Повторувачки теми во работата на Пабло Неруда

фотографија од Пабло Неруда

Пабло Неруда Тој ни ја остави својата визија за светот распространета низ неговите дела, од кои неговите опсесии и грижи може да се извлечат во форма на периодични теми што накратко го изложуваме во овој напис:

El amor Тоа беше несомнено оската и моторот на неговата литературна продукција и тоа не е ограничено само на односот маж и жена, туку се цени и во други видови на односи како што се loveубов кон самото постоење, loveубов кон пријателите или loveубов кон другите. Loveубовта е обично нешто позитивно во Неруда што, сепак, може да доведе до фрустрации и болка, бидејќи посакуваниот степен на кореспонденција не е секогаш постигнат.

El егзистенцијална болка е уште една од постојаните во неговата поезија, во која човечките суштества се прикажани како суштества потонати во универзум во кој страдањата се наоѓаат во кој било агол, подготвени да се втурнат во најлошата состојба и да ве натераат да ја видите и почувствувате осаменоста што ја претрпува.

Конечно, време или поточно негов премин, тоа е уште една од опсесиите на Неруда кој гледа уништување и смрт во протокот на стрелките на часовникот од кој може да избега само преку loveубовта ... што парадоксално исто така исчезнува со текот на времето, па стапиците на временскиот проток мажи во спирала на станување од кои не е можно да се излезе.

Повеќе информации - Биографија на Неруда

Фото - Текстуален цитат

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.