Питер Устинов, многу повеќе од актер. Неговите книги и дела

Питер Устинов фотографија: (в) Алан Ворен.

Питер Устинов не беше само актер, туку и целосен уметник. Иако кино му дал вечност со олицетворение на ликови вечни како императорот Нерон de Кво вадис (никој не може да го замисли со друго лице), исто така беше и Устинов режисер, сценарист, сликар, музичар и писател и театар, романи и раскази. Покрај тоа, тој напиша две автобиографии и беше многу активен во неговата поддршка. Ова е преглед на неговиот живот и на повеќето книжевни дела во овој кинематографски јули што ги имам.

Питер Устинов

Тој е роден во Лондон 16 април 1921, кај Швајцарската колиба, во населбата Хемпстед. Од руски родители кој избега кога Револуцијата во 1917 година заврши на Училиште Вестминтер, и потоа се запиша во Лондонско театарско студио. Но, пред да ги заврши студиите по драмска уметност, постапил во соби имитации познати ликови.

Дебитираше на 19-годишна возраст како актер во дело што го напишал и, во исто време, работел за печатот и радиото. Служеше во Втората светска војна каде што бил под наредба на именуван офицер Дејвид Нивен, за кое го напиша своето прво сценарио подоцна во 1952 година.

Една година порано Устинов му дал живот Нерон en Quo Vadis, достигнувајќи го глобален успех што секогаш го придружуваше. Победи два оскара за неговиот незаборавен Лентуло Батиатус Спартак и за Топкапи. И напиша скрипти телевизиски програми, покрај испитувања y статии од социолошки теми. Исто така беше многу достоен Херкул Поаро.

Исто така беше режисер и на филм и на опера, кој беше страствен за, како и сликар и голем активист на солидарните причини што го наведоа да биде амбасадор на добра волја за УНИЦЕФ.

Lifeивотот е оперета

Компилација на приказни.

 • Lifeивотот е оперета тоа е акутна визија за свет кој секогаш пропаѓа, иако неговите ликови се реинкарнираат низ сите возрасти.
 • Границите на морето. Сместено во еден шпански крајбрежен град, го глумат двајца спротивставени мажи, неписмен стар рибар и бродолом Албанец, кои воспоставуваат блиски односи без зборови, но преку море.
 • Соништата на Папуа е инцизивна сатира за култот на просечност и агресивна американска одбрана.
 • Убијците Станува збор за група безопасни старци кои најавуваат што имаат намера да направат за да бидат запрени.
 • Надарено куче нè носи во англиската висока класа за да го опишеме нивниот начин на живот и ставови, особено, кон бракот.
 • Да заврши, Бог и државните железници Свилениот кама тие продолжуваат да навлегуваат во длабоките психолошки портрети на човечката состојба што ги видел и анализирал Устинов.

Крнамагел

Барт Крнамагел е главниот јунак на овој роман што се одвива во голем град каде што е тој el претпоставен началник на полицијата. Бесконечно ги прогонува криминалците и оние кои се обидуваат да расипат или скршат утврдени начини на живот. Сè на прилично невин, но немилосрден начин што, на крајот, се претвора во насилна одмазда. против корупцијата.

Старецот и господин Смит

Интересна премиса во ова најневеројатно патување во пар што може да се замисли: Бог и ѓавол. И двајцата мора да извршат а студија за сегашното време. Проблемот е во тоа што се бесмртни ги тера да не се прилагодуваат добро на овие времиња.

Така, брзо, ги запира полицијата кога ќе пристигнат во Северна Америка, обвинети за воведување фалсификувана валута. Очигледно дека нивното бегство ќе биде лесно и ќе го продолжат својот лет низ светот. И во тие споделени аватари исто така ќе имаат време да ги покажат своите повеќе човечки чувства и прости вечни омраза.

Губитник

Најневеројатниот, но најчудно симпатичниот херој на овој роман е Ханс Винтершилд, роден точно на време да станете маж во годините на Хитлер. Ханс ќе се за inуби во а проблематична и тажна 16-годишна проститутка, што ќе влијае на вашиот живот засекогаш.

Драги мои и моја Русија

Дали се нивни автобиографии објавено во 1977 и 1983 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.