Полноќно сонце

Стефани Мајер Полноќно сонце (2020) е роман за фантастична литература на американската авторка Стени Мејер, творец на популарната тетралогија Самрак. Иако овој наслов беше објавен повеќе од една деценија по последното лансирање на сагата (Зора, 2008), може добро да се прочита по втор ред ако се земе предвид хронологијата на серијата.

Причината? Добро, Полноќно сонце - Оригинално име на англиски - ги разгледува настаните од првата рата, Самракот (2005), од перспектива на Едвард Кален, ко-везда. Во оваа смисла, треба да се запомни дека четирите главни книги од серијата се поврзани од гледна точка на Бела Свон, главниот јунак.

За авторот

Детство и студии

Стефани Морган, позната на литературната сцена како Стефи Мејер, е роден на 24 декември 1973 година во округот Хартфорд, Конектикат, САД. Поголемиот дел од своето детство го живееше заедно со нејзините родители и пет браќа и сестри во Феникс, Аризона. Веќе како тинејџер, се издвојуваше за своите оценки (дури освои и национална награда) во Средното училиште Шапарал во Скотсдејл.

Во следните интервјуа, Мејер изјави дека нејзиното воспитување е силно обележано со пуританското влијание на Црквата на Исус Христос на светците од подоцнежните денови. По завршувањето на средното училиште, таа влезе во Универзитетот Бригам Јанг во Јута, каде што дипломираше во 1997 година на англиска филологија.

Бракот и почетокот на нивната книжевна кариера

По стекнувањето со диплома, идната писателка размислувала да стане адвокат, но се предомислила откако го родила првото од нејзините три деца, Гејб. Сите тие се резултат на нејзиниот брак (1994) со Кристијан Мејер. Натаму, под влијание на литерати како Шарлот Бронте, Л.М. Монтгомери и Шекспир, Мејер го започна своето патување во писма (само за лично уживање).

Сагата за самракот

Според Стефани Мејер, приказната помеѓу жеден вампир на крвта што се в inубува во човекот ја имал својата генеза во средината на 2003 година. Кога таа - убедена од нејзината сестра - го испратила ракописот на Самракот до петнаесет издавачки куќи. Во принцип, тоа беше игнорирано од петмина од нив и одбиено од деветмина. Но, едно лице реагираше: odоди Ример, претставник на Домот на писателите.

Влијание врз поп културата

Правата на објавување на Самрак тие беа на аукција меѓу осум издавачи. На крајот, Мејер се реши со Литл, Браун и Компани во замена за 750.000 XNUMX УСД за објавување на првите три тома. Останатото е историја: франшиза со повеќе од сто милиони продадени примероци и преведени на 37 јазици.

Главни книги на сагата

 • Самрак (2005)
 • Нова месечина (2006)
 • Затемнувањето (2007)
 • Зора (2008)

Други наслови поврзани со тетралогија

 • Вториот живот на Бри Танер (2010)
 • Сага за самрак: Официјален илустриран водич (2011)
 • Lifeивот и смрт: Самрак повторно е замислен (2015)
 • Полноќно сонце (2020)

Филмови

Петте успешни филмски адаптации - во главните улоги на Кристен Стјуарт и Роберт Патинсон - базирани на четирите главни книги во серијата, произведоа стратосферски профити. Само првиот филм (2008) заработи 407 милиони долари само во САД., Со буџет од 37 милиони УСД!

Самрак и масификување на адолесцентна паранормална романса

Всушност, „паранормалната романса“ е современа верзија на готскиот роман. Тоа е еден вид наратив основан од делата на Гатиер (Смрт во loveубовта, 1836), По (Лигеја, 1838 година) и Стокер (Дракула, 1898 година). Во XNUMX век, Гастон Леру (Фантомот на операта, 1910) и Ана Рајс (Интервју со вампирот, 1976 година), се веројатно нејзините најистакнати претставници.

Подоцна, авторите како Алис Нортон, Кристин Фихан или R.Р. Вард, меѓу другите, започнаа да користат млади протагонисти во рамките на овој вид наратив. Сепак, нераскинувањето на Самракот ја претвори тинејџерската паранормална романса во поп феномен, со легии на фанови ширум светот. Исто така, влијаеше на некои писатели кои се појавуваат. Помеѓу нив:

 • Меги Стифевтер, творец на сагата Тресење
 • Кејт Тирнан, автор на серијата Замав и Бејлфајр

Полноќно сонце

Позадина

Стефани Мејер знаеше како да се прослави надвор од младешкиот вампирски универзум со две публикации чии теми беа доста различни едни од други. Првиот беше Домаќинот (2008), научен фантастичен роман за инвазија на вонземјани. Исто така, Домаќин (на англиски) го предводеше најпродаваниот ранг на Њујорк тајмс 26 недели и беше успешно однесен во кино во 2013 година.

Во 2016 година се појави Хемија, трилер со добри уреднички броеви (иако со мешани прегледи). Како и да е, Полноќно сонце секогаш беше присутен во умот на Мејер, и покрај откажувањето од објавувањето по истекувањето на првите поглавја во 2008 година. Но, според зборовите на поврзаниот автор, нејзините следбеници „не ја пуштија да се откаже“ сè до нејзиното ослободување.

Разлики помеѓу Самрак y Полноќно сонце

Според Сарабет Полок (2020) на порталот Фансаидирано, Полноќно сонце исправи некои аргументирани сомнежи оставени од Самракот. Ова е затоа што Мејер беше дебитантска писателка во 2005 година. Наместо тоа, во оваа книга таа демонстрира раст на 15-годишното литературно искуство.

Затоа, Полноќно сонце е поинтересна книга, и покрај нејзините многубројни дијалози и сцени слични на оние од Самрак. Всушност, во повеќето прегледи тие го наведуваат тоа Полноќно сонце тоа е уште повозбудливо, иако е пообемно. Односно, неговите 658 страници претставуваат уште 160 страници во споредба со текстот раскажан од Бела.

Другата страна на приказната

со Полноќно сонце, страствените обожаватели на Мејер конечно можеа да ја видат перспективата на Едвард Кален, додека тој се вуби во Бела Свон. Затоа, книгата презентира неколку новости во врска со соживотот во семејството Кален. Слично на тоа, текстот детално го опишува начинот на размислување и процесот на донесување одлуки на протагонистот што го цица крв.

Додека изгледот на вампирот е подеднакво сличен на 18-годишник, неговото размислување покажува многу длабоко ниво на зрелост. Всушност, Менталитетот на Едвард е логична последица на неговата вистинска возраст (104). Соодветно на тоа, американскиот писател ја искористи можноста да provide обезбеди на приказната покомплексни, софистицирани и помалку невини редови од оние што ги раскажува Бела.

Легија на задоволни навивачи

Начинот на размислување на Едвард - експлицитен и инцизивен - брзо ги фаќа неговите читатели, без оглед дали тие веќе го знаат крајот однапред. Од друга страна, една од очигледните разлики е присуството на прилично крвави слики. Затоа, за разлика од Самракот, Полноќно сонце Не е диплома за малолетничка литература; Тоа е целосна книга за возрасни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.