Рајнер Марија Рилке. 6 песни за да го прославиме вашиот роденден

Рајнер Марија Рилке бил поет и романсиер кој Роден сум во Прага на ден како денес во 1875 година. Еден од најважните писатели на германски јазик од неговото време, а потоа и од целиот свет. Овие се 6 негови песни да запамети.

Рајнер Марија Рилке

La детството на Рилке беше обележан од страна на семејство полно со конфликти. Откако го напушти военото училиште поради здравствени проблеми, тој го стори тоа курсеви по литература, историја на уметност и филозофија во Минхен и Берлин. Тој се посвети целосно на пишувањето и vпатувал во неколку земји на Европа. Престојуваше во Париз, каде што објави дела како на пр Нови песни, Реквием, И романот Бележни тетратки на Бриџ Malte Laurids.

За време на прва светска војна тој беше во Миних, каде што служел како службеник. Заврши во Швајцарија, каде ги објави своите најистакнати наслови: Сонети до Орфеј и Елегии на Дуино.

Песни

Ден на есен

Господине: време е. Долго беше летото.
Стави ја твојата сенка на сончевите часовници,
и ослободете ги ветровите преку рамнините.

Направете последната сезона на овошје;
дајте им уште два дена од југ,
Побарајте ги до зрелост и ставете
во густо вино последната сладост.

Тој што сега го нема, нема да направи дом,
оној што е сам сега секогаш ќе биде,
Тој ќе гледа, чита, пишува долги писма,
и ќе шета по авенијата,
немирен како тркалање лисја.

***

Розите

Ако вашата свежина понекогаш толку многу нè изненадува
блажена роза,
дали е тоа во себе, внатре,
венчелистче против венчелистче, почиваш.

Широк буден сет чиј центар
спијат, додека тие се допираат, безброј,
нежноста на тоа тивко срце
кои одат до крајната уста.

***

Убовникот

Да, копнеам по тебе. Се лизгам
рака под рака, губејќи се,
нема надеж да го оспорам тоа
тоа, како од твоја страна, ме достигнува мене
сериозен, не пренасочен, неповрзан.

… Тие времиња: Како бев едно единствено нешто,
ништо што би извикало и што би ме предало;
мојата тишина. Беше исто како на камен
низ која реката го влече својот шум!

Но, во мене, во овие недели
на пролетта, има нешто што се отвори полека
излегувајќи од темната година во бесознание.
Нешто се откажа од мојот врел живот
во рака на некој што не знае
дека постоев вчера.

***
Најави

Кој и да сте: на зајдисонце излезете
на вашата соба, во која знаете сè;
во далечината е вашата куќа
како крајот: кој и да си.
Како твоите очи кои тешко, уморни,
од потрошениот праг можат да се ослободат,
собираш црно дрво многу бавно
ставајќи го пред небото: тенок, сам.
И ти го направи светот. И тоа е големо, и е како
збор што дури и во тишина созрева.
И според вашата желба, разберете го неговото значење
твоите очи се нежно раселени ...

***

Пантерот

Неговиот поглед се умори од гледање толку многу
оние решетки пред него, во непрестајна парада,
дека ништо друго не може да влезе во неа.
Му се чини дека има само илјадници решетки
и дека зад нив не постои свет.

Како што продолжувате да цртате повторно и повторно
тесни кругови со нивните стапки,
движењето на неговите вешти, мазни шепи
покажува звучен танц,
околу центар каде сеуште е буден
импозантна волја.

Само понекогаш, дозволете во тишина, отворот
на завесите што ги криеја неговите зеници;
и вкрстете слика навнатре,
слајдови низ напнати мускули
паѓа во неговото срце, згаснува и умира.

***

Љубовна песна

Како да ја држам душата
тоа не го допира твоето?
Како треба да го подигнам
дури и другите работи, за тебе?
Би сакал да го засолнам под кој било изгубен предмет,
во чуден и тивок агол
каде што твојот трепет не можеше да се шири.

Но, сè што ќе допреме, јас и ти,
нè обединува, како удар со лак,
дека еден глас започнува од два жица.
На кој инструмент не затегнаа?
И, која рака нè тепа да го правиме тој звук?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.