарот. Јас го имам среќа да има а добра книжевна агенција и издавач кој ја поддржува мојата работа. Со нетрпение очекувам оптимистички и не престанувам да пишувам.

Го напишав првиот ракопис и го испратив до некои аргентински издавачи, еден од нив контактираше и на крајот објави три мои книги. Сега од Roca Editorial de Barcelona моите текстови стигнуваат до многу земји што зборуваат шпански.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

РЛ: Беше тешко. Се заробив во Аргентина под многу долг и ригорозен карантин. Пишувањето, сликањето, семејството што беше далеку и комуникацијата со пријателите помогнаа да се справат со осаменоста и затвореноста. А светлина на надежта и тоа што го сакам се реализира во враќање на слободата и здравјето, покрај тоа што ни остави важни учења.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.