Рамон Гомез де ла Серна

Пејзаж на Паленсија

Пејзаж на Паленсија

Рамон Гомез де ла Серна беше плоден и иновативен шпански писател, кој се смета за еден од најважните литературни експоненти на светот што зборува шпански. Се карактеризираше со својот единствен и непостојан стил; нему му се должи воспоставувањето на жанрот „las greguerías“. Со овој вид спонтани текстови, авторот изработи добар број книги, кои се сметаат за преамбула на надреализмот; меѓу овие се издвојуваат: Грегерија (1917) y Вкупно на greguerías (1955).

Иако неговите greguerías му дадоа признание, тие исто така Тој се истакна за објавување на 18 романи - карактеризирани со содржани фиктивни детали од неговиот живот -На Првиот беше La црно -бела вдовица (1917), приказна во која се шпекулира дека има детали за неговата врска со Кармен де Бургос. Веќе прогонет во Буенос Аирес, тој објави едно од неговите најважни автобиографски дела: Автоморибундија (1948).

Биографско резиме на Гомез де ла Серна

Во вторникот, 3 јули 1888 година - во градот Рејас, Мадрид - се роди Рамон Хавиер Хозе и Еулогио. Неговите родители беа адвокатот Хавиер Гомез де ла Серна и Хозефа Пуиг Коронадо. Како резултат на Шпанско-американската војна (1898), неговото семејство одлучило да се пресели во ПаленсијаНа Во таа провинција ги започнал студиите во пијаристичкото училиште Сан Исидоро.

Три години подоцна, неговиот татко беше избран за либерален заменик. Подоцна, Тие се враќаат во Мадрид, каде што Рамон го продолжи тренингот во Институтот Карденал СиснеросНа Во 1902 година, на 14 -годишна возраст, тој започнува да објавува Ел Пошта, весник за одбрана на правата на студентите, списание со илустрации и разни рачно напишани текстови.

Рани литературни дела

По завршувањето на средното училиште, се запишува на Правниот факултет - и покрај тоа што нема афинитет кон кариерата. Во 1905 година, и благодарение на финансирањето на неговиот татко, ја објави својата прва книга: Одење во оган. Во текот на 1908 година, тој ги продолжил студиите по право на Универзитетот во Овиедо. Слично, страстен за пишување, истата година го објави своето второ дело: Морбидитети.

Списание Prometeo

Во раните денови како писател, Гомез де ла Серна се впушти во новинарство; таму ја покажа својата оригиналност, се карактеризира со критичност кон општествотоНа Создаден преглед Прометеј, во која пишува под псевдонимот „Тристан“. Публикациите што ги направи во тој медиум ја фаворизираа политиката на неговиот татко. Тој беше многу прекорен за неговите написи, тој се сметаше за: „… иконоборец, анархист на буквите, богохулник“.

Создавање „las greguerías“

Ова се уникатни книжевни дела, резултат на нивната оригиналност, интелигенција и решителност. Тој формално ги објавува во 1910 година и ги опишува како „метафора плус хумор“. Тие се, сами по себе, кратки афористички изрази што ги изложуваат вообичаените околности користејќи сарказам и хумор. За да го направи ова, тој користеше необични факти, духовити текстови или идејни игри.

Смртта на Гомез де ла Серна

Цитат од Рамон Гомез де ла Серна

Цитат од Рамон Гомез де ла Серна

Во текот на својот живот, авторот изгради робусно книжевно портфолио кое содржи романи, есеи, биографии и драми. Неговите текстови служеа како пример за следните генерации. Критичарите го сметаат за еден од најистакнатите шпански писатели. По вооружените конфликти во 1936 година, Гомез де ла Серна се пресели во Аргентина, каде живееше до нејзината смрт на 12 јануари 1963 година.

Некои книги од Рамон Гомез де ла Серна

Црно -белата вдовица (1917)

Е психолошки наратив поставено во Мадрид. Има два главни лика: хедонистот Родриго и вдовицата КристинаНа Еден ден, мажот присуствуваше на миса и беше загрижен за загадочната жена која требаше да се исповеда. Откако ја сакаше дамата, тој беше возвратен, а кратко време подоцна почнаа да бидат loversубовнициНа Оттаму, Родриго презеде обврска да ја посетува Кристина во нејзиниот стан секое попладне.

Ената -производ на неговите рани претходната брак- стана темно суштествоНа Родриго го сфати тоа, и поради тоа, состанувајќи се по состанокот, почна да се исполнува со страв. Таква беше неговата состојба, таа човекот бил нападнат од шпекулации за причините за вдовицата на нејзиниот verубовник. Сето ова создаде атмосфера на сомневање дека ментално го дестабилизира, пополнувајќи го со несигурности и сомнежи.

Несогласниот (1922)

Во овој наратив се прикажани неколку анегдоти од животот на Густаво, поединец засегнат од таканареченото зло на векот: “несогласување“. Ова е млад човек кој е роден предвреме и чиј физички развој е обележан со присуство на фантастични карактеристики. Вообичаено во нивното постоење е постојаната промена, всушност, секој ден тие доживуваат некакви различни приказни. Останува впечаток дека сето тоа е сон, апсурдна реалност во која loveубовта постојано се бара.

Хулио Кортазар, автор на „Хопскоч“

Хулио Кортазар

Ова дело е единствено и се смета за претходник на надреалистичкиот жанр, бидејќи е објавено пред првите манифести и делата на Кафка. Тоа е текст направен со интелигенција; Неговите квалитети вклучуваат модерност, поезија, хумор, напредок и парадокс. Наративот има воведен текст од Хулио Кортазар посветен на авторот, каде што тој тврди: „Прв крик на затајување во вообичаената литература за фантастика“.

Amената Килибарна (1927)

Станува збор за краток роман сместен во Неапол, базиран на искуствата на авторот во тој италијански град. Текстот е раскажан во трето лице и ја раскажува приказната за Лоренцо, човек од Паленсија, кој патува во неаполскиот град и ја среќава ЛуцијаНа Веднаш сакани, и двајцата живеат бескрајни емоции среде романтика. Сепак, семејството на Лусија ја отфрла врската, бидејќи еден од нејзините предци починал поради Шпанец.

Витез на сивата печурка (1928)

Тоа е наратив во формат на серијал глуми Леонардо, професионален измамникНа Овој човек, како резултат на неговата криминална работа, живее во бегство, талка по разни градови во ЕвропаНа На едно од овие патувања, тој пристигнува во Париз, влегува во чаршија и наидува на сива капа за куглање; фасциниран од тоа, тој го купува. Кога ја напуштате продавницата, забележувате дека луѓето ве гледаат поинаку, исто како да сте богата личност.

Од тогаш, Леонардо одлучува да ја искористи капата за куглање и присуствува на состаноци на високото општество за да ги спроведе своите измамиНа За него, овој едноставен предмет стана среќен шарм што му овозможува да ги направи своите злодела на повисоко ниво.

Автоморибундија (1948)

Тоа е автобиографско дело што авторот го објави и објави во Аргентина на 70 -годишна возраст. Критичарите од тоа време го сметаат за негово најрелевантно дело. Текстот опишува период од 60 години од неговиот живот (помеѓу 1888 и 1948 година). Неговите речиси 800 страници содржат фотографии и дизајни направени од Шпанците. Тоа е приказна за неговата младост, неговиот живот како писател и како тој остарел без да го забележи тоа.

Во својот предговор, авторот наведе: „Јас само предложив кога ќе ја завршам автобиографијата да го дадам плачот на душата, дознајте дека живеам и дека умирам, разбуди го ехото да знаеш дали имам глас. Мојата совест се олесни и смири откако ја напишав оваа книга, во која ги преземам сите обврски на мојот живот “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.