Предностите да се биде отфрлен

Предностите да се биде отфрлен.

Предностите да се биде отфрлен.

Поволности да се биде wallиден цвет, оригинален наслов на англиски јазик) е епистоларен роман на писателот, Американски сценарист и режисер, Стивен Чбоски. Објавено во 1999 година од MTV Books, собра одлични трговски броеви. Сепак, текстот беше забранет во неколку училишта поради контроверзната перспектива на авторот за адолесцентната сексуалност и експериментирање со дрога.

Делото беше издадено на шпанскиот говорник од издавачката куќа „Алфагуара јувенил“, во превод на Ванеса Перез-Соквило. Во Шпанија се појави под името «Предностите да се биде отфрлен"; во Латинска Америка беше промовиран како «Предностите да се биде невидлив». Исто така, за време на есента 2012 година беше издадена хомонимна филмска адаптација под режисерската палка на самиот Чбоски.

Собрани е авторот

Стивен Чбоски е роден на 25 јануари 1970 година во Питсбург, САД. Неговите најголеми влијанија вклучуваат автори како што се Dеј Еј Селинџер, Ф. Скот Фицџералд и Тенеси Вилијамс. Неговата академска обука е завршена на Школата за филмска уметност на Универзитетот во Јужна Калифорнија.

Обрас

Поволности да се биде wallиден цвет (1999) беше неговиот прв објавен роман. Една година подоцна стана најчитано на книгите на МТВ. Покрај тоа, појавувањето на насловот во списокот на 10-те книги со најмногу побарувања од Американската асоцијација на библиотеки, придонесе за зголемување на theубопитноста кај читателите.

Стивен Чбоски.

Стивен Чбоски.

исто така, во текот на 2000 година, Чбоски беше ослободен Парчиња, антологија на раскази. Од друга страна, авторот на пенсилван го посвети скоро целото свое писмено дело во изработка на сценарија за кино и телевизија, што се прикажани подолу:

 • Четирите агли на никаде (Независен филм во кој тој беше и актер и режисер; 1995 година).
 • изнајмување (играно филмско сценарио; 2002).
 • Поволности да се биде wallиден цвет (сценарио на играниот филм објавено во 2012 година).
 • Ерихон (телевизиска серија; 2006 - 2008 година).
 • Брутално нормално (телевизиска серија; 2013).
 • Убавицата и ѕверот (играно филмско сценарио; 2017).

Аргумент од Предностите да се биде отфрлен

Книгата можете да ја купите тука: Предностите да се биде отфрлен

Чарли, главниот лик, е срамежлив, осамен, набудувачки, чувствителен и многу лојален тинејџер. Неговата најголема грижа е да се прилагоди на средношколската средина без поддршка од неговиот најдобар пријател Мајкл, кој изврши самоубиство неколку месеци пред да започне училиштето. За да се надмине оваа загуба, протагонистот почнува да му пишува писма на пријател.

Така, гледачот од прва рака ги знае мислите и интеракцијата на момчето со неговите приврзани членови на семејството. Како и со неговата прва група пријатели, некои „разочараа“ како него (но од минатата година). Заедно со нив тој ќе ги живее своите први искуства со дрога и ќе започне да ги разбира прашањата поврзани со сексуалноста и зрелоста.

Анализа, синопсис и главни ликови

Семејството

На почетокот на приказната Чарли има петнаесет години и тој преку писмо ја опишува комуникацијата - со читателот - каков е неговиот живот. Неговата семејна средина е прилично стабилна и пријатна (Освен дедото по мајка со неговите расистички и хомофобични коментари). Мајката е приврзана, уште повеќе не може да ја преболи смртта на нејзината сестра Хелен, што се случи на седмиот роденден на Чарли.

Таткото е kindубезен и разбирлив, иако внатрешно страда од тагата на сопругата. Постариот брат на Чарли беше фудбалска starвезда во средно училиште и е многу актуелен во заплетот затоа што го учи да се бори. Нејзината сестра Кендис има популарно и главно момче (Дерек) кое ја остава бремена. Одлучува да абортира и Чарли ја придружува на клиниката.

Средно училиште и „недостига“

За време на основното училиште, Чарли бил многу близок со Мајкл и неговата девојка Сузан. Но, откако Мајкл помина, таа се оддалечи и тој стана осамен. Освен наставникот по англиски јазик, Бил Андерсон, Чарли не е во можност да се дружи со други луѓе. Барем наставникот го охрабрува да го развива својот литературен повик, што е уште повеќе, тој му доделува дополнителни есеи и му ги позајмува неговите омилени книги.

Деновите минуваат додека Чарли не се спријатели со Патрик и неговиот посинок Сем, двајцата постари. Брзо се вубува во неа, но не смета дека има шанса. Како и да е, маќеата го запознаваат Чарли со нивниот круг на пријатели, вклучувајќи ја и Мери Елизабета, која ќе стане прва девојка на Чарли.

Перипетии на адолесценцијата

Чарли развива блиска врска со Семособено откако дозна за злоупотребата што ја претрпела како дете. Но, таа е девојка на Крег, многу убав и популарен студент на колеџ. Од друга страна, Патрик (прогласен за хомосексуалец) има тајно додворување со Бред (хомосексуалец во плакарот), бекот на училишниот тим.

На една од неговите први забави, Чарли пропаѓа откако пробал ЛСД и завршува во болница. Иако неговите академски перформанси остануваат високи, неговиот личен живот „е тотална катастрофа“ ... Чарли не е во можност да open се отвори на Мери Елизабет (сака да и раскине). Наместо тоа, тој ги покажува своите чувства на најлош можен начин: среде игра на „вистина или осмели се“ реши да го бакне Сем.

Конфронтацијата

Чарли - по препорака на Патрик - привремено се повлекува од групата пријатели. Неколку дена потоа, Бред покажува знаци на силен удар од неговиот татко (откако го фати како се бакнува со Патрик). Подоцна, во училишната кафетерија, соучениците на Бред го нападнаа Патрик. Чарли го спасува својот пријател и му се заканува на Бред да им ја каже вистината на сите.

По епизодата во кафетеријата, Чарли е прифатен повторно во групата. Досега Мери Елизабета најде ново момче. Наскоро после тоа, Сем раскина со Крег поради неговите неверства. Конечно, завршува учебната година и слават постарите. Чарли изразува чувство на задоволство, иако внатрешно не е вознемирен од претстојното заминување на неговите пријатели.

Се појавуваат трауми во минатото

Чарли во својот пријател Мајкл отсекогаш имал јасна референца за тоа како не сака да заврши (депресивен, самоубиствен). Меѓутоа, кога Сем ги спакува своите работи за колеџ, таа се соочува со него. Тоа ви кажува дека не можете постојано да ја ставате благосостојбата на другите пред вашата.

Во тој момент Чарли и Сем се бакнуваат… таа го допре неговото меѓуножје; тој е непријатен и и кажува дека не е подготвен за секс. Таа ноќ Чарли сонува (се сеќава) дека неговата тетка Хелен го милува на ист начин. Кога Чарли станува свесен за сексуалното злоставување претрпено за време на неговото детство, тој доживеал нервен слом.

Животот продолжува

Цитат на Стивен Чбоски.

Цитат на Стивен Чбоски.

Во едно од писмата, Чарли раскажува дека неговите родители го довеле во кататонична состојба на каучот дома. Следствено, тој е примен во психијатриска институција. Со помош на болничките лекари и поддршка од неговите роднини, Чарли успева да и прости на тетка му. Откако ќе биде отпуштен, тој одлучува да престане да пишува писма ... Време е целосно да се потопи во неговиот живот.

Филмска адаптација

Предностите да се биде невидлив тоа беше високо признат филм од критичарите и пошироката јавност. Во режија на самиот Стивен Чбоски, во него настапи екипа со Логан Лерман (Чарли), Ема Вотсон (Сем) и Езра Милер (Патрик). Според специјализирани прегледи, споменатите уметници се целосно прилагодени на физичките и психолошките описи на ликовите.

Други релевантни актери беа Пол Рад (проф. Андерсон), Мелани Лински (тетка Хелен), nyони Симонс (Бред), Меј Отман (Мери Елизабет) и Рис Томпсон (Крег). Како и Дилан МекДермот, Кејт Волш, Зејн Холц и Нина Доврев, кои ги претставуваат родителите и браќата и сестрите на Чарли.

Разлики помеѓу книгата и филмот

Бидејќи е игран филм напишан и режиран од истиот автор на романот, наративните промени беа малку. Најзначајната разлика е тежината на членовите на семејството на Чарли, што е многу поголемо во книгата. Истото се случува со улогата на другите споредни ликови - како што е на пример Боб, снабдувач со марихуана, важен за целокупната порака на текстот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)