159 години Артур Конан Дојл. 6 фрагменти од неговите дела.

Непотребно е да се презентира на Артур Конан Дојл на оваа бина. Денес 22 мај го славиме неговиот 159-ти роденден. Само малку ќе се сетам дека Конан Дојл беше познат британски писател и лекар, Особено шкотски. Креатор на неповторливиот детектив Шерлок Холмс, Тој ја напушти медицината за да се фокусира на неговата улога како писател. Покрај тоа, тој исто така напишал многу дела како што се научни фантастични приказни, историски романи, поезија и театар.

Од сите нив, но особено од Холмс, направени се безброј филмски верзии многу лица за класичниот детектив најпознат имало и по тоа што имало. Оваа меморија оди заедно 6 фрагменти Од неговите дела Студија во СкарлетЗнакот на четири, Скандал во Бохемија, Кучето на Баскервил, плажа Starвезда y Авантурата на детективот што умира.

Студија во Скарлет

Холмс не беше човек со неуреден живот; скромен по својот начин на постоење, редовен во навиките, тој ретко легнуваше по десет часот навечер, кога јас станав, тој веќе ја напушти куќата откако имаше појадок. Денот беше поминат помеѓу хемиската лабораторија и просторијата за дисекција, понекогаш правејќи долги прошетки, скоро секогаш на периферијата на градот. Не можете да формирате идеја за вашата активност кога сте биле во еден од тие периоди на возбуда. Помина некое време, дојде реакцијата, а потоа цели денови, од зори до мрак, тој ќе легнеше на кауч, неподвижен и без да каже збор. Неговите очи добија израз толку нејасен и сонуван што некој ќе го земеше за идиот или луд човек, ако неговата карактеристична трезвеност и совршениот морал во неговиот живот не беа постојан протест за таквата претпоставка.

Знакот на четири

Шерлок Холмс ја подигна вијалата од аголот на каминот и го отстрани својот хиподермичен шприц од неговиот фино мароко. Ја вметна нежната игла со своите долги, бели, нервозни прсти и го засука левиот ракав од кошулата. За кратки моменти, неговите очи размислуваа кон мускулната подлактица и зглобот, обете покриени со точки и лузни од безброј пункции. Конечно, тој ја заби острата точка во месото, го притисна малиот клип и се спушти назад, потона во кадифената покривка и дишеше долга, задоволна воздишка.

Скандал во Бохемија

За Шерлок Холмс таа е секогаш „жената“. Ретко сум го чул како го споменува со друго име. Во неговите очи тој го надминува целиот секс и го надминува. И не беше дека тој се чувствуваше кон Ајрин Адлер чувство слично на убовта. Сите чувства, а особено ова, се чинеше гнасно за неговиот студен, прецизен, восхитувачки избалансиран ум. Јас го сметам за најсовршената машина за размислување и набудување што светот ја познава некогаш, но како aубовник тој не би знаел како да функционира. Никогаш не зборуваше за најнежните страсти, освен со сарказам и презир. Тие беа непроценливи елементи за набverудувачот, одлични за кревање на превезот што ги опфаќа човечките мотивации и постапки. Но, за искусниот мислител, признавањето на ваквите упади во неговиот нежен и добро прилагоден темперамент значеше воведување фактор на одвлекување внимание, способен да ги доведе во прашање сите заклучоци на неговиот ум.

Кучето на Баскервил

„Вотсон, навистина се надминуваш себеси“, рече Холмс, туркајќи го столот и запали цигара. Морам да признаам дека секогаш кога ќе ги прегледате моите мали успеси, ја потценувате сопствената способност. Можеби не е особено светло, но отвора пат за брилијантност на другите. Постојат луѓе кои, без да бидат одлични самите, поседуваат извонредна моќ да ја стимулираат генијалноста. Признавам, драг пријател, дека сум во твој долг.

Сребрена starвезда

„Ова е еден од случаите во кои расудувачот мора да ја искористи својата вештина во пребарување детали од познати факти, наместо да открива нови факти. Ова беше трагедија толку необична, толку комплетна и важна, лична за толку многу луѓе, што се наоѓаме дека страдаме од плејада заклучоци, претпоставки и хипотези. Тешкото нешто тука е да се одвои скелетот на фактите ..., на апсолутните и неоспорни факти ..., на сè што не е ништо друго освен теоретичари и известувачи. Континуиран чин, добро утврден врз оваа цврста основа, наша обврска е да видиме какви последици можат да се извлечат и кои се посебните точки што ја сочинуваат оската на целата мистерија.

Авантурата на детективот што умира

Г-ѓа Хадсон, покровителот на Шерлок Холмс, имаше долго искуство со страдање. Не само што го најде својот прв кат нападнат од стада чудни и често непожелни ликови на сите часови, туку и неговиот значаен гостин покажа ексцентричност и неправилност во животот, кои несомнено требаше да го стават на испит неговото трпение. Неговото неверојатно нарушување, неговата fondубов кон музиката во чудни периоди, повремениот тренинг со револвер во собата, лудите и често миризливи научни експерименти и атмосферата на насилство и опасност што го обвиваа, го направија најлошиот станар во Лондон. Наместо тоа, неговата плата беше кнежевско. Не се сомневам дека можев да ја купам куќата за цената што Холмс ја плати за своите соби во годините кога бев со него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.