Познати цитати на Габриел Гарсија Маркез во Сто години самотија

Габриел Гарсија Маркез.

Габриел Гарсија Маркез.

Интернет пребарувањето „познати фрази од Габриел Гарсија Маркез сто години осаменост“ е вообичаено. И токму тоа е што ова дело го даде тонот, па дури и денес, повеќе од 60 години по објавувањето, продолжува да зборува за тоа. Габриел Гарсија Маркез е несомнено еден од најистакнатите претставници на магичниот реализам и латиноамериканската литература воопшто. Не е изненадувачки што „Габо“ беше награден со Нобелова награда за литература во 1982 година. Поради оваа причина, овој напис претставува избор со најдобрите фрази од Сто години осаменост (1967), неговото ремек-дело.

Овој роман го сметаат научниците како текст од универзално значење. Тоа е повеќе, иберискиот весник Светската го вклучи во „списокот на 100 најдобри романи на шпански јазик на XNUMX век“. Од своја страна, францускиот весник Ле монд Тој го споменува меѓу „100-те најдобри книги на 100-от век“. Исто така, за норвешкиот клуб на книги е една од „XNUMX-те најдобри книги на сите времиња“.

Собрани е авторот

Раѓање, детство и академска обука

Габриел Хозе де ла Конкордија Гарсија Маркез (6 март 1927 година - 17 април 2014 година) е роден во Аракатака, оддел на Магдалена, Колумбија. Габриел Елигио Гарсија му беа родители, а Луиза Сантијага Маркез, неговата мајка. „Габито“ бил оставен во грижата на бабите и дедовците по мајка во неговиот роден град. Но, во 1936 година почина неговиот дедо а нејзината баба завршила слепа, затоа се вратила кај нејзините родители во Сукре.

Своите први години средно училиште ги посетувал во езуитското училиште Сан Хозе (денес, Институт Сан Хозе). Во тоа време тој започна да објавува песни во колегијалното списание Хувентуд. Последователно, рТој доби владина стипендија за студирање во Националниот департман на Зипакира, во близина на Богота. Таму се стекнал со диплома, а потоа започнал да студира правни науки на Националниот универзитет во Колумбија.

Влијанија и први работни места

Во реалноста, правниот факултет не беше стручен избор, туку обид да му се допадне на нејзиниот родител. Бидејќи вистинската желба на Гарсија Маркез беше да стане писател. Исто така, за тоа време тоа беше значително обележано од автори како Франц Кафка и Борхес.

На тој начин, конфигурираше стил што ги меша лудите приказни на неговата баба со стилски карактеристики инспирирани од Метаморфоза, на пример Во текот на септември 1947 година го објави својот прв расказ Ел Еспекадор. Во меѓувреме, тој ја продолжи својата адвокатска кариера сè до таканаречениот Боготазо, што се случи на 9 април 1948 година по атентатот на Хорхе Елицер Гаитан.

Неговата новинарска кариера и брак

По неодредено затворање на Националниот универзитет, Маркез отишол на Универзитетот во Картагена и се вработил како репортер во Ел Универзал. Во 1950 година, тој дефинитивно ја напушти својата диплома по правни науки за да практикува новинарство во Баранкилја. Во главниот град на Одделот за Атлантико се оженил со Мерцедес Барча во март 1958 година.

Двојката имаше две деца: Родриго (1959) и Гонзало (1964). Во 1961 година, Габриел Гарсија Маркез се преселил со своето семејство во Newујорк, каде што работел како дописник за Prensa Latina. Сепак, поради неговата блискост и поволните извештаи кон фигурата на Фидел Кастро, тој доби силни критики од кубанските дисиденти.

Книжевно осветување

Гарсија Маркез и неговото семејство емигрирале во Мексико Сити откако добиле закани од ЦИА. Во земјите од Ацтеките го основал своето живеалиште и го поминал поголемиот дел од својот живот, и покрај тоа што имал домови во Богота, Картагена де Индија и Париз.

Eво мексиканската метропола, тој го објави своето осветување во јуни 1967 година: Сто години осаменост.

Наследството на Сто години осаменост

ова книга стана позната титула во рамките на латиноамериканскиот магичен реализам благодарение на неговата маестрална комбинација на изводливи елементи, измислени пасуси и екстраполирани настани од колумбиската историја. Поради оваа причина, првично просперитетниот, потоа разурнуваниот и конечно истребен град Макондо стана светски познат.

Во тоа сценарио, Гарсија Маркез истражуваше теми како што се осаменост, инцест, фантазија, војни, комерцијализам и политиканство. Ниту, пак, недостасуваат интриги и loveубовни врски помеѓу протагонистите на приказната што опфаќа седум генерации опишани во циклично време. (Иако, во идентификувана историска рамка).

Некои дополнителни околу Сто години осаменост

 • Во првите три години се продаде во половина милион примероци,
 • Преведен е на дваесет и пет јазици.
 • Се смета за најпродавана книга во светот првично објавена на шпански јазик.

Најдобрите фрази од сто години осаменост

 • „Светот беше толку скорешен што многу работи немаа имиња, а за да ги спомнеш мораше да покажеш со прст кон нив.
 • „Не умираш кога треба, но кога можеш.
 • „Основната работа е да не се изгуби ориентацијата. Секогаш свесен за компасот, тој продолжи да ги води своите луѓе кон невидливиот север, сè додека не успеаја да го напуштат маѓепсаниот регион “.
 • «Тој заврши со губење на секаков контакт со војната. Она што некогаш беше вистинска активност, неодолива страст на неговата младост, стана за него далечна референца: празнина ».
 • „Тој праша кој град е тој, и тие му одговорија со име што тој никогаш не го чул, што немаше никакво значење, но имаше натприродна резонанца во сонот: Макондо.
 • „Осаменоста ги избра неговите сеќавања и ги изгори вкочанетите купишта носталгично ѓубре што животот ги имаше насобрано во неговото срце, а ги прочисти, зголеми и вечно ги остави другите, најгорчливите“.
 • „Пиштол беше истрелан во градите и проектилот излегол од грбот без да удри во ниту еден витален центар. Единствено што остана од сето тоа беше улица со неговото име во Макондо “.
 •  „Потоа ги извади парите акумулирани во долги години напорна работа, се здоби со обврски со своите клиенти и презеде проширување на куќата.
 • „Тајната на добрата старост не е ништо повеќе од искрен пакт со осаменост.
 • „Таа секогаш наоѓаше начин да го одбие затоа што и покрај тоа што не можеше да го сака, не можеше повеќе да живее без него.
 • „Во реалноста, тој не се грижеше за смртта, туку за животот, и затоа чувството што го доживеа кога ја изрекоа казната не беше чувство на страв, туку на носталгија.
 • „Livedивееше на тоа. Тој го обиколи светот шеесет и пет пати, запишан во екипаж на морнари без државјанство “.
 • „Тие ветија дека ќе воспостават почва за размножување на прекрасни животни, не толку за да уживаат во победите што тогаш не ќе им требаат, туку да имаат што да им го одвлечат вниманието во мачните недела на смртта.
 • „Тој се чувствуваше заборавено, не со санирачкото заборавање на срцето, туку со друго посурово и неотповикливо заборавање дека знаеше многу добро, бидејќи тоа беше заборавање на смртта.
 • „Но, не заборавајте дека сè додека Бог ни дава живот, ние ќе продолжиме да бидеме мајки, и без оглед колку се револуционерни, ние имаме право да ги спуштиме панталоните и да им даваме кожа на првиот недостаток на почит.
 • „Како и сите добри работи што им се случија во нивниот долг живот, и тоа нескротливо богатство го имаше своето потекло случајно.
 • „Само тој тогаш знаеше дека неговото зашеметено срце е засекогаш осудено на неизвесност“.
 • „Тој имаше ретка доблест да не постои во целост, но во вистинско време.
 • „Во еден момент ги откри гребаниците, заварувањата, модринките, чиревите и лузните што и ги оставија повеќе од половина век од секојдневниот живот и откри дека овие опустошувања не предизвикале кај него дури ниту чувство на сожалување. Потоа се потруди да го побара своето срце за местото каде што му се скапаа нежностите и не можеше да го најде.
 • „Отвори ги широко очите. Со кој било од нив, децата ќе излезат со опашка од свиња “.
 • „Светот се сведе на површината на неговата кожа, а внатрешноста беше безбедна од секоја горчина.
 • „Предоцна се убедувам себеси дека ќе ти направев голема услуга ако те оставев да те стрелаат.
 • „Врнеше четири години, единаесет месеци и два дена. Имаше периоди од дожд, кога сите ја облекуваа својата папска облека и сочинуваа обновено лице за да го прослават измамот, но наскоро се навикнаа да ги толкуваат паузите како најава за повторна реколценција.
 • „Тој мораше да промовира триесет и две војни и да ги прекрши сите свои пакти со смртта и да се wallирка како свиња во слама за слава, за да открие доцни четириесет години привилегиите на едноставноста.
 • „Последен пат кога и помогнаа да ја пресмета својата возраст, во деновите на компанијата за банани, таа ја пресмета меѓу сто и петнаесет и сто дваесет и две години.
 • „Најстариот крик во историјата на човекот е крик на убовта.
 • „Никој не треба да го знае неговото значење додека не достигнат сто години.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сиксто Родригез Хернандез dijo

  Некои од избраните фрази се со извонредна убавина. Другите се хиперболични, а други се полни со духовитост или хумор или обете.

бул (точно)