Препорачана РЦ: Подемот на Аурора Запад

Подемот на Аурора Запад

И многумина од вас ќе го кажат тоа зошто го правам прегледот со наслов на англиски јазик. Па, токму затоа што сум во агонија и едвај чекав да излезе во ноември Аурора Западен момент, од страна на Големина на џеб. Значи, пред неколку месеци направив резервација за да го купам оригиналното издание на Првата секунда кога се појави во продажба на почетокот на октомври. Подемот на Аурора Запад работи повеќе како спин-оф од Battling Boy отколку како претходник. Се чини дека Павле папа, татко на суштествата и преполн талент, од почетокот планирал дека Хагард Вест и нивната мала Аурора заслужи повеќе простор отколку што имаат Бојно момче. И во вера дека го имаат во оваа приказна што тој ја разработува заедно со неговиот ко-писател ЈТ Пети. Факт е дека навивачите сигурно ќе бидат неизмерно благодарни за овој маневар, бидејќи по читањето Подемот на Аурора Запад Можам само да кажам дека не треба да го пропуштите шпанското издание ако не се осмелувате со англиски.

На ист начин, ние мора да бидеме благодарни на Папа што го запроси Дејвид рубин да биде одговорен за графичкиот дел. Ел уренсано, прогласен за најдобар карикатурист на годината на неодамнешната стрип конференција во Авилес за неговата колосална работа во Beowulf, извршува извонредна работа во текот на 150 страници што го сочинуваат овој прв том. Уште повеќе, би рекол дека во некои аспекти тој добива повеќе од ликовите отколку самиот Папа. Очигледно е дека тој имал карти-бланш што треба да стори и да го врати во прашање наративност и дизајн на некои страници, каде што останувам пред сè добро, со употреба на детални снимки и емоциите што лицето на Аурора ги пренесува на Запад, главен лик и обичен нишка од оваа приказна што го остава најмитолошкиот план што го имаше Бојно момче, да раскаже нешто како земно како односот помеѓу ќерка и нејзиниот татко. Кој не сака да јаде малку спојлер, иако се обидов да бидам минимален, зборувајќи за многу специфични детали или општости, на кои не кликнувам Продолжи со читање. Останатите сте поканети да го сторите тоа.

на Подемот на Аурора Запад кажи што се случи во Аркополис пред настаните што се случиле во Бојно момче. Папа, Пети и Рубин ни го покажуваат животот на семејството Запад во различни точки. А пред и после тоа обележано со оган со критичен настан што го менува постоењето на татко и ќерка. Овој момент ни овозможува да ја видиме трансформацијата на Хагард Вест од научен херој во традицијата на ликови како на пр Док-дивјак (со облека за оддавање почит што носи капа), режим на мачен ноќен стражар Бетмен (настанот во уличката, камбаните како сигнал за предупредување од контактот со властите ...). Аурора преминува од тоа да биде среќно девојче со преплавена желба да открие нови работи, да продолжи да го одржува истиот curубопитен дух со нејзиниот татко, во борбата против чудовиштата што ја прогонуваат најсветото нешто што може да има: деца. Единствениот начин на кој може да најде да остане покрај Хагард е да ја продолжи таа семејна традиција, во процес што ја претвора од чирак во целосна наследничка. И тоа е дека последниот дел од авантурата повеќе отколку што одговара на насловот на ова дело.

Попа и Пети развиваат заговор каде што се мешаат елементи на интриги, семејни тајни и многу емоции на сите нивоа. Но, најдоброто од сите е што се соочуваме со приказна во која можат да уживаат млади и стари, со тешкотии што ова секогаш ги претставува. Ликови како што се Кроуард или џуџе сом (жива слика на Gremlins во мојот ум) кои работат за Медула, тие изгледаат директно од цртана серија или приказна. Исто така, гледаме повторно важни секундарни на Бојно момче како Садисто и неговиот бенд (еден од нив игра суштинска улога), Мис Гретили или Капетанот на дивизијата 145. Дизајните на Рубин многу помагаат да се направи јачината на звукот свеж, забавен и да го има тој тон погоден за секоја возрасна група. Единствениот услов пред да се прочита Т.тој Подемот на Аурора Запад е да се подготвиме да уживаме во читањето без ограничувања.

Првото второ издание е едноставно, но многу пријатно, како и ефтино по џебот (за помалку од 8 € за Депозитар за книги) Многу пати забораваме дека стриповите се темелно направени за да се читаат, а ние се занесуваме од убавината на тврдата обвивка, која понекогаш е комплицирана и непријатна за ракување кога ги читате одново и одново. Ова оригинално издание е во славно црно-бело, за разлика од она што го прочитав (не сум го видел) од оној што Деболсило ќе го стави во продажба за неколку недели, а кој ќе биде во боја, а притоа ќе ја задржи атрактивната цена. Не знам како ќе излезе, но признавам дека уживав на страниците како дете без потреба од боја. Со нетрпение ќе го чекаме продолжувањето на оваа огромна сага во вториот том, Падот на куќата на Западот, иако вториот дел од Бојно момче, со Поп закрепнување на неговиот аспект на целосен автор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид рубин dijo

  Здраво, благодарам за овој одличен преглед!
  Пишувам само за да коментирам дека, како коавтор на книгата, колку што знам, шпанското издание ќе оди подеднакво како американското, што е и начинот на кој ги замислив страниците, без боја.

  Поздрав и благодарам!

  d.

 2.   Хозе Анхел Арес (@JoseAngelARES) dijo

  Не верувајте им на информациите што ги објавува Деболсило, кои според своето време, BattlingBoy ги извади во B&N.

 3.   Роберто Корото dijo

  Мислам, обратно, не сега 😀
  Каква ткаенина!
  Благодарам, Патер!

бул (точно)