Пола Рамос. Интервју со авторот на Прирачникот за црвени денови

Фотографија: веб-страница на Пола Рамос, од @jeosmphoto.

Мадридскиот писател Пола Рамоs издаде нова книга оваа година која веќе завршува. Наслов, Прирачник за црвени денови. Во ова интервју Ни кажува за тоа и за уште неколку теми. Ви благодарам многу за времето и добрината што ми ги дадовте.

Пола Рамос

Дипломирал во Ликовна уметност и дизајн, успева да ги спои овие две страсти со литературата. Тој самиот ја објави својата прва приказна, Крст патишта, во 2013 година и оттогаш продолжува да пишува. Го играше романот за млади романтичен со биологијата на Април (Потпишан, април y Писма за април) а исто така и на фантастичен со Четирите кралстваЗаборавените кралства. со Пинки девојки, повторно разгледување и поздравување на историјата на Grease, го зафаќа младешкиот и романтичен жанр. Во минатото Саем на книгата во Мадрид Бев сведок дека тоа беше еден од најпопуларни автори и дека повеќе следбеници се собрале во нивните потписи.

Интервју

 • ЛИТЕРАТУРА ТЕКОВНА: Насловот на вашиот најнов роман е Прирачник за црвени деновиНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата? 

ПАУЛА РАМОС: Во Прирачник за црвени денови ќе се сретнете Elsa, триесет и нешто што не минува низ својот најдобар работен или личен момент. Идејата во основа дојде од тоа што сакав да го кажам тоа мито во животот на секој човек во кој го чувствуваш тоа не ги исполнувате очекувањата што го оживуваш.

Во оваа прва книга, бидејќи е а трилогијаПосебно ќе ја запознаеме Елса, која на божиќниот одмор решава да се врати во градот каде што порасна за да ги помине празниците со семејството, а покрај тоа што сметаше на мирен одмор, сепак е сосема спротивно. Загарантирана смеа, наелектризирана љубовна приказна и одлична група пријатели.

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша? 

ПР: Читајќи читам цел живот, дури и кога не знаев, моите ми објаснија дека ги земав приказните и ги раскажував приказните, преправајќи се дека ги читам. Првата што ја напишав, кога имав дванаесет години, беше онаа на Касандра, девојка чија приказна споделени многу сличности со Хари Потер, Хахаха.

 • АЛ: Кој е тој главен писател?Можете да изберете повеќе од еден и од сите времиња. 

ПР: Џенифер Л. Арментроут Никогаш не ми успева, новина што излегува, еве ме со моето портфолио, но ми се допаѓаат многу писатели, Лаура Галего, Џ.К. Роулинг, Кен Фолет, Мајкл крајот... Списокот е бесконечен.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

ПР: Без сомнение Хари Потер.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ПР: Да се ​​биде во мојата зона за пишување, единствена, со моите тетратки, моите музика, и ми дозволи да течам. 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

ПР: Мојот омилен момент е во оние денови кога сè тече многу, но со пишување треба да се работи секој ден.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

ПР: Мојот омилен жанр е фантазија, што и јас го имам напишано, но Прочитав сè: полициски, романтичен, историски ...

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ПР: Читање Слава и бес од Џенифер Л Арментроут, и пишување, третото од трилогијата: Совети за сините денови.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

ПР: Па, ми се чини повеќе во живо отколку никогаш. Полн со новости, со нови автори, тоа е свет во постојан раст и откривање. Се обидов да објавам за да може да се читаат моите приказни, на крајот тоа е начин да се доближите до вашите читатели да објавуваат на традиционален начин.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

ПР: Мислам дека секогаш треба добивај позитивни работи на нештата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)