Плинио, од Франциско Гарсија Павон, најдобриот полицаец во Ла Манча.

Плинио тоа е прекар, но се вика Мануел Гонзалез. Дали е тој Началник на општинската полиција на познатиот град Ла Манча во Томелосо, Покраината Сиудад Реал (и татковина на моето рано детство). И е посветен на извршуваат криминал и криминал со решеност, но смирено, цигара секогаш паѓаше на усните и мечот добро распореден на ременот. Има оружје за рефлексија придружено со одредено интуиција (на "грбави»Тој го нарекува тоа) и непроценливо помош на неговиот пријател и соработник, албеитарот Дон Лотарио.

Su креаторот беше Томелосеро писател и учител на зборот Франциско Гарсија Павон. И неговата легенда и слава се бесконечни во универзумот Ла Манча, но исто така и како една од први протагонисти на шпанскиот црн жанр со мешавина од манири и социјална критика. И секоја година во ова време повторно ја читам нејзината жетва. Овој напис оди посветен на соседите на Томелосо и, особено, на Quina Jareño, нејзините сестри Конча и Кармен и остатокот од нејзиното семејство.

Поминав внатре Томелосо на првите седум години од мојот живот и, иако веќе далечна, имам многу убави и драги спомени од нејзините улици и неговите луѓе. Веќе во мојата куќа имаше книги на Плинио. И таму тие продолжуваат. Во копиите на Уредничка дестинација прво, старо скоро 50 години, и оние од новите изданија на Издавач на Кинг Лир. Ни недостасуваа некои наслови и ги добивме. Па сега ја имаме целата серија.

Франциско Гарсија Павон

Кој не го прочитал Гарсија Павон, нека го стори тоа. Доктор по филозофија и писма и професор на Факултетот за драматична уметност во Мадрид го култивирал роман, есеј и театарски критичар. Сепак, во што истакнато беше во приказните. Неговиот стил, грижа и сервантино, тој е совршен за деталите во начинот на однесување.

Со него, а особено во неговото создавање на Плинио и неговиот универзум, Гарсија Павон знае пренесете како малку други суштината на идиосинкразијата на пејзажот и селанството на Ла Манча. А, оние што сме од земјата, тоа уште повеќе го цениме. Објавил други романи и приказни, исто така одлични, како на пр Приказни за мама, Во близина на Овиедо, (неговиот прв роман и финалист за Надалската награда во 1945 година) или Републикански приказни. Но, серијалот Плини беше најголем успех.

Серија Плини

Кои можат да се поделат на најстарите приказни сместени во Мадрид и за време на диктатурата на Братучед на Ривера. И последните што се случуваат во Томелосо за време на Ера на Франко. 

Во сите нив го следиме Плинио во неговото секојдневно истражување злосторства од најразлични. Но, ги знаеме и неговите семејство, со неговата посветена сопруга, Грегорија, и неговата ќерка, која е неговото десно око. Ние ви помагаме како корисен и најдобар пријател Дон Лотарио, кој со својот автомобил, можеби еден од единствените во градот, нè носи насекаде. ДО Алказар де Сан Хуан, кога треба да разговарате со контролите, или Лагуни Руидера, да се истражи еден најмистериозен случај. Но, има многу повеќе споредни карактери како Кејп Пиреј О Роса и нејзината бушолерија, каде што нашиот херој појадува секое утро.

Поставено во Мадрид

Дали се раскази и романи како КвакеПразните автомобили, Шунка или Приказни за Плиниј вклучително и Карневалот y Базен со крв.

Поставено во Томелосо

Објавено во 1968 година од издавачката куќа Дестино. Покрај тоа, сите вклучуваат на крајот a речник на локализами.

 1. Владеењето на Витиза, Финалист на Надал наградата во 1967 година.
 2. Киднапирање на жените Сабини. Награда за критичари за наратив во 1969 година.
 3. Црвените сестри. Надал награда исто така во 1969 година.
 4. Нови приказни за Плини, што беше повторно издадено со необјавените стории: Гостинот во петтата соба, Случај на собата за соништа, Тие го фрлија попладнето на мртвите, Разочарувања на Плиниј y Смрт и белина на Бауделио Перона Цепеда.
 5. Една недела дожд. Можеби мојот омилен.
 6. Гроздобер на Плинио.
 7. Гласови во Руидера. Со изненадувачки крај за тоа време и тоа успеа да ја заобиколи цензурата.
 8. Последната сабота, со необјавените приказни за Јагодите во Кафе Хихон, Соништата на синот на Пито Соло, Точен датум на смртта на Полонио Торијас, Плини прстенести сомневања, Мртвиот некролог, Детали за самоубиството на Арналдо Панизо, Навистина совршено злосторство, Попладне без работа за Плинио и Дон Лотарио y Убавата комитента.
 9. Повторно недела.
 10. Тивкиот случај и други приказни за Плинио.
 11. Болницата за спиење.
Покрај тоа, можете исто така да го најдете компилации од неговите дела во Плинио, познати случаиПлиниј. Рани романи Плиниј. Сите приказни. И curубопитен готвач со сите рецепти што се појавуваат во неговите дела, Кујната на Плинио, уредувана од неговата ќерка писателот Соња Гарсија Собриет.

Плиниј на телевизија

Бидејќи Плинио исто така стана многу популарен кога Телевисион Еспањола емитуваше во 1971 година серија во која глумат актерите Антонио Касал како неизморен шеф на GMT и Алфонсо дел Реал како Дон Лотарио. Сега може да се види и тоа во Youtube.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.