Пол Доерти, плоден британски автор на средновековни серии

.

Пол Ц.Дохерти е реномирана и плоден Англиски писател на историски роман, главно поставени во Среден век и владеењето на Хенри VIII, но исто така и во Антиката. Неговата посебност е исто така што тој исто така има потпишано многу книги со разни псевдоними како оние на Пол тврд (најдобро познато) или Мајкл Клинс.
Ова е преглед до неговата обемна работи, од околу 60 книги, неопходни за fansубителите на жанрот, особено со мистерии да се реши и остри истражители од разновидна социјална состојба.

Пол Ц.Дохерти

Роден во 1946 година во Мидлзборо, Англија, одеше во свештеник Католик, но на крајот студирал историја во Ливерпул и Оксфорд. Таму докторира со А. теза за Едуардо Втори и Изабел И.. Исто така беше наставник во средно образование во разни градови.

Серии поставени во средниот век

 • Серијал Friar Athelstan

Тоа е можеби неговата серија мистерии Најпознати. Во неа играат Фрихар Ателстан, а доминиканец тоа е предодредено од низа претходни опасности во неговиот живот парохија на Сан Ерконвалдо во периферија на Лондон. Таму, со својата мачка Буенавентура и неговиот коњ Филомел, се грижи за некои многу чудни парохијани и се посветува на своето големо хоби, што е проучувајте ги theвездите.
Ателстан работи и како нотар за Johnон Кранстон, судија на кралството, човек премногу посветен на својата работа и пиење. И двајцата ќе бидат вклучени и ќе мора преведување различно мистерии, кривични дела и други злосторства во средновековен Лондон.
Серијата е составена од овие наслови:
 1. Галеријата Славејот
 2. Куќата на црвениот убиец
 3. Свето убиство
 4. Божјиот гнев
 5. Јасна светлина на смртта
 6. Местото на врани
 7. Шарада на убиецот
 8. Домен на ѓаволот
 9. Поле на крв
 10. Куќата на сенките
 11. хелиотроп
 12. Мажите слама
 13. Пламен на свеќа
 14. Книгата за пожари
 15. Предвесникот на пеколот
 16. Големиот бунт
 • Серијал Сер Роџер Шалот - под псевдонимот Мајкл Клинс

Ова е исто така сага многу популарна и одиме во владеењето на Хенри VIII. Роџер Шалот es пријател на внукот на кардинал Волси и ќе работи за него како агент. Сите приказни се раскажани во прво лице.

 1. Злосторствата на белата роза
 2. Затруениот котел
 3. Грал убијците
 4. Јазикот на змиите
 5. Убиства во бесилка, 1995 година
 6. Убиства на реликвии, 1996 година
 • Серија Хуго Корбет - под псевдоним ПЦ Доерти

Поставете во владеење на Едвард I од Англија. Тие повторно имаат протагонист а кралски писар, Хуго Корбет, кој исто така ќе биде агент y шпион.

 1. Theаволот во Санта Марија
 2. Круна во темнина
 3. Предавник во канцеларијата
 4. Ангелот на смртта
 5. Принцот на темнината
 6. навиката не го прави монахот
 7. Убиец на зелената шума
 8. Песната на темниот ангел
 9. Fireаволски оган
 10. Лов на ѓаволот
 11. Ѓаволскиот стрелец
 12. Предавството на духовите
 13. Трупска свеќа
 14. Смртта на волшебникот
 15. Убиствата на Ваксман
 16. Ноќница
 17. Мистериумот
 18. Темна змија
 • Серија Аџии во Кантербери

Базирано на Приказни од Кантербери каде што споделуваат некои аџии хорор приказни во текот на ноќите што ги минуваат заедно.

 1. Пристигнување на вампирот
 2. Многу трупови и празен ковчег
 3. Турнир на атентатори
 4. Духовни убијци
 5. Химната на обесениот
 6. Прогон на убиство, да се биде приказна за службеникот
 7. Човекот на полноќ
 • Серија темплари

Novelas историски да се користи, без компонентата на мистерија.

 1. Темпларот
 2. Волшебникот на темпларот

Други серии сместени во античкиот свет

 • Серија Александар Велики - напишана под псевдонимот Ана Апостолу

 1. Смртта во Македонија
 • Суди серија Амерокте

Поставен во антички Египет.

 1. Маската на Ра
 2. Убиствата на Хорус
 3. Злосторствата на Анубис
 4. Ethелатите на Сет
 5. Атентаторите на Изида
 6. Отровот од Птах
 7. Шпионите на Собек
 • Серијал Тајните на Александар Велики

 1. Александар Велики во куќата на смртта
 2. Атеистот
 3. Пеколни врати
 • Серија Рим

 1. Доминација
 2. Царски атентат
 3. Песна на гладијаторот
 4. Кралицата на ноќта
 5. Бесмртна маска на убиството

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)