„Петар и капетанот“ една од најдобрите книги некогаш напишани

Марио Бенедети

Неодамна починатиот Марио Бенедети Тој ни остави меѓу многуте наслови мало дело со наслов „Петар и капетанот“, кое му припаѓа на театарскиот жанр, иако, како што призна и самиот автор, не беше роден со идеја да биде претставен.

Во неа мачител и измачуван Тие имаат состанок лице в лице, кое трае неколку сесии на кои мачителот има мисија да ги натера измачените да зборуваат, а вториот да молчи за да не ги предаде своите придружници. Идеолошко растојание ги разделува двата лика и покрај фактот дека Капетанот очигледно има предност, масите се вртат низ целата приказна.

И тоа е тоа Педро, измачениот, разбира (или се прави да разбере) дека во реалноста тој веќе е мртов, дека ништо од ова не е реално, дека тоа не се случува, дека нема што да изгуби и дека болката е ментална состојба што ја прават мртвите да не страда, така што некако ќе стане имун на низата дивјаштво што мачителот ќе го изврши со него.

Исто така, како тоа да не е доволно ... тој одлучува да го измачува својот мачител со триење на неговиот отпор и играјќи со него за да допре копчиња психолошки дека никој никогаш не го допрел ...

Лично, таа е една од моите омилени книги и мислам дека ќе биде успех ако беше една од задолжителните дела за читање во средните училишта ... многу да научат Во линиите на големиот Марио, нека почива во мир, на кого многу му благодарам на секој од зборовите што ни ги остави како наследство во неговата обемна и брилијантна работа.

Резиме на Петар и капетанот

Соба

Работата на Педро и капетанот може да се подели на четири добро диференцирани делови, во кои настаните се зголемуваат со интензитет со цел да има крешендо во работата. Тоа е, тоа го бара читателот ќе ја види еволуцијата на ситуацијата и како станува сè поопасно, интересно. На овој начин, Марио Бенедети го заробува читателот во играта што сака да ја игра.

Деловите на Петар и капетанот се:

Прв дел

Во овој прв дел ќе се сретнете со главниот јунак, Педро, кој е однесен во просторијата за испрашување. Таму го наоѓате со качулка и врзан за да не може да избега или да види ништо додека не влезе друг човек во собата, т.н. Капетан.

Мисијата на ова е да го испрашате и да ги добиете потребните информации. Тој го информира Педро дека она што му се случило, лекцијата што ја добил, била само нешто лесно и меко во споредба со она што може да го чека ако не соработува, имајќи сè поинтензивни тортури и казни. Нешто што никој не е во состојба да го поднесе.

Исто така, ве предупредува дека секој зборува на еден или друг начин.

Капетанот се обидува да го натера да соработува за добро, изложувајќи сè што може да му се случи ако тој не работи, како и да му даде до знаење дека тој е личност која добива сè што сака. И дека му се восхитува на страната на Педро, како што знае дека им се восхитуваат. Тоа е форма на заработи доверба на другиот.

Сепак, тој исто така му се заканува, не само поради него, туку и поради неговата сопруга. Во замена за да не трпи болка или да го загрози она што најмногу го сака, како и да излезе без придружниците да знаат дека соработувал, тој мора да открие четири имиња.

Но, ништо што тој рече, или на пријателски или заканувачки начин, не му служи на капетанот, бидејќи Педро е нем и не одговара на ниту една инсинуација.

Втор дел од Петар и капетанот

Вториот дел од претставата повторно го претставува Педро, со повеќе примени тепања и тортури. Таму е капетанот, кој се обидува да се согласи со затвореникот и да одговори на тоа што треба да го знае. Така, тој ја отстранува хаубата, нешто што, во првиот дел, е секогаш присутно.

Тоа е во тој момент кога Педро зборува, каде што му кажува дека претходно не го сторил тоа, бидејќи му се чинеше дека е нешто недостојно да одговори со качулка. Сепак, далеку од заплашување, тоа е сега Педро кој му поставува прашања на Капетанот за неговото семејство, кое тој го сфаќа како закана. Гледајќи ја реакцијата, Педро повторно прашува како се чувствува да се врати дома откако уби други мажи. Тоа го тера да го изгуби нервот и да го удри, иако, со Педро, тој сакаше да се преправа дека е „еден од добрите момци“.

По неколку минути да се смири, капетанот се соживува со Педро, признавајќи дека се чувствува лошо по она што го прави и се надева дека жртвата што се соочува со него ќе се откаже пред тортурата и казната да станат садистички, јасна референца во која се бара Педро да се откаже од неговиот отпор.

По молкот, одговорот на Педро го завршува овој дел.

Трет дел

Тоа ве запознава со разбушавен капетан, облеката е збрчкана, а вратоврската е откопчана. Побарајте преку телефон да го вратите Педро, кој се појавува послаб и со крвави дамки на облеката.

Верувајќи дека е мртов, капетанот оди до него и го става на столот. Во тој момент Педро пука од смеење, сеќавајќи се дека таа вечер, додека го мачеле на плотот, светлото се изгасило и не можеле да го завршат.

Во обид да го врати во реалноста, капетанот го повикува Педро со неговото име, на што тој одговара дека не е, но дека се вика Ромулус (тоа е неговиот алијас). И тој исто така е мртов. Можете да го видите обид на жртвата да се обиде да избега од таа ситуација, да мисли дека тој веќе е мртов и дека целата болка што ја чувствува е само во неговата фантазија, но дека не е реална.

По расправијата со капетанот, каде смртта и лудилото генерираат тирада меѓу нив, капетанот очајува и смета дека нема да добие ништо од него.

Тогаш се менуваат улогите. Педро почнува да разговара со капетанот, додека тој почнува да зборува со него со поголема почит. Капетанот му се отвора, зборува за неговата сопруга, како завршил како мачител и како тоа се одразило врз неговиот живот.

Но, Педро е тој кој повторува дека е мртов и дека не може да му каже ништо.

Четврти и последен дел од Петар и капетанот

Претепан и практично умирачки Педро се појавува на земја. И испотен Капетан, без вратоврска, јакна и многу нервозен.

Тој е сведок на разговор од Педро кој, во делириум, мисли дека разговара со Аурора, иако е сам. Дали е во тој момент кога капетанот ја разбира целата штета што ја прави со мачење луѓе и тој бара име, какво било име, за да се обиде да го спаси, но истовремено и да се спаси. Сепак, Педро одбива да го стори тоа, и двајцата се осудени на нивните улоги.

Ликовите на Петар и капетанот

Питер и капетанот го покриваат

Претставата се состои само од два лика: Педро и Капетанот. Станува збор за две антагонистички фигури кои ја одржуваат напнатоста низ целата приказна, но исто така и тие го менуваат својот начин на размислување, тие се расплетуваат малку по малку.

Од една страна, го имате Педро, затвореник кој се чини дека ја прифаќа својата казна без да бара милост или да моли за живот. Тој верува во своите идеали и е подготвен да ги брани дури и со својот живот. Поради оваа причина, тој во даден момент смета дека веќе е мртов и дека сè што ќе му се случи е резултат само на неговиот ум.

Од друга страна, тука е Капетанот, еден од ликовите што најмногу се развива во текот на целата претстава. Започнува како личност со авторитет која сака да комуницира со другата личност изложувајќи сè што ќе му се случи ако не соработува, но истовремено се обидува да му се „спријатели“ за да го стори тоа.

Меѓутоа, како што се развива приказната, така се одвива и ликот, препознавајќи дека не му се допаѓа неговата работа, раскажувајќи делови од неговиот живот што го хуманизираат пред тортурата што му ја нанесува на другиот. Така тој бара оправдување за тоа што го работи. Проблемот е што Педро не го прифаќа тоа, тој сè уште не сочувствува со него, што го нервира Капетанот затоа што, дури и признавајќи, тој сè уште не го тера другиот да го прави она што навистина сака, да се исповеда.

На овој начин се гледа еволуција на ликовите. Од една страна, онаа на Педро, кој се откажува од лудило и смрт знаејќи дека нема да излезе од таму и барем нема да каже ништо. Од друга, онаа на капетанот, кој останува во работата без да знае што ќе се случи со неговата судбина.

Дали сакате да го прочитате? Купи го овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.