Расел Кроу. Нејзините 3 најважни литературни ликови.

Es Расел Кроу, мојата страст за кинематографски страсти, и денес роденден му е. Овој актер, роден киви во Велингтон, Нов Зеланд, и израснат австралиска коала (сега стана огромна), направи СЕ во кино, најдобро и најлошо, и секако, има неколку литературни ликови на негова заслуга. Денес е овој многу личен напис каде моите две страсти, литературата и киното, се совпаѓаат на својот врв.

Иако има уште неколку во неговата кариера, овие три литературни лика се најрелевантни. Пупка бело (што му го донесе неговиот прв меѓународен успех и признание), Jackек Обри y Aveаверт, создадена од тројца многу различни писатели. Ги прегледувам. Дека двојки, колега, и дека ги гледам. Коала или што и да е потребно.

Расел Кроу

Со Кроу нема средно решение. Тие се скоро 20 години зад неговиот живот и чуда, и јас се сретнав со СИТЕ видови на верни обожаватели или лути омаловажувачи на неговата кариера или неговата личност. имам анегдоти насекаде и водев вистински битки каде е излеана целата виртуелна крв што може да се замисли. Кој го познава навивачкиот свет, тоа добро го знае.

Но, без оглед на lovesубовта и омразата кон овој актер на кој било аспект, ако има нешто што ја карактеризира неговата кариера во филмот, тоа е негова можност да исчезнат во ликовите што ги играш. Исто така, без оглед на личните преференции за еден или друг од неговите повеќе од 30 филмови или нивниот поголем или помал квалитет или постигнат успех, тој капацитет се одржува во сите нив. Ако, покрај тоа, нејзините физички трансформации ја придружуваат во неколку наврати, вие едноставно сте го виделе само ликот.

Поентата е дека всушност, пред кого сме имале повеќе од еднаш на овој човек, му подадовме рака и разменивме збор со него, можеме да потврдиме дека овој капацитет е А. надворешна проекција на внатрешна енергија речиси опипливо. Таа енергија што исполнува и прекрстува екран и не и требаат зборови за да изрази каква било емоција. Како личност и како лик. И, таа галерија на карактери е многу долга, но сега одиме со овие 3 вистински литературни.

Пупка бело - ЛА Доверливо (1997)

Ќе ми требаше а десетина артикли да може да опишува, кажува или изразува што значи овој лик во мојот филм, литературен и личен живот, па ќе треба да се држам до бетонот. На мојата прилично долга листа на ликови кои успеаја да ја исполнат мојата душа до крај со емоции, агентот (подоцна наредник) Вендел „Бад“ Вајт е првиот далеку и на исто ниво со друг негов посовремен нордиски колега.

Направено од Jamesејмс елори, Вајт е еден од членовите на Света Троица на полицајци кои глумат во романот што Лудото куче го роди во 1990 година. Голем дел од мојата loveубов кон жанрот црна боја ја должам на изведбата на Кроу во спектакуларна адаптација потпишан од Кертис Хансон седум години подоцна. Тоа беше она што ме доведе до романот. Оттаму да го проголтаме целиот Елрој и прифати еднаш засекогаш дека антихерои и машки литературни ликови, темни, измачувани и колку што се длабоко човечки диви, се моја слабост.

Мојата опсесија беше таква што дури и пишував мојата сопствена приказна како продолжение на емотивниот остаток што ме остави филмот и романот. И не се двоумам дали го сметам Бад како најдобрата работа на целата кариера на Кроу.

Jackек Обри - Господар и командант (2003)

Истото може да го кажеш и за капетанот Jackек Обри. Бидејќи кога дознав дека Кроу ќе го игра, отидов и директно да ги набавам сите серија наутички романи Напишано од Патрик О’Брајан. Со наклонетост уште од детството кон жанрот авантури и, конкретно, од оние што поминуваат на море и на едрилици, Ги имав во очекување и снимањето на филмот беше совршен изговор. Ги читам по ред.

Од насловната страница на таа музичка вечер во Махон кога се сретнаа Обри и Стивен Матурин, знаев дека Кроу ќе го стори тоа повторно. Нормално, завршив со читање на серијата долго откако го гледав филмот. Така беше. На гласен, lубител на музика, смел, претеран, несовесен, но и скоро невин Капетанот на кралската морнарица Jackек Обри можеше да се отелотвори само во некој како Кроу.

Но, тука беше и неговиот сонародник Питер Веир насочување на функцијата. А, кој знае кино на овој престижен режисер, знае за неговото Исклучителен вкус и подобро при креирање слики. Ако додадете екипа британски актери, сите родени во улогите што ги играат, тогаш резултатот е исклучителен. Се разбира, за да ги прочитате романите треба да ви се допаѓа жанрот. Ако не, тие можат да бидат премногу технички поради нивниот јазик.

Aveаверт - Бедните (2012)

Филмската адаптација на митски мјузикл создадено од Французинот Клод-Мишел Шонберг и Ален бубил имал помалку среќа. Врз основа на една од класиците на класиците на литературата не само гала, туку и ширум светот потпишана од Виктор Иго, мјузиклот е можно најнезаборавниот од колку се направени. И без сомнение најуспешен, толку многу што веројатно е подобро познат и претпочитан од самиот роман.

Асí паренс многу ризична компанија се приближува на слики до величествената сцена и за поставување и секако за живиот звук на неговата незаборавна музика и текст. И, освен, е бесконечната листа на пејачи кои се преобратиле и дадоа извонреден глас на ликови како Jeanан Валжан, aveаверт, Фантин, Епонин или Козета.

Британскиот директор Том Хупер се осмели пред неколку години и сакаше да има, барем, силни присуства и гласови што барем се придржуваа. Половина го сфатив во највизуелни аспекти, но заостануваше уште повеќе во музичкото прашање. Актерската екипа сакаше да се сретне Хју Jackекман или Саманта Бенкс, со повеќе професионално музичко искуство. Или еден Anne Hathaway кој го зеде Оскарот за најдобра споредна актерка за возбудлива Фантина и повеќе од пристојна Еди Редмајн како Мариус. 

И мојот драг Расел само требаше да стави сабјата и униформата за да се даде пакувањето и карактерот неопходни и доволни за тоа мрачен и опсесивен aveаверт. Доволно за снабдување нејзиниот ограничен глас, што работи во други жанрови повеќе негови лични отколку во мјузикл со такви колосални карактеристики како што е Бедните. Но, уште еднаш, кој не бил заслепен од loveубовта, нели? Па тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Евгенија dijo

  Го делам до последната запирка, на овој прекрасен литературен преглед што го направивте, искористувајќи го роденденот на овој величествен актер. Тоа е повод за сите нас кои ги сакавме овие филмови да одиме на примарниот извор. Морам да признаам дека сум прилично мрзлива кога станува збор за читање книга, но тие се во мојата библиотека веќе подолго време. Ви благодарам Мариола за ова прекрасно патување за мене, носталгично, затоа што со нетрпение очекувам повторно да нè воодушевиме со нова маестрална главна изведба, можеби од друг одличен роман.

 2.   Adela dijo

  Фантастична статија, Мариола.

  Секако, за мене, исто така, настапот на Кроу во LA Confidencial е еден од најдобрите, ако не и најдобриот, во неговата кариера, барем во Холивуд. Бидејќи имам видено и некои од неговите младешки настапи во Австралија и, всушност, во Ромпер Стомпер или во Ние двајца, тој исто така изведе маестрални настапи што треба да му ја одземат капа like. Како и сите оние што ги прави.

 3.   Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

  Ви благодарам многу за вашите коментари. Знаете дека целосно се согласуваме за ова прашање. Прегратка.

 4.   Annie dijo

  останува во сите