2020. Неколку уреднички вести за јануари нова година

2020. Јануари нова година и многу уреднички вести да дојде и да ужива. Сите жанрови и вкусови, сите очекувања и очекувани читања. Се чини, како и секогаш, дека нема да имаме време да читаме колку што сакаме, но, исто така, како и секогаш, ќе сакаме да пробаме. Да почнеме со овие 7 вести со црни, историски и романтични тонови. Многу среќна година.

МОДНА КУUSА - ЈУЛИЈА КРИХН

Во лизгањето на насловите како на пр Селото ткаенини, на пример, доаѓа ова поставени точно во дваесеттите години од минатиот век. Тоа беше време на раскош во модата, каде триумфираа колекции на спектакуларни фустани и генијалноста на Коко Шанел. Главниот јунак е Fanny, ќерка на семејство кое поседува продавница. Уморна е од старомодната облека што се продава таму и сака да започне А. нов живот во Париз како дизајнер.

ВРАURNАЕ ВО БИРКЕНО - INИНЕТА КОЛИНКА

Inинет Колинка (94) е депортирана во 1944 година во концентрациониот логор во Аушвиц-Биркенау, од кои преживеале. Во оваа книга тој ги раскажува сите историја од неговата депортација, деновите на терен неговото патување назад во Париз во 1945 година, каде повторно се сретна со неговата мајка и сестри. Тој, исто така, повторно ќе се сретне со логорот за истребување претворен во музеј против заборавот.

ОВА ВИ СЕ СЛУЧУВА ЗА ВЛИЈАНИЕ - АБЕЛ АРАНА

Главниот јунак на оваа титула е Лусија, шармантна, нормална селска девојка, со неколку килограми вишок, и за inубена во Хесус, нејзиното доживотно момче, со кое сака да отвори рурален хотел. Но, исто така има тајна: можете да разговарате со вашето куче Кинг, вашиот најдобар пријател и советник. Но одлучува да замине во Мадрид да помине една сезона со неговиот братучед Пури. Тој сака да студира гостопримство и да ужива во големиот град. Getе ја добиете работата што е таа сонуваат за нејзиниот живот: да биде асистент на Клаудија Мора, на instagramer најпознат во Шпанија, кому му се восхитува како да е божественост.

Но Lifeивотот на Клаудија е чиста поза, и таа е зло дека не се двоуми да ги злоупотреби сите околу себе, почнувајќи од Лусија. Сепак, и ненамерно, Еден ден среќата на Луција се менува и таа е таа што станува позната на изненадување на сите, почнувајќи од неговото куче.

НИКОГАШ НЕ СМЕ ХЕРОИ - ФЕРНАНДО БЕНЦО 

Детективски роман со многу ритам и интриги, таа ни ја раскажува приказната за Габо, пензиониран полициски комесар кој својата кариера ја посвети на борбата против тероризмот и Хари, терорист кој последните дваесет години ги помина во Колумбија откако избега од бројни обиди за фаќање. Кога шпанските разузнавачки служби ќе откријат дека Хари се вратил во Мадрид, тие го замолуваат Габо неофицијално да ја открие причината за неговото враќање. А. млад инспектор наркотични средства, Естела, ќе му помогне во неговата потрага да го спречи Хари да дејствува повторно.

KM 123 - АНДРЕА КАМИЛЕРИ 

Андреа Камилери не напушти минатото лето, но тој исто така ни остава огромно наследство од добри романи, почнувајќи од оние на комесарот Монталбано. Ова е уште еден што започнува со мобилен е исклучен. Протагонисти се Естер, оној што го повикува тој мобилен и Ulулио, тоа не реагира и тоа само беше пренесен во болница во сериозна состојба за несреќен случај на километарот 123 од Виа Аурелија во Рим.

Но кој ќе го поврзе телефонот ќе биде udудита, сопругата на ulулио, кој логично не знае ништо за Естер. А, она што изгледа како ситком станува комплицирано кога ќе се појави сведок и тврди дека Несреќа на Giулио всушност бил обид за атентат. Истрагата е доделена на А. прониклив инспектор на криминалистичката полиција, Атилио Бонџоани, ќе се соочите со случај кога ништо не е како што изгледа.

ПЛАВ ОГНО - ПЕДРО ФЕЈОО 

Галицискиот писател ни носи нова криминалистички роман сместен во Виго, каде што началникот на Бригадата за криминалистичка истрага на централната полициска станица ќе мора да се соочи со а серија убиства секој повеќе макабар и еден зло тешко да се поверува. И кога се чини дека тој знае како да ја насочи истрагата, ништо нема да биде како што мислеше, туку многу понасилно и вознемирувачко.

СОПСТВЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - МАРЧА МОНТЕСИНОС 

Поставен кон крајот на XNUMX век, во одлучувачки историски момент полн со контрасти, овој роман ни носи повторно историја на тие први жени кои се осмелија да го кренат својот глас против општеството кое одби да ги слуша. Главниот јунак е Микаела, млада учителка кој пристигна во Комиsас, еден од најелегантните градови на кантабрискиот брег, летото 1883 година. Таму се сретна Хектор Балбоа, индијано кој се вратил од Куба откако направил големо богатство и гради А. училиште за синови - но не и ќерки - на селаните. Микаела ќе го осуди случајот за да можат и девојчињата да го добијат заслуженото образование.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)