Повторувачки теми и стил во поезијата на Висенте Алеиксандре

Фотографија од Висенте Алеиксандре

Во литературата на Висенте Алеиксандре Можеме да видиме одредени теми кои се појавуваат постојано, одново и одново, со што станува јасно кои се опсесиите и грижите на овој реномиран шпански поет:

El amor Таа е една од нив и е прикажана со силен еротски полнеж и како извор на живот и виталност, што сепак може да доведе и до уништување на оние кои ги чувствуваат овие импулси. Desелбата од ваша страна е моторот на loveубовта.

Друг извор на живот и друга од повторуваните теми во Алеиксандре е природата, од кои тој крие безброј доблести во кои верува дека човечкото суштество мора да имитира за да се подобри како такво. Аспирацијата да личи на природата се претпоставува дека е висок идеал на мажите и жените во потрага по совршенство и интеграција со повисока целина, што не е ништо друго освен единството на сите нешта.

Конечно можеме да кажеме дека Алејхандре сака да си игра со делови од човечкото тело третирани независно, како и да вметнува слични на соништата и ирационално, нешто типично за надреализмот што секогаш му се допаѓаше и дека неговите ритмички процедури беа многу, многу разновидни и многу се менуваа од една поема на друг истакнувајќи ја неговата добра употреба на акцентација како музичка постапка.

Повеќе информации - Еволуција на генерацијата на '27

Фото - Шпанија е култура

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.