Пепелта на Анџела од Френк МекКорт

Пепелта на Анџела од Френк МекКорт

Кога станува збор за разбирање на позадината на прашања како што се сиромаштијата, имиграцијата или желбата да се подобрат, литературата станува најдоброто прибежиште за да се обратиме. Иако ако истражуваме малку подлабоко, ќе откриеме книга предодредена да стане современа класика. Напишано од Френк МекКурт и објавено во 1996 година, Пепелта на Анџела тоа не е само едно од најдобрите книги на крајот на дваесеттиот век, но најдобриот билет за патување во Ирска полна со соништа и неостварени ветувања.

Содржина на пепелта на Анџела

Покривот на пепелта на Анџела

Можеби се сиромашни, чевлите им се растревожени, но мозоците им се палати.

Врз основа на животот на самиот автор, Френк МекКурт, Пепелта на Анџела нè носи во населбата Бруклин во Newујорк, каде што писателот го поминал своето детство во раните 30-ти години на минатиот век. Син на Малачи и Ангела Мекорт, Френк беше најголемиот од петте браќа и сестри: Малачи јуниор, близнаците Оливер и Јуџин и малата Маргарет, кој откако починал неколку дена старо го принудил семејството да се врати во родната Ирска. Таму, двете близнаци умираат и се раѓаат Мајкл и Алфи.

Премисата на Пепелта на Анџела станува најдобриот вовед за потопување на читателот во сива Ирска. Поточно во град во Лимерик кој беше заглавен во сиромаштија во текот на 30-тите и 40-тите години на минатиот век, дождот што направи сè повеќе депресивно и некои многу тешки аспирации да се исполнат, особено кога татко ти ги троши сите пари од првото работно место на ливчиња, а мајка ти не е одречена од свештениците кои ги подредуваат нејзините остатоци меѓу соседите.

Ситуација која се врти околу Френк, млад човек кој и покрај тоа што пораснал во мала куќа, потресен од мирисот на урина, протекување и бубачки во креветот, успева да се развива и покрај болеста и несигурноста, бркајќи го сонот да се врати во Newујорк да стане писател.

Ликови од пепел на Анџела

Пепел на филмската рамка на Анџела

Главните ликови во претставата, засновани врз животот на авторот, се оние кои припаѓаат на семејството МекКурт. Од друга страна, некои жители на Лимерик, исто така, добиваат големо значење во текот на работата:

 • Френк МекКурт: Главниот јунак на приказната, авторот на „Пепелта на Анџелас“ нè потопува низ неговите спомени во таа мрачна Ирска полна со скршени соништа. Лик кој и покрај неволјите го следи сонот да избега од Лимерик давајќи пример за семејство расипано од однесувањето на неодговорен татко кој, барем, знаеше да му раскаже убави приказни.
 • Ангела: Мајката на Френк е добра, но многу слаба. Со ниско самопочитување, Анџела е одбиена од сопственото семејство, засолнувајќи се во сопруг кој не знае како да ја цени, во сочувството со свештениците, па дури и проституцијата. Иако насловот на овој прв роман се однесува на епизода што се одвива во вториот дел од приказната, сепак, многумина укажуваат на насловот „Пепел на Анџела“ како упатување на цигарите што ги потрошила г-ѓа МекКорт чекајќи го нејзиниот сопруг да се врати со пари или дури и со смрт на нивните три деца.
 • Малахија: Алкохолен и одговорен за сите несреќи на Мекуртите, патријархот не само што не е во состојба да одржи стабилна работа, туку секој денар што го заработува го троши на алкохол во локалите во Лимерик. Kубезен, но премногу слаб, тој ја храни имагинацијата на неговиот син Френк раскажувајќи му приказни да исчезнат среде историја, бегајќи во Англија.
 • Малахиј rуниор: Вториот син на Мекуртите е еден од најголемите соучесници на неговиот брат Френк. Тој станува негов главен сојузник кога станува збор за воспитување на семејството за да заврши како војник како начин да се избегне сиромаштијата.

Покрај овие протагонисти, тука се и ликовите поделени во три главни групи:

 • Браќата на Френк и Малачи Jуниор: Особено Мајкл и Алфи, кои ги преживуваат раните години на сиромаштија.
 • Семејството на АнџелаНеговите братучеди Делија и Филомена, неговата сестра Енџи, која му помага на Френк да изгради иднина, нејзиниот сопруг Па Китинг, обоен човек кој го кани Френк за својата прва пинта, неговата мајка и Ламан, чичко Ангела го поддржуваат сексот за храна.
 • Пријателите на Френк: Педи, Мики, Тери, Фреди и Били и Тереза. Покрај тоа, вреди да се спомене Тереза ​​Кармоди, млада жена која го иницира Френк во секс, иако немаат време да започнат aубовна приказна по смртта на Тереза ​​поради тифус.

Пепел на Анџела: Х-зраци на една ера

Малачи, Малачи јуниор и Френк се портретирани во филмот „Пепел“ на Анџела

Откриени се одредени важни детали за приказната.

Пепелта на Анџела и приказната што ја раскажува служат за пример. Да се ​​покаже дека ништо не е невозможно, особено кога еден млад човек од сиромашно ирско семејство добива доволно пари за да патува во Newујорк на 19-годишна возраст.

Оваа ситуација, која е кулминација на пепелта на Анџела, продолжува во романот Тоа е, објавено во 1999 година и во кое МекКурт раскажува како станал писател. На овој наслов треба да додадеме Наставникот, објавено во 1999 година и во кое се откриваат неговите искуства како наставник и Ангела и Детето Исус, објавен во 2007 година и инспириран од приказна од детството на неговата мајка.

Френк МекКурт

Авторот Френк МекКурт.

Добитник на Пулицерова награда 1997 година, Пепелта на Ангела би била Адаптирано во кино во 1999 година од режисерот Алан Паркер и глуми Роберт Карлајл и Емили Вотсон во соодветните улоги на Малахи и Ангела, со значителен успех во критиката и јавноста.

Роман кој истражува во одреден момент од поновата историја за да ни каже дека ништо не е невозможно. Дека соништата секогаш можат да се постигнат.

Затоа што и покрај тоа што чевлите се уништени, умовите можат да бидат домаќини на палати.

Дали некогаш си прочитал Пепелта на Анџела од Френк МекКурт?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.